ՀՊՄՀ-ն կվերապատրաստի ՆՈՒՀ մանկավարժներին
Մանկավարժական համալսարանում մեկնարկեց «Նախադպրոցական մանկավարժության, հոգեբանության և ուսումնամեթոդական հմտություններ» մոդուլով 20 կրեդիտով մանկավարժի հավաստագրման դասընթացը։
Հունիսի 2-ից օգոստոսի 10-ը նախատեսված դասընթացին կմասնակցի 101 վերապատրաստվող՝ ինչպես մայրաքաղաքից, այնպես էլ հանրապետության տարբեր մարզերից։
Դասընթացի առաջին օրը մասնակիցներին ողջունեց ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը՝ ընդգծելով, որ պարտավորեցնող է համարում մասնակիցների կողմից Մանկավարժականի փորձառու և արհեստավարժ թիմի ընտրությունը։
Նա խոսեց ժամանակակից աշխարհում մրցունակ մասնագետ լինելու նախապայմանների, կրթական բարեփոխումների և այդ գործընթացների ակտիվ մասնակիցը դառնալու կարևորության մասին և մասնակիցներին խորհուրդ տվեց պատասխանատվությամբ մոտենալ ուսուցմանը, համագործակցել միմյանց հետ և փոխանակվել մասնագիտական փորձով։
Լիլիթ Մկրտչյանն անդրադարձավ նաև նախադպրոցական տարիքի առանձնահատուկ նշանակությանը, քանի որ հենց այդ փուլում են ձևավորվում երեխայի արժեքային համակարգի հիմքերը։
Նա կարևորեց համայնքների զարգացման գործում նախադպրոցական կրթության դերը և ձեռք բերած գիտելիքները գործնականում կիրառելու անհրաժեշտությունը։
«Ձեր հաջողված փորձը կնպաստի ոչ միայն կրթական գործընթացի բարելավմանը, այլև մեր պետության զարգացմանը։ Յուրաքանչյուր կարևոր փոփոխություն սկսվում է կրթությունից, իսկ կրթության հիմքում մանկավարժն է»,- նշեց նա։
Նախադպրոցական մանկավարժության և մեթոդիկաների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Արմենուհի Մանուկյանը, անդրադառնալով դասընթացին, նշեց, որ երկրորդ փուլի մասնակիցների մեծ թիվը լավագույն վկայությունն է նախորդ դասընթացների արդյունավետության և վստահության աճի։
Նրա խոսքով՝ Մանկավարժական համալսարանի մասնագիտական թիմը նույն նվիրվածությամբ, պատրաստակամությամբ և բարեհամբույր վերաբերմունքով կշարունակի իր առաքելությունը՝ աջակցելով մասնակիցների մասնագիտական գիտելիքների, հմտությունների զարգացմանը, նպաստելով նախադպրոցական կրթության ոլորտի մասնագետների շարքի համալրմանը։
Նախադպրոցական մանկավարժության և մեթոդիկաների ամբիոնի պրոֆեսոր Սվետլանա Մարությանը ևս շնորհավորեց մասնակիցներին՝ պատասխանատու և կարևոր գործընթացի մաս դառնալու առթիվ։
Նա վստահություն հայտնեց, որ դասընթացը կնպաստի ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքների հարստացմանն ու մանկավարժական կարողությունների զարգացմանը, այլև կխորացնի մասնակիցների սերն ու նվիրվածությունը ընտրած մասնագիտության նկատմամբ։

АГПУ проведет переподготовку воспитателей дошкольных учреждений
В Педагогическом университете стартовал курс по сертификации педагогов по модулю «Дошкольная педагогика, психология и учебно-методические навыки», рассчитанный на 20 кредитов.
В курсе, который продлится со 2 июня по 10 августа, примет участие 101 слушатель, как из столицы, так и из различных областей республики.
В первый день курса участников приветствовала врио ректора АГПУ Лилит Мкртчян. Она подчеркнула, что считает обязывающим для вуза выбор слушателями опытной и профессиональной команды Педагогического университета.
Лилит Мкртчян говорила о предпосылках для того, чтобы быть конкурентоспособным специалистом в современном мире, о важности образовательных реформ и активного участия в этих процессах, и посоветовала участникам ответственно подойти к обучению, сотрудничать друг с другом и обмениваться профессиональным опытом.
Лилит Мкртчян коснулась также особой важности дошкольного возраста, поскольку именно на этом этапе формируются основы системы ценностей ребенка. Она подчеркнула роль дошкольного образования в деле развития общин и необходимость применения полученных знаний на практике.
«Ваш успешный опыт будет способствовать не только улучшению образовательного процесса, но и развитию нашего государства. Каждое важное изменение начинается с образования, а в основе образования – педагог», — отметила она.
Исполняющая обязанности заведующей кафедрой дошкольной педагогики и методик Арменуи Манукян, говоря о курсе переподготовки, отметила, что большое количество участников второго этапа является лучшим свидетельством эффективности предыдущих курсов и роста доверия.
По ее словам, профессиональная команда Педагогического университета с той же самоотдачей, готовностью и доброжелательным отношением продолжит свою миссию, поддерживая развитие профессиональных знаний и навыков участников, способствуя пополнению армии квалифицированных специалистов в области дошкольного образования.
Профессор кафедры дошкольной педагогики и методик Светлана Марутян также поздравила участников с тем, что они стали частью ответственного и важного процесса. Она выразила уверенность, что курс будет способствовать не только обогащению профессиональных знаний и развитию педагогических способностей, но и углубит любовь его участников к выбранной профессии и преданность ей.