• Ընդունելություն > Բակալավրիատ >
Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել տվյալ ուսումնական տարվա  ընդունելության քննությունների, տեղերի և ուսման վարձերի ցանկերը
➜ Առկա ուսուցում
Առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով 2026/2027 ուստարվա ընդունելության քննությունների, տեղերի և ուսման վարձերի ցանկ
➜ Հեռակա ուսուցում
Հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով 2025/2026 ուստարվա ընդունելության քննությունների, տեղերի և ուսման վարձերի ցանկ
➜ Առկա և հեռակա ուսուցման քննությունների ցանկ
Բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով (առկա, հեռակա) 2026/2027 ուսումնական տարվա մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների ցանկ
Քայլ 2. Ծանոթացում կարգավորող փաստաթղթերին և կանոններին
➜ Առկա ուսուցում. Դիմորդների ընդունելությունն իրականացվում է ՀՀ Կառավարության համապատասխան որոշմամբ հաստատված «Պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգի» համաձայն:
➜ Հեռակա ուսուցում. Ընդունելությունն իրականացվում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված բակալավրի կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոնների համաձայն:
➜ Կարևոր է ուսումնասիրել նաև «Քննությունների ծրագրեր և անցկացման կարգ»-ը:
Քայլ 3. Ընտրել մասնագիտություն և ուսումնական ձև
➜ Մասնագիտության ընտրություն. ըստ նախասիրությունների ու պահանջմունքների, ընտրեք մասնագիտությունը և մասնագիտացումը, ինչպես նաև ուսուցման ձևը՝ առկա, թե՛ հեռակա։
➜ Բակալավրի պատրաստման կրթական ծրագիրը իրականացվում է 10 ֆակուլտետներում՝
• 36 առկա ծրագիր
• 35 հեռակա ծրագիր
Քայլ 4. Ընդունելության քննություններ
Բակալավրիատ ընդունվելու համար դիմումները ներկայացվում են
➜  Ընդունելության կարգի 15-րդ կետ` առկա համակարգի դիմորդները պետք է առցանց ձևով՝ www.dimord.am կայքի միջոցով, ԳԹԿ ուղարկեն ընդունելության քննությունների և մասնագիտության հայտագրման դիմում-հայտը՝ յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 15-ից մինչև մայիսի 10-ը ներառյալ (մայիսի 10-ին՝ մինչև ժամը 18։00-ն):
➜ Ընդունելության կարգի 16-րդ կետ` դիմում-հայտերը ներկայացվում են հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 1-ը ներառյալ (հուլիսի 1-ին՝ մինչև ժամը 17։00-ն):
➜ Հիմնական փուլի մրցույթի արդյունքները հրապարակվում են սահմանված ժակետներում։ Դրանից հետո, ընդունելության քննությունից դրական գնահատական ստացած, բայց հիմնական մրցույթում չընդունված դիմորդները, թափուր տեղերի առկայության դեպքում, կարող են մասնակցել լրացուցիչ (թափուր) փուլի մրցույթին (Ընդունելության կարգի 17-րդ կետ)։
Լրացուցիչ փուլի մրցույթին մասնակցելու համար դիմորդները պետք է www.dimord.am  կայքում առցանց եղանակով ներկայացնեն նոր դիմում-հայտ՝ մինչև վեց մասնագիտության նշումով (մեկ կամ մի քանի բուհերում)։ Ժամկետները հստակ նշվում են տվյալ ուս.տարվա քննություններին մոտ օրերին։
Հարկ է նշել, որ հիմնական փուլով արդեն ընդունված դիմորդները չեն կարող մասնակցել լրացուցիչ փուլի մրցույթին։
➜ Հեռակա համակարգի դիմորդը հայտագրումը իրականացնում է ԳԹԿ-ի «dimord.am» կայքում՝ սեպտեմբերի 5-ից մինչև սեպտեմբերի 25-ը՝ ժամը՝ 18:00-ն: Ընդունելության դիմում-հայտը և փաստաթղթերը լրացնելու ժամկետի ավարտից հետո փոփոխման ենթակա չեն և լրացուցիչ փաստաթղթեր չեն ընդունվում։ Դիմորդը դիմում-հայտ լրացնելու համար դիմում է տվյալ բուհի ընդունող հանձնաժողով, պատասխանատու քարտուղարը գրանցում է շրջանավարտի տվյալները, ստուգում քննությունների համար փոխանցված համապատասխան գումարի անդորրագրի առկայությունը և տալիս ԳԹԿ կողմից տրամադրված անձնական
համար:
Քայլ 5. Ձևակերպել ընդունելությունը և ստորագրել պայմանագիրը
Հաջողությամբ քննությունները հանձնելուց և ընդունելության հրամանը ստանալուց հետո, դիմորդը (այժմ՝ ուսանող) պետք է ծանոթանա և ստորագրի ուսանողի պայմանագրի նմուշը (առկա կամ հեռակա)։
Քայլ 6. Համալսարանի ուսանողն իրավունք ունի
Ուսումնական դասընթացներին և մասնագիտությանը համապատասխան մասնակցել իր կրթության բովանդակության ձևավորմանը` պահպանելով իր ուսումնակրթական ստորաբաժանման ծրագրի և բարձրագույն մասնագիտական կրթության պետական կրթական չափորոշիչների պահանջները:
Իր հայեցողությամբ, ըստ նախասիրությունների և պահանջմունքների, ընտրել մասնագիտությունը և մասնագիտացումը, ուսուցման ձևը, զբաղվել գիտական հետազոտություններով:
Ցանկացած կրթական աստիճանում սահմանված կարգով ընդհատել կամ շարունակել ուսումնառությունը: Համալսարանում սահմանված կարգով նախընտրած մասնագիտությամբ ուսուցման, տեղափոխվել, փոխադրվել մեկ այլ ուսումնական հաստատություն:
Այլ բուհերից ՀՊՄՀ-ի բակալավրի կրթական ծրագրի կրեդիտները փոխանցելի են առանձին դասընթացների, դասընթացների խմբի կամ ուսումնառության որոշակի շրջանների (կիսամյակ, ուստարի) տեսքով։ Փոխանցումը կատարվում է ուսանողի հայտի հիման վրա` երկու բուհերի փոխադարձ համաձայնությամբ` ECTS կրեդիտների փոխանցման կանոններիպահպանմամբ։
Այլ կրթական ծրագրից ՀՊՄՀ-ի կրթական ծրագիր կրեդիտներ կարող են փոխանցվել, եթե դրանց բովանդակությունները միանման են, կամ առկա են բովանդակային տարբերություններ, սակայն վերջնական կրթական արդյունքները համարժեք են։
Այլ բուհում ՀՊՄՀ-ի ուսանողի ուսումնառության որոշակի շրջանի (կիսամյակ, ուստարի) անցկացման դեպքում այդ ժամանակահատվածի ուսումնառության ծրագիրը դառնում է եռակողմ համաձայնագրի առարկա` ուսանողի, ՀՊՄՀ -ի և ընդունող բուհի միջև։
Մասնակցել Համալսարանի կառավարման գործընթացին, ուսանողական, գիտահետազոտական աշխատանքներին, գիտաժողովներին, սեմինարներին, մրցույթներին, օլիմպիադաներին, ներհամալսարանական և արտահամալսարանական այլ միջոցառումներին:
Սահմանված կարգով ընդգրկվել համալսարանի և ստորաբաժանումների ղեկավար մարմիններում:
ՀՀ օրենսդրությամբ սահմավնած կարգով և չափով ստանալ պետական, անվանական, իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից նշանակված կրթաթոշակ, դրամաշնորհ, ինչպես նաև ուսանողական վարկ, Իրականացնել ՀՀ օրենսդրությամբ և Համալսարանի կանոնադրությամբ սահմանված այլ իրավունքներ:
Օգտվել սահմանված Անվանական կրթաթոշակներից:
Օգտվել ուսման տարեկան վարձի մասնակի կամ լրիվ փոխհատուցման իրավունքից:
Բարձր առաջադիմություն ցուցաբերելու դեպքում օգտվել շրջափոխման իրավունքից:
+37410597069
Աշխ․ ժամեր՝ 09։30-16։30
• Հարցաշարեր
• Հավելյալ տեղեկատվություն
• Կրեդիտային համակարգի հիմնական դրույթներ
➜ Ուսանողի բեռվածությունը
Ուսումնական բեռը չափվում է կրեդիտներով (ECTS համակարգ)։
➜ Գիտելիքների գնահատում
Գործում է բազմագործոն գնահատման համակարգ՝ պարբերական ստուգումներով։
➜ Կրեդիտների փոխանցում
Այլ բուհերից կամ այլ ծրագրերից կրեդիտների փոխանցումը հնարավոր է, եթե ծրագրերի բովանդակությունը համընկնում է կամ արդյունքներն համարժեք են։
Բակալավրի պաշտպանություն և ավարտական ատեստավորում
➜ Ամփոփիչ ատեստավորում
Բակալավրիատի ավարտին ուսանողն անցնում է ամփոփիչ ատեստավորում։
➜ Մագիստրոսական թեզի պաշտպանություն
Կրթական ծրագիրն ավարտվում է թեզի՝ ավարտական աշխատանքի պաշտպանությամբ։
Ուսանողի իրավունքներ
➜ Ուսման ընտրության ազատություն
Ընտրել մասնագիտություն, ուսուցման ձև և մասնագիտացում։
➜ Ուսման ընդհատում կամ շարունակություն
Ընդունելության և ուսումնառության ցանկացած փուլում ուսանողն ունի ուսումնառությունը դադարեցնելու կամ վերականգնելու իրավունք։
Այլ բուհերում ստացած կրեդիտները կարող են փոխանցվել՝ համաձայնության հիման վրա։
➜ Ֆինանսական աջակցություն
Իրավունք ունի ստանալ կրթաթոշակ, ուսանողական վարկ, ինչպես նաև վարձի փոխհատուցում։
➜ Համալսարանական կյանքի մասակցություն
Կարող է մասնակցել կրթական գործընթացներին,  համալսարանի կառավարմանը, գիտահետազոտական աշխատանքներին, միջոցառումներին։
Հատուկ իրավունքներ և աջակցություն
➜ Կրթաթոշակներ
Պետական կրթաթոշակից բացի սահմանված են անվանական կրթաթոշակներ՝ բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողների համար։
Բակալավրիատի և մագիստրատուրայի առկա ուսուցմամբ ուսանողների համար սահմանված է  70-77․000 դրամ կրթաթոշակ՝ մի շարք մասնագիտությունների գծով։
➜ Վարձավճարի փոխհատուցում
Ուսանողները կարող են օգտվել ուսման վարձի լրիվ կամ մասնակի   հնարավորությունից։
➜ Փոխադրման հնարավորություն
Բարձր առաջադիմություն ցուցաբերելու դեպքում ուսանողը կարող է օգտվել շրջափոխման (ռոտացիա) իրավունքից  (մոգի արդյունքներով)։
Դիմում-հայտի լրացման հետ կապված խորհրդատվություն կարող եք ստանալ՝ զանգահարելով +37410597069 հեռախոսահամարին կամ գրելով dimord@aspu.am էլ.հասցեին։
Նշված կապի միջոցները գործում են միայն դիմում-հայտերի ընդունման համար ստորև նշված ժամկետներում և սահմանված աշխատանքային օրերին ու ժամերին։

• Поступление > Бакалавриат >
Необходимо ознакомиться с предусмотренным на текущий учебный год перечнем вступительных экзаменов, мест и платой за обучение
➜ Очное обучение
Перечень вступительных экзаменов, мест и плата за обучение по образовательной программе бакалавриата в 2026-2027 учебном году
➜ Заочное обучение
Перечень вступительных экзаменов, мест и плата за обучение по образовательной программе заочного бакалавриата в 2025-2026 учебном году
Шаг 2
Ознакомьтесь с регулирующими документами и правилами
➜ Очное обучение: прием абитуриентов осуществляется на основании утвержденного соответствующим решением Правительства РА “Порядком о приеме в государственные и негосударственные высшие учебные заведения (по образовательной программе бакалавриата)”;
➜ Заочное обучение:  прием абитуриентов осуществляется на основании утвержденных Правительством РА правил приема на заочное обучение по образовательной программе бакалавриата;
➜ Необходимо ознакомиться также и с  “Экзаменационными программами и порядком проведения экзаменов”.
Шаг 3
Выберите специальность и форму обучения
➜ Выберите экзамен:  выберите согласно вашим предпочтением специальность и специализацию, а также форму обучения – очную или заочную;
➜  Образовательная программа бакалавриата реализуется на 10 факультетах:
• 36 очных программ
• 35 заочных программ
Шаг 4
Вступительные экзамены
Заявления для поступления в бакалавриат подаются нижеследующим образом:
➜   Пункт 15 порядка о поступлении: абитуриенты, поступающие на очную систему обучения, должны в онлайн-формате, посредством сайта www.dimord.am представить в Центр оценки и тестирования заявку на участие во вступительных экзаменах и поступление с 15 апреля до 15 мая включительно (до 18:00 10 мая).
➜  Пункт 16 порядка о поступлении: заявки подаются с 26 июня до 1 июля (до 17:00 1-го июля).
➜  Результаты основного тура поступления публикуются в установленные сроки. После этого абитуриенты, получившие положительный бал по итогам вступительного экзамена, но не поступившие по результатам первого тура, в случае наличия вакантных мест могут принять участие в дополнительном туре, претендуя на вакантные (дополнительные) места (Пункт 17 порядка о поступлении).
Для участия в дополнительном туре абитуриенты должны подать заявку в онлайн-формате посредством сайта www.dimord.am, указав до шести специальностей (в одном или нескольких вузах). Конкретные сроки указываются ближе к экзаменам данного учебного года.
Следует отметить, что абитуриенты, поступившие в вуз по итогам основного тура, не могут участвовать в дополнительном туре.
➜ Подача заявок для поступления на заочное обучение осуществляется посредством сайта www.dimord.am с 5 по 25 сентября (до 18:00 25 сентября). Заявка и соответствующие документы после заполнения на сайте корректировке не подлежат, дополнительные документы также не принимаются. Абитуриент для заполнения заявки обращается в приемную комиссию данного вуза, ответственный секретарь фиксирует данные абитуриента, проверяет наличие квитанции, свидетельствующей о внесении платы за участие в экзаменах, и предоставляет абитуриенту определенный Центром оценки и тестирования номер.
Шаг 5
Подпишите договор после успешной сдачи экзаменов
После успешной сдачи экзамена и получения приказа о зачислении абитуриент (далее - студент) должен ознакомиться с договором (очное обучение и заочное обучение) студента и подписать его.
Шаг 6
Студент университета имеет право
• в соответствии с учебными процессами и специальностью участвовать в формировании содержания образовательного процесса, соблюдая требования государственного образовательного стандарта высшего профессионального образования и программы своего учебно-образовательного подразделения;
• по своему усмотрению, согласно своим предпочтениям и потребностям, выбирать специальность и специализацию, форму образования, заниматься научными исследованиями;
• на любой образовательной ступени, согласно установленному порядку, прекращать или продолжать обучение; в соответствии с установленным в университете порядком обучения по избранной специальности перейти или перевестись на учебу в какое-либо другое учебное заведение;
• кредиты бакалаврской образовательной программы других вузов переводятся в АГПУ посредством отдельных занятий, цикла занятий или определенных периодов обучения (семестра, учебного года). Перевод осуществляется на основании заявки студента и взаимного согласия двух вузов с соблюдением правил перевода кредитов ECTS;
• кредиты другой образовательной программы могут быть трансформированы в кредиты образовательной программу АГПУ, если по содержанию эти программы схожи или имеются расхождения в содержании, однако окончательные образовательные результаты равноценны;
• в случае прохождения студентом АГПУ определенного периода обучения (семестра, учебного года) в другом вузе программа обучения на этот период времени становится предметом трехстороннего договорамежду студентом, АГПУ и принимающим вузом;
• участвовать в процессе управления университетом, в студенческих и исследовательских работах, научных конференциях, семинарах, конкурсах, олимпиадах, других внутриуниверситетских и межуниверситетских мероприятиях;
• в установленном порядке входить в состав руководящих органов университета и его подразделений;
• в установленном законодательством РА порядке и мере получать государственную, именную, юридическую или назначенную физическими лицами стипендию, грант, а также студенческий кредит;
• осуществлять другие установленные законодательством РА и уставом Университета права;
• пользоваться установленными именными стипендиями;
• пользоваться правом на частичную или полную компенсацию годовой платы за обучение;
• в случае высокой успеваемости пользоваться правом ротации.
+37410597069
Часы работы: 09։30-16։30
• Вопросники
• Основные положения кредитной системы
➜ Нагрузка студента
Учебная нагрузка измеряется в кредитах (система ECTS).
➜ Оценка знаний
Действует многофакторная система оценки с периодическими проверками.
➜ Перенос кредитов
Перенос кредитов из других вузов или программ возможен, если содержание программ совпадает или результаты обучения эквивалентны.
Защита бакалаврской работы и итоговая аттестация
➜ Итоговый экзамен
В завершение программы бакалавриата студенты проходят итоговую аттестацию.
➜ Дипломная работа
Программа завершается защитой выпускной работы (диплома).
Права студента
➜ Свобода выбора обучения
Возможность выбрать специальность, форму обучения и специализацию.
➜ Перерыв или продолжение обучения
На любом этапе обучения студент имеет право приостановить или возобновить учебу.
Кредиты, полученные в других вузах, могут быть перенесены на основе соглашения.
➜ Финансовая поддержка
Возможность получения стипендии, студенческого кредита, а также компенсации платы за обучение.
➜ Участие в университетской жизни
Возможность участвовать в управлении университетом, научно-исследовательских работах и мероприятиях.
Особые права и поддержка
➜ Стипендии
Обеспечиваются именные стипендии для студентов с высокой успеваемостью.
➜ Компенсация платы за обучение
Студенты могут воспользоваться возможностью полной или частичной компенсации платы за обучение.
➜ Возможность перевода
При высоких показателях успеваемости студент может перевестись в другой вуз или на другой факультет.
Консультации по заполнению заявления
Вы можете получить консультацию по телефону +374 10597069 или написать на электронную почту dimord@aspu.am.