Ընդլայնված նիստ՝ Կրթության հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետում
ՀՊՄՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մկրտչյանն այսօր ներկա էր Կրթության հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի խորհրդի ընդլայնված նիստին։
Նա շնորհակալություն հայտնեց կատարած աշխատանքի համար և ընդգծեց՝ ֆակուլտետի դասախոսական կազմն այն մասնագիտությունների կրողներն են, որոնք ժամանակակից աշխարհում ամենապրակտիկներից և կարևորներից են։
Լիլիթ Մկրտչյանը նշեց համագործակցության ընդլայնման, տարատեսակ լաբորատորիաների ստեղծման, գիտահետազոտական գործունեության կարևորությունը, դպրոցների հետ տարվող աշխատանքները, օտարերկյա առաջատար մասնագետների հետ փոխգործակցությունը, բուհի զարգացման համար էլ կարևոր և ուղենշային համարեց որակը․«Մանկավարժական համալսարանն ամենակարևոր օղակն է․այստեղ է կրթվում, դաստիարակվում մանկավարժը, որ նաև ապագա սերնդի ձևավորողն է։ Ինչ արժեհամակարգով ուսուցիչ կրթենք, նման արժեհամակարգով էլ հասարակություն կունենանք»,-նշեց նա։
«2025 թվականը եղել է կայուն զարգացման, որակի բարձրացման և արդիականացման տարի։ Մենք ձեռք ենք բերել կարևոր արդյունքներ՝ կրթական, գիտական, միջազգային և կառավարչական ոլորտներում։ Միաժամանակ առկա են խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ պետք է շարունակենք աշխատել, հատկապես՝ շահակիցների ներգրավվածության, նյութատեխնիկական բազայի և գիտահետազոտական ենթակառուցվածքների հզորացման ոլորտներում»,-ֆակուլտետի խորհրդի ընդլայնված նիստում նշեց դեկան Ռուզաննա Պետրոսյանը։
Նա հավելեց՝ տարին եղել է վերափոխումների, ձեռքբերումների և մարտահրավերների ժամանակաշրջան, ապա ներկայացրեց ֆակուլտետի առաքելությունն ու դրանից բխող գործողությունները՝ ընդգծելով՝ դրանք միտված են եղել հոգեբանության, սոցիալական մանկավարժության, սոցիոլոգիայի և սոցիալական աշխատանքի ոլորտների մասնագետների բարձր որակի մասնագիտական կրթության ապահովմանը, գիտահետազոտական կարողությունների զարգացման խթանմանը և միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։
Դեկանն անդրադարձավ նաև միջազգային գործընթացներին, գիտահետազոտական գործունեությանը, որակի ապահովման գործընթացին, այդ առումով կարևորելով ֆակուլտետում ուսումնական, գիտահետազոտական լաբորատորիայի ստեղծումը։

Faculty of Educational Psychology and Sociology holds extended session
Lilit Mkrtchyan, Acting Rector of Armenian State Pedagogical University (ASPU), attended on Tuesday the extended session of the Council of the Faculty of Educational Psychology and Sociology.
She thanked the Faculty representatives for the work done and emphasized that the Faculty's teaching staff have professions that are among the most practical and important ones in the modern world.
Lilit Mkrtchyan emphasized the importance of expanding cooperation and presence of various laboratories, scientific research activities and work with schools, as well as cooperation with leading foreign specialists. She considered quality to be an important prerequisite for the development of the University. "The Pedagogical University is the most important link. This is where a pedagogue, the person who shapes the future of generations, is educated and brought up. Whatever value system we use to educate teachers, the same value system, our society will have," she said.
"2025 has been a year of sustainable development, quality improvement and modernization. We have achieved important results in the educational, scientific, international, and managerial spheres. At the same time, there are problems that still demand efforts and solution especially in the areas of stakeholder engagement, strengthening of the logistical base, scientific and research infrastructure," Dean of the Faculty Ruzanna Petrosyan said during the meeting.
She added that 2025 has been a period of transformations, achievements, and challenges. She then presented the mission of the Faculty and the activities stemming from it, emphasizing that they were aimed at ensuring high-quality education for specialists in the fields of psychology, social pedagogy, sociology, and social work, promoting the development of scientific research abilities and expanding international cooperation.
The Dean also spoke about international processes, scientific research activities, and the quality assurance process, in that context emphasizing the importance of establishing an educational and scientific research laboratory in the Faculty.