Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը հիմնադրվել է 1936 թվականին՝ Ընդհանուր պատմության ամբիոն անվանումով:
2007 թվականին ամբիոնի կազմում է ընգրկվել նաև համալսարանի Ռուսաստանի պատմության ամբիոնը (նախկինում՝ ԽՍՀՄ պատմության ամբիոն), որից հետո ամբիոնը վերանվանվել է Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի: Տարբեր տարիների ամբիոնը ղեկավարել են հանրահռչակ պատմաբան-գիտնականներ՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահան Իսկանյան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահան Բայբուրդյան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ալբերտ Ստեփանյան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Մանվել Զուլալյան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյան:
Ամբիոնն իր ծանրակշիռ ներդրումն է ունեցել ինչպես Հայաստանի հնագույն շրջանի պատմության ուսումնասիրության գործում, այնպես էլ հայ բյուզանդագիտության, թուրքագիտության, իրանագիտության, հայ-ռուսական հարաբերությունների պատմության ուսումնասիրության բնագավառներում:
Գիտամանկավարժական գործունեություն է իրականացնում 12 մասնագետ, որոնցից ՀՀ ԳԱԱ 1 ակադեմիկոս, 3-ը` գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, 8-ը` պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ: Ներկայումս ամբիոնի վարիչը պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչատուր Ստեփանյանն է:
Ամբիոնում դասավանդվում է 40-ից ավելի առարկա: Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը կարևոր հանձնառություն ունի հանրապետությունում պատմության և հասարակագիտության ուսուցիչների պատրաստման գործում: Այդ առումով՝ համալսարանի պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետի հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնների հետ միասին կարևոր խնդիր է լուծում:
Ամբիոնը միաժամանակ գիտական կարևոր կենտրոն է և իր նպաստն է բերում ընդհանրապես պատմագիտության և, մասնավորապես, նրա առանձին ճյուղերի (հնագիտություն, Հայաստանի և հարակից երկրների հնագույն շրջանի պատմություն, կովկասագիտություն, թուրքագիտություն, Ռուսաստանի և ԽՍՀՄ-ի պատմություն և այլն) զարգացմանը Հայաստանում: Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը համագործակցում է ինչպես ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի, այնպես էլ արտասահմանյան մի շարք հայտնի գիտական կենտրոնների հետ:
Ամբիոնի մասնագետները ծավալում են ակտիվ գիտամանկավարժական գործունեություն, մասնակցում են միջազգային և հանրապետական գիտաժողովների և սեմինարների, պարբերաբար հեղինակում և տպագրում են արժեքավոր աշխատություններ և գիտական հոդվածներ: Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի հիմական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության, Ջավախքի, արտասահմանի հայկական դպրոցներում հասարակական բարձր գիտակցությամբ քաղաքացիներ դաստիարակելու գործին նպաստելն է, ինչն արտահայտվում է նաև բարձրակարգ մասնագետներ պատրաստելու ձգտումով:
Ամբիոնն ամեն ինչ անում է հայկական դպրոցներում գիտակից քաղաքացի և հայրենասեր հայորդի դաստիարակելու անգնահատելի գործում իր դերակատարումն ունենալու համար: Ամբիոնի առաքելությունը միաժամանակ հայ պատմագիտության զարգացմանը մասնակից դառնալն է, թուրքական և ադրբեջանական պատմակեղծարարության դեմ պայքարելը:
Համաշխարհային պատմության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը նաև իր առջև խնդիր է դրել դառնալ պատմության և հասարակագիտության դասավանդման բնագավառում բարձր որակավորմամբ, մրցունակ, կոմպետենտ, նախաձեռնող, ստեղծագործող կադրերի պատրաստման նորարարական կրթական և գիտագործնական կենտրոն: Վերջին 10 տարիներին ամբիոնի աշխատակիցները կատարել են լայնածավալ գիտահետազոտական և գիտամանկավարժական աշխատանքներ, որոնք դրսևորվել են ՀՊՄՀ գործունեության տարբեր ոլորտներում:

Кафедра всемирной истории и методики ее преподавания
Кафедра всемирной истории и методики ее преподавания Армянского государственного педагогического университета имени Х. Абовяна была основана в 1936 году под названием кафедры общей истории. В 2007 году в состав кафедры вошла университетская кафедра истории России (ранее – кафедра истории СССР), после чего кафедра была переименована в кафедру мировой истории и методики ее преподавания.
В разные годы кафедрой руководили известные ученые-историки: доктор исторических наук, профессор Ваан Исканян, доктор исторических наук, профессор Ваан Байбуртян, доктор исторических наук, профессор Альберт Степанян, доктор исторических наук, профессор, академик НАН РА Манвел Зулалян, доктор исторических наук, профессор, академик НАН РА Рубен Сафрастян. Кафедра внесла весомый вклад как в изучение истории древнейшего периода Армении, так и в армянское византиноведение, тюркологию, иранистику, историю армяно-российских отношений.
Все специалисты кафедры ведут активную научно-педагогическую деятельность, участвуют в межвузовских, внутриуниверситетских, международных и республиканских научных конференциях, регулярно публикуют весомые труды и научные статьи.
Научно-педагогическую деятельность на кафедре осуществляют 12 специалистов, из которых один – академик НАН РА, трое – доктора наук, профессора, восемь – кандидаты исторических наук, доценты. В настоящее время заведующим кафедрой является доктор исторических наук, профессор Хачатур Степанян. Кафедра обеспечивает преподавание более 40 учебных предметов.
Кафедра всемирной истории и методики ее преподавания играет важную роль в деле подготовки учителей истории и обществоведения в республике. В этом плане она решает важные задачи вместе с кафедрами армянской истории и обществоведения факультета истории и социологии университета.
Одновременно кафедра является важным научным центром и вносит свой вклад в развитие в Армении исторической науки в целом и, в частности, ее отдельных ветвей (археологии, древней истории Армении и соседних стран, кавказоведения, тюркологии, истории России и СССР и др.). Кафедра всемирной истории и методики ее преподавания сотрудничает как с Институтом востоковедения НАН РА, так и с рядом известных зарубежных научных центров.
Специалисты кафедры осуществляют активную научно-педагогическую деятельность, участвуют в международных и республиканских научных конференциях и семинарах, периодически пишут и издают ценные монографии и научные статьи. Основной миссией кафедры всемирной истории и методики ее преподавания является содействие воспитанию граждан с высоким общественным сознанием в армянских школах Республики Армения, Республики Арцах, Джавахка, зарубежья, что выражается также в стремлении подготовить высококлассных специалистов.
Кафедра делает все возможное, для того чтобы играть неоценимую роль в воспитании сознательного гражданина и патриота-армянина в армянских школах. Миссия кафедры состоит также в том, чтобы одновременно быть участником развития армянской историографии, бороться с турецкими и азербайджанскими псевдоисториками в их стремлении извратить и оболгать историю.
Кафедра всемирной истории и методики ее преподавания поставила перед собой задачу также стать инновационным образовательным и научно-практическим центром подготовки высококвалифицированных, конкурентоспособных, компетентных, инициативных, творческих кадров в области преподавания истории и обществознания. За последние 10 лет сотрудники кафедры осуществили масштабные научно-исследовательские и научно-педагогические проекты, результаты которых проявились в различных сферах деятельности АГПУ