Մասնագիտական քննարկում՝ օտար լեզուների դասավանդման ոլորտում
Մանկավարժական համալսարանում էր iTTi TEFL Training Institute-ի  գործադիր տնօրեն,  միջազգային փորձագետ և  խոսնակ Տասիտո Կուրին։
ՀՊՄՀ Օտար լեզուների ֆակուլտետի ռոմանագերմանական լեզուների և դրանց դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի դասախոսական կազմի, մագիստրոսների հետ հանդիպմանը քննարկվեցին օտար լեզուների դասավանդման արդի մեթոդներն ու  փորձի փոխանակման հնարավորությունները։
Ներկայացվեց նաև  առաջիկայում կայանալիք միջազգային EFL «Ուսուցչից դեպի ձեռնարկատեր. վաստակեք ավելին անգլերենով» գիտաժողովի մանրամասները, որը միտված է օտար լեզուների դասավանդման մեթոդիկայի հմտությունների  զարգացմանը՝ ձեռնարկատիրական դաշտում լավագույնս կիրառելու հնարավորություններին։

Professional discussion in the foreign language teaching industry
Executive Director of iTTi TEFL Training Institute, international expert and speaker Tacito Cury visited the Armenian State Pedagogical University.
The modern methods of foreign language teaching and the opportunities for experience exchange were discussed during the meeting with the professors and Master’s Degree students of the Chair of Romano-Germanic Languages and their Teaching Methods of the ASPU Faculty of Foreign Languages.
What was also presented were the specifics of the upcoming international EFL Teacher Conference (“From Teacher to Entrepreneur: Earn More with English”), which is targeted at the development of skills in the methodology for teaching foreign languages, that is to say, the opportunities for applying those skills in the best way in the entrepreneurship industry.