Մանկավարժականում էր Ուրուգվայի պատվիրակությունը
Մանկավարժական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն այսօր ընդունեց Ուրուգվայի պատվիրակությանը՝ Ուրուգվայի Հանրապետության Հանրային Կրթության Ազգային Վարչության (ԱՆԵՊ) կենտոնական կառավարման անդամ Էլբիա Պերեիրա, ԱՆԵՊ-ի Միջազգային հարաբերությունների և համագործակցության բաժնի տնօրեն Վիկտորիա Ֆարոպպա, Ուրուգվայի Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) կրթական գործերով տնօրեն, մեր հայրենակից Խավիեր Պոլադիան կազմով։ Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության միջազգային համագործակցության և սփյուռքի հետ կապերի բաժնի պետ Անգելինա Հովհաննիսյանն ու Ուրուգվայի դեսպանի տեղակալ Սիրանուշ Տիտիզյանը։ Քննարկվեցին երկուստեք հետաքրքրող հարցեր։
Լիլիթ Մկրտչյանը ներկայացրեց 100-ամյա բուհն ու կրթական ավանդույթները, ուղղվածությունն ու առաջնահերթությունները։
Հյուրերն անդրադարձան իրենց երկրում մանկավարժական կրթության առանձնահատկություններին, ընդգծելով, որ Ուրուգվայում միայն նախատեսվում է մանկավարժական կրթությունը ներառել բարձրագույն ուսումնական գործընթացներում։ Մինչ այժմ այն դիտարկվել է որպես միջին մասնագիտական օղակում ուսուցանվող դիսցիպլին։ Եվ այդ առումով բավականաչափ օգտակար կլինի Մանկավարժական մայր բուհի հետ հնարավոր համագործակցությունը։ Փոխարենն իրենք ունեն ուսուցիչների վերապատրաստման կայուն, ինստիտուցիոնալ մակարդակի համակարգ, և այդ իմաստով իրենք կարող են օգտակար լինել Մանկավարժական համալսարանի վերապատրաստման գործառույթ իրականացնող կենտրոնին՝ փորձի փոխանակման առումով։
Հյուրերին ոգևորեց նաև այն հանգամանքը, որ ներառականության իմաստով ՀՀ-ն և Ուրուգվայը նույն մոտեցումն ունեն։ Պարզապես, իրենք մեկ տարի առաջ են որդեգրել համընդհանուր ներառականոււթյան քաղաքականությունը, իսկ Հայաստանն ունի նշանակալի ձեռքբերումներ և արված քայլեր, որոնցով Մանկավարժական համալսարանը կկիսվի ուրուգվայցի գործընկերների հետ։
Հյուրերը ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարին հանձնեցին մի ձեռնարկ, որի հեղինակը ուրուգվայցի հետազոտող երեխաներն էին։ Նրանք իրենց ուսուցիչների հետ հեղինակել էին էսսեների ժողովածու Հայոց ցեղասպանության թեմայով, ընդ որում, ոչ միայն հայ երեխաները։ ՀԲԸՄ կրթական գործերով տնօրեն Խավիեր Պոլադիանը ընդգծեց, որ այդ կերպ, տարբեր ցեղասպանությունների մասին խոսելով, հետազոտելով իրենք պայքարում են մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության կայացման համար։
Կողմերը համաձայնեցրին համագործակցության հնարավոր շրջանակը, իսկ ԿԳՄՍՆ բաժնի պետ Անգելինա Հովհաննիսյանն առաջարկեց ստեղծել փորձագիտական աշխատանքային խումբ, որը կյանքի կկոչի արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու համագործակցությունը գործնական փուլ կմտնի։

ASPU hosts a delegation from Uruguay
On May 13, Lilit Mkrtchyan, Acting Rector of the Armenian State Pedagogical University (ASPU), received a delegation from Uruguay consisting of Elbia Pereira, a representative of the National Administration of Public Education (ANEP) of the Republic of Uruguay, Victoria Faroppa, Director of the Dirección de Relaciones Internacionales y Cooperación (DRIC) of ANEP, and Javier Poladian, Director of Educational Affairs at Armenian General Benevolent Union AGBU) in Uruguay. The meeting was also attended by Angelina Hovhannisyan, Head of the Division for International Cooperation and Diaspora Relations at the Ministry of Education, Science, Culture and Sport (MoESCS) of the Republic of Armenia, and Siranush Titizyan, Assistant to the Ambassador of Uruguay. The parties discussed issues of mutual interest.
Lilit Mkrtchyan introduced the guests to the direction, educational traditions, and priorities of the University that has a history of 100 years.
The guests spoke about the characteristics of teacher education in their country, emphasizing that Uruguay is now planning to incorporate teacher education solely into higher education (HE) programs. Until now, teacher education has been regarded as a discipline taught within the secondary vocational education system. In that context, the guests stressed that possible cooperation with ASPU will be highly beneficial. At the same time, they added that Uruguay has a stable, institutionally established system for teacher training, and in that sense, they can be helpful to ASPU’s center responsible for teacher training and professional development through an exchange of experience.
The guests were delighted to know that Armenia and Uruguay share the same approach to inclusive education. The only difference is that Uruguay reaffirmed its commitment to universal inclusion last year, while Armenia already has significant achievements in the field, which ASPU is ready to share with its Uruguayan partners.
The guests gave Lilit Mkrtchyan a handbook authored by children in their country, and notably, not only Armenian children. Together with their teachers, they had compiled a collection of essays about the Armenian Genocide.
Professor Javier Poladian, Director of Educational Affairs at AGBU Uruguay, emphasized that by discussing and researching various genocides they are contributing to the protection of human rights and the strengthening of democracy.
The parties also discussed the possible framework for cooperation. Angelina Hovhannisyan, Head of the Division for International Cooperation and Diaspora Relations at the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, proposed establishing an expert working group to implement the agreements already reached and to take the cooperation into a practical phase.