ՀՊՄՀ-ն կվերապատրաստի ՆՈՒՀ մանկավարժներին
Մանկավարժական համալսարանում մեկնարկեց «Նախադպրոցական մանկավարժության, հոգեբանության և ուսումնամեթոդական հմտություններ» մոդուլով 20 կրեդիտով մանկավարժի հավաստագրման դասընթացը։
Հունիսի 2-ից օգոստոսի 10-ը նախատեսված դասընթացին կմասնակցի 101 վերապատրաստվող՝ ինչպես մայրաքաղաքից, այնպես էլ հանրապետության տարբեր մարզերից։
Դասընթացի առաջին օրը մասնակիցներին ողջունեց ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանը՝ ընդգծելով, որ պարտավորեցնող է համարում մասնակիցների կողմից Մանկավարժականի փորձառու և արհեստավարժ թիմի ընտրությունը։
Նա խոսեց ժամանակակից աշխարհում մրցունակ մասնագետ լինելու նախապայմանների, կրթական բարեփոխումների և այդ գործընթացների ակտիվ մասնակիցը դառնալու կարևորության մասին և մասնակիցներին խորհուրդ տվեց պատասխանատվությամբ մոտենալ ուսուցմանը, համագործակցել միմյանց հետ և փոխանակվել մասնագիտական փորձով։
Լիլիթ Մկրտչյանն անդրադարձավ նաև նախադպրոցական տարիքի առանձնահատուկ նշանակությանը, քանի որ հենց այդ փուլում են ձևավորվում երեխայի արժեքային համակարգի հիմքերը։
Նա կարևորեց համայնքների զարգացման գործում նախադպրոցական կրթության դերը և ձեռք բերած գիտելիքները գործնականում կիրառելու անհրաժեշտությունը։
«Ձեր հաջողված փորձը կնպաստի ոչ միայն կրթական գործընթացի բարելավմանը, այլև մեր պետության զարգացմանը։ Յուրաքանչյուր կարևոր փոփոխություն սկսվում է կրթությունից, իսկ կրթության հիմքում մանկավարժն է»,- նշեց նա։
Նախադպրոցական մանկավարժության և մեթոդիկաների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Արմենուհի Մանուկյանը, անդրադառնալով դասընթացին, նշեց, որ երկրորդ փուլի մասնակիցների մեծ թիվը լավագույն վկայությունն է նախորդ դասընթացների արդյունավետության և վստահության աճի։
Նրա խոսքով՝ Մանկավարժական համալսարանի մասնագիտական թիմը նույն նվիրվածությամբ, պատրաստակամությամբ և բարեհամբույր վերաբերմունքով կշարունակի իր առաքելությունը՝ աջակցելով մասնակիցների մասնագիտական գիտելիքների, հմտությունների զարգացմանը, նպաստելով նախադպրոցական կրթության ոլորտի մասնագետների շարքի համալրմանը։
Նախադպրոցական մանկավարժության և մեթոդիկաների ամբիոնի պրոֆեսոր Սվետլանա Մարությանը ևս շնորհավորեց մասնակիցներին՝ պատասխանատու և կարևոր գործընթացի մաս դառնալու առթիվ։
Նա վստահություն հայտնեց, որ դասընթացը կնպաստի ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքների հարստացմանն ու մանկավարժական կարողությունների զարգացմանը, այլև կխորացնի մասնակիցների սերն ու նվիրվածությունը ընտրած մասնագիտության նկատմամբ։

ASPU to train specialists of preschool educational institutions
A 20-credit teacher certification course with modules focused on preschool pedagogy, psychology, educational and methodological skills started at the Armenian State Pedagogical University (ASPU).
Overall, 101 teachers from Yerevan and different regions of the country will participate in the course to be held from June 2 to August10.
On the first day of the program, the participants were welcomed by Acting Rector of ASPU Lilit Mkrtchyan. The latter considered the participants' choice of the experienced and professional team of the University to be important and binding.
The acting rector spoke about the prerequisites for being a competitive specialist in the modern world, the ongoing reforms in the system of education, and the importance of becoming an active participant in these processes. She advised the participants to take their studies with responsibility, cooperate with each other, share and exchange experiences.
The ASPU official also referred to the special importance of the preschool age, noting that it is at this stage that the foundations of a child’s value system are formed. Lilit Mkrtchyan emphasized the role of preschool education in community development and stressed the importance of applying the knowledge in practice.
“Your successful experience will contribute not only to the improvement of the educational process but also to the development of our country. Every important change begins with education, and at the heart of education is the teacher,” she stressed in her speech.
Armenuhi Manukyan, Acting Head of the Chair of Preschool Pedagogy and Methodology, noted that the large number of participants in the second phase of the program is the best evidence of the effectiveness of the previous courses and the increase in confidence.
She said the University’s professional team will continue its mission with the same dedication, commitment, friendly and supportive attitude, helping participants develop their professional knowledge and skills, while at the same time contributing to the replenishment of specialists in preschool education.
Svetlana Marutyan, Professor of the Chair of Preschool Pedagogy and Methodology, also congratulated the participants on becoming part of this important and responsible process. She expressed confidence that the program will not only enrich their professional knowledge and enhance their pedagogical competencies, but will also deepen their love for and commitment to the profession they have chosen.