Մանկավարժականում էր Ուրուգվայի պատվիրակությունը
Մանկավարժական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն այսօր ընդունեց Ուրուգվայի պատվիրակությանը՝ Ուրուգվայի Հանրապետության Հանրային Կրթության Ազգային Վարչության (ԱՆԵՊ) կենտոնական կառավարման անդամ Էլբիա Պերեիրա, ԱՆԵՊ-ի Միջազգային հարաբերությունների և համագործակցության բաժնի տնօրեն Վիկտորիա Ֆարոպպա, Ուրուգվայի Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) կրթական գործերով տնօրեն, մեր հայրենակից Խավիեր Պոլադիան կազմով։ Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության միջազգային համագործակցության և սփյուռքի հետ կապերի բաժնի պետ Անգելինա Հովհաննիսյանն ու Ուրուգվայի դեսպանի տեղակալ Սիրանուշ Տիտիզյանը։ Քննարկվեցին երկուստեք հետաքրքրող հարցեր։
Լիլիթ Մկրտչյանը ներկայացրեց 100-ամյա բուհն ու կրթական ավանդույթները, ուղղվածությունն ու առաջնահերթությունները։
Հյուրերն անդրադարձան իրենց երկրում մանկավարժական կրթության առանձնահատկություններին, ընդգծելով, որ Ուրուգվայում միայն նախատեսվում է մանկավարժական կրթությունը ներառել բարձրագույն ուսումնական գործընթացներում։ Մինչ այժմ այն դիտարկվել է որպես միջին մասնագիտական օղակում ուսուցանվող դիսցիպլին։ Եվ այդ առումով բավականաչափ օգտակար կլինի Մանկավարժական մայր բուհի հետ հնարավոր համագործակցությունը։ Փոխարենն իրենք ունեն ուսուցիչների վերապատրաստման կայուն, ինստիտուցիոնալ մակարդակի համակարգ, և այդ իմաստով իրենք կարող են օգտակար լինել Մանկավարժական համալսարանի վերապատրաստման գործառույթ իրականացնող կենտրոնին՝ փորձի փոխանակման առումով։
Հյուրերին ոգևորեց նաև այն հանգամանքը, որ ներառականության իմաստով ՀՀ-ն և Ուրուգվայը նույն մոտեցումն ունեն։ Պարզապես, իրենք մեկ տարի առաջ են որդեգրել համընդհանուր ներառականոււթյան քաղաքականությունը, իսկ Հայաստանն ունի նշանակալի ձեռքբերումներ և արված քայլեր, որոնցով Մանկավարժական համալսարանը կկիսվի ուրուգվայցի գործընկերների հետ։
Հյուրերը ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարին հանձնեցին մի ձեռնարկ, որի հեղինակը ուրուգվայցի հետազոտող երեխաներն էին։ Նրանք իրենց ուսուցիչների հետ հեղինակել էին էսսեների ժողովածու Հայոց ցեղասպանության թեմայով, ընդ որում, ոչ միայն հայ երեխաները։ ՀԲԸՄ կրթական գործերով տնօրեն Խավիեր Պոլադիանը ընդգծեց, որ այդ կերպ, տարբեր ցեղասպանությունների մասին խոսելով, հետազոտելով իրենք պայքարում են մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության կայացման համար։
Կողմերը համաձայնեցրին համագործակցության հնարավոր շրջանակը, իսկ ԿԳՄՍՆ բաժնի պետ Անգելինա Հովհաննիսյանն առաջարկեց ստեղծել փորձագիտական աշխատանքային խումբ, որը կյանքի կկոչի արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու համագործակցությունը գործնական փուլ կմտնի։

Уругвайская делегация в Педагогическом
Врио ректора Педагогического университета Лилит Мкртчян приняла сегодня делегацию Уругвая: члена центрального правления Управления национального образования Элбия Перейра, директора отдела международных отношений и сотрудничества того же управления Викторию Фароппа, директора уругвайского отделения Армянского благотворительного общества, нашего соотечественника Хавьера Поладияна. На встрече присутствовала также начальник отдела международного сотрудничества и диаспоры управления по внешним связям МОНКС РА Ангелина Ованесян и заместитель посла Уругвая Сирануш Титизян. Обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес.
Лилит Мкртчян представила историю столетнего вуза и его образовательные традиции, основные направления и приоритеты его деятельности.
Стороны представили также особенности педагогического образования в своих странах. Представители уругвайской делегации отметили, что в Уругвае только сейчас планируется включить педагогическое образование в систему высшего образования: до сих пор оно рассматривалось как часть среднего специального образования. В этом смысле, подчеркнули гости, сотрудничество с Педагогическим университетом представляется особенно важным. Вместе с тем, однако, в Уругвае действует стабильная, институциональная система переподготовки учителей, и этот опыт, отмечают уругвайские коллеги, может быть полезен соответствующему подразделению Педагогического университета, ответственному за переподготовку.
Представители уругвайской делегации были рады узнать, что в том, что касается инклюзивности, Армения и Уругвай проповедуют идентичный подход – с тем лишь отличием, что уругвайцы год назад перешли ко всеобщей инклюзии, тогда как Армения уже может похвастаться своими успехами в этой сфере. Врио ректора АГПУ, в свою очередь, подчеркнула, что Педагогический университет готов поделиться своим опытом, касающимся инклюзивных решений.
Уругвайские коллеги вручили врио ректора книгу, автором которой являются уругвайские дети: они вместе со своими учителями составили сборник эссе, посвященный Геноциду армян в Османской империи. Уругвайская сторона подчеркнула, что среди авторов книги – не только армянские, но уругвайские школьники. Представитель Армянского благотворительного общества Хавьер Поладиян, в свою очередь, подчеркнул, что таким образом, не забывая об этом чудовищном преступлении, исследуя его, школьники борются за права человека, становление демократии.
Добавим, что в ходе встречи стороны наметили диапазон будущего сотрудничества, а представитель МОНКС РА Агнесса Ованесян предложила создать экспертную группу, которая будет ответственна за претворение сотрудничества в жизнь – таким образом последнее приобретет практические очертания.