Կիրառական հոգեբանության ամբիոն
1996 թվականին, երբ հիմնադրվել է «Հոգեբանության և մանկավարժության» «Հոգեբանության» ամբիոնները: 2006թ.-ին այս ամբիոնների բազայի վրա սահմանվել են համապատասխանաբար հետևյալ ամբիոնները` «Զարգացման և կիրառական հոգեբանության», «Հոգեբանության տեսության և պատմության»:
Մինչև 2009թ.-ը «Զարգացման և կիրառական հոգեբանության» ամբիոնի վարիչ է եղել Սերգեյ Արզումանյանը: Սերգեյ Զումշուդի Արզումանյանը 1982թ.-ին նշանակվել է հոգեբանության պրոբլեմային լաբորատորիայի վարիչ, որտեղ իրականացնում է հետազոտություններ՝ մանկան, տարիքային և մանկավարժական հոգեբանության խնդիրների հարցերով։ 1991թ.-ին ղեկավարում է հայկական հոգեբանական միության նախագահի պաշտոնը։ 1992-97թ.թ. Արզումանյանը ղեկավարում է ՀՊՄՀ մանկան և ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնը, 1998-2000 թթ՝ Նախադպրոցական մանկավարժության և մանկան հոգեբանության ամբիոնը, 2000-2006թթ. Ընդհանուր հոգեբանության և Կիրառական հոգեբանության ամբիոնները, իսկ 2006-09թթ.` Զարգացման և կիրառական հոգեբանության ամբիոնը։ Պրոֆեսոր Արզումանյանը մշակել է «Հանցածին վարքի դիրքորոշման» հոգեբանական տեսությունը, որում բացահայտում է օրինախախտ վարքի դիրքորոշումների ձևավորման, զարգացման, դրսևորման և փոփոխության օրինաչափությունները: Նա ստեղծեց իրավաբանական հոգեբանության դպրոց, զարգացրեց այդ ոլորտի հարակից մի շարք ոլորտներ` դատական հոգեբանություն, քրեական հոգեբանություն, սոցախտաբանություն, դատահոգեբանական փորձաքննությունը:
2009-2011թթ. ամբիոնի վարիչի պաշտոնը զբաղեցրել է Սրբուհի Գևորգյանը, ով եղել է նաև Կրթության հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկանը:
2011-2021թթ. ամբիոնի վարիչի պարտականությունները կատարել է Սամվել Խուդոյանը: Նա նույնպես իր մեծ ներդրումն է ունեցել ամբիոնի զարգացման գործում: Նրա պաշտոնավարման ընթացքում ամբիոնը վերանվանվեց Կիրառական հոգեբանության ամբիոն: Ամբիոնի անդամների մեծ մասը, բացի դասախոսական գործունեությունից, զբաղվում են հոգեբանական պրակտիկայով, ընդունում և աշխատում են տարբեր խնդիրներով այցելուների հետ, ինչպես նաև կազմակերպում գործնական թրեյնինգներ, վերապատրաստումներ: Ամբիոնը ակտիվ ներգրավված է եղել պատերազմական իրավիճակում զինվորներին հոգեբանական աջակցություն ցույց տալու գործընթացի մեջ, ինչպես նաև տուժողների ընտանիքներին հոգեբանական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքներում:
Ս. Խուդոյանի ղեկավարման ժամանակաշրջանում ամբիոնում իրականցվել են գիտական ուսումնասիրություններ կապված տարիքային զարգացման և ճգնաժամերի խնդիրների հետ, ինչպես նաև ներշնչաքի հոգեբանական ազդեցության, հիպնոթերապիայի հարցերով:
Կիրառական հոգեբանության ամբիոնում է իր գիտամանկավարժական գործունեությունը ծավալում ներկայիս ռեկտորը` Ս. Գևորգյանը:
Կիրառական հոգեբանության ամբիոնում տարբեր տարիների ընթացքում մշակվել են նոր մասնագիտացումների առարկայացանկերը: Բարեփոխվել է բակալավրիատի առարկայացանկը: Կիրառական հոգեբանության ամբիոնը լրիվությամբ կամ մասնակի (Հոգեբանության մյուս ամբիոնների հետ համատեղ) զբաղվում է մագիստրատուրայի հետևյալ ծրագրերով.
✔ Զինվորական հոգեբանություն
✔ Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա
✔ Իրավաբանական հոգեբանություն
✔ Կառավարման հոգեբանություն
Ամբիոնի մասնագետների կողմից մշակվել են նեղ մասնագիտացումներին համապատասխան կրթական ծրագրեր, առարկայական նկարագրեր, վերոնշյալ մասնագիտացումների կրթական վերջնաարդյունքներին համապատասխան առարկայացանկ:
2021թ դեկտեմբերից առ այսօր ամբիոնի վարիչի պատականությունները կատարում է Մարիանա Ավետիսյանը: Ամբիոնի գիտահետազոտական ուղղություններն են.

Кафедра прикладной психологии
В 1996 году были созданы кафедры «Психология и педагогика» и «Психология». В 2006 году на базе этих кафедр были сформированы следующие кафедры: «Развития и прикладной психологии», «Теории и истории психологии».
До 2009 года заведующим кафедрой развития и прикладной психологии был Сергей Арзуманян. В 1982 году Сергей Зумшудович Арзуманян был назначен заведующим проблемной лабораторией психологии, где ведет исследования по вопросам детской, возрастной и педагогической психологии. В 1991 году он занял пост президента Армянской психологической ассоциации. В 1992-97 гг. Арзуманян заведует кафедрой детской и общей психологии АГПУ, в 1998-2000 гг. – кафедрой дошкольной педагогики и психологии детства, в 2000-2006 гг. – кафедрами общей психологии и прикладной психологии, а в 2006-2009 гг. – кафедрой развития и прикладной психологии. Профессор Арзуманян разработал психологическую теорию «Позиция криминогенного поведения», в которой выявляет закономерности формирования, развития, проявления и изменения криминогенного поведения. Он создал школу юридической психологии, развил ряд смежных направлений: судебную психологию, криминальную психологию, социопатологию, судебно-психологическую экспертизу.
В 2009-2011 гг. заведующей кафедрой была Србуи Геворкян, которая являлась также деканом факультета психологии и социологии образования.
В 2011-2021 гг. обязанности заведующего кафедрой исполнял Самвел Худоян. Он также внес большой вклад в развитие кафедры. При нем кафедра была переименована в кафедру прикладной психологии. Большинство членов кафедры, помимо преподавательской деятельности, занимаются психологической практикой, принимают посетителей с различными проблемами, а также организуют практические тренинги. Кафедра принимала активное участие в процессе оказания психологической помощи военнослужащим в военной обстановке, а также в работе по оказанию психологической помощи семьям пострадавших.
В период руководства С. Худояна на кафедре проводились научные исследования, связанные с проблемами возрастного развития и кризисов, а также психологического воздействия внушения и гипнотерапии.
На кафедре прикладной психологии вела научно-педагогическую деятельность новый ректор АГПУ С. Геворкян.
На кафедре прикладной психологии на протяжении многих лет разрабатывались предметные перечни новых специальностей. Была пересмотрена учебная программа бакалавриата.
Кафедра прикладной психологии полностью или частично (совместно с другими кафедрами психологии) занимается следующими магистерскими программами:
✔ Военная психология
✔ Клиническая психология и психотерапия
✔ Юридическая психология
✔ Психология управления
Специалистами кафедры разработаны соответствующие узким специализациям образовательные программы, описания курсов, перечни предметов, соответствующих конечным образовательным результатам по вышеуказанным специализациям.
С декабря 2021 года по сегодняшний день обязанности заведующей кафедрой исполняет Мариана Аветисян. Направлениями исследований кафедры являются: