Կիրառական հոգեբանության ամբիոն
1996 թվականին, երբ հիմնադրվել է «Հոգեբանության և մանկավարժության» «Հոգեբանության» ամբիոնները: 2006թ.-ին այս ամբիոնների բազայի վրա սահմանվել են համապատասխանաբար հետևյալ ամբիոնները` «Զարգացման և կիրառական հոգեբանության», «Հոգեբանության տեսության և պատմության»:
Մինչև 2009թ.-ը «Զարգացման և կիրառական հոգեբանության» ամբիոնի վարիչ է եղել Սերգեյ Արզումանյանը: Սերգեյ Զումշուդի Արզումանյանը 1982թ.-ին նշանակվել է հոգեբանության պրոբլեմային լաբորատորիայի վարիչ, որտեղ իրականացնում է հետազոտություններ՝ մանկան, տարիքային և մանկավարժական հոգեբանության խնդիրների հարցերով։ 1991թ.-ին ղեկավարում է հայկական հոգեբանական միության նախագահի պաշտոնը։ 1992-97թ.թ. Արզումանյանը ղեկավարում է ՀՊՄՀ մանկան և ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնը, 1998-2000 թթ՝ Նախադպրոցական մանկավարժության և մանկան հոգեբանության ամբիոնը, 2000-2006թթ. Ընդհանուր հոգեբանության և Կիրառական հոգեբանության ամբիոնները, իսկ 2006-09թթ.` Զարգացման և կիրառական հոգեբանության ամբիոնը։ Պրոֆեսոր Արզումանյանը մշակել է «Հանցածին վարքի դիրքորոշման» հոգեբանական տեսությունը, որում բացահայտում է օրինախախտ վարքի դիրքորոշումների ձևավորման, զարգացման, դրսևորման և փոփոխության օրինաչափությունները: Նա ստեղծեց իրավաբանական հոգեբանության դպրոց, զարգացրեց այդ ոլորտի հարակից մի շարք ոլորտներ` դատական հոգեբանություն, քրեական հոգեբանություն, սոցախտաբանություն, դատահոգեբանական փորձաքննությունը:
2009-2011թթ. ամբիոնի վարիչի պաշտոնը զբաղեցրել է Սրբուհի Գևորգյանը, ով եղել է նաև Կրթության հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկանը:
2011-2021թթ. ամբիոնի վարիչի պարտականությունները կատարել է Սամվել Խուդոյանը: Նա նույնպես իր մեծ ներդրումն է ունեցել ամբիոնի զարգացման գործում: Նրա պաշտոնավարման ընթացքում ամբիոնը վերանվանվեց Կիրառական հոգեբանության ամբիոն: Ամբիոնի անդամների մեծ մասը, բացի դասախոսական գործունեությունից, զբաղվում են հոգեբանական պրակտիկայով, ընդունում և աշխատում են տարբեր խնդիրներով այցելուների հետ, ինչպես նաև կազմակերպում գործնական թրեյնինգներ, վերապատրաստումներ: Ամբիոնը ակտիվ ներգրավված է եղել պատերազմական իրավիճակում զինվորներին հոգեբանական աջակցություն ցույց տալու գործընթացի մեջ, ինչպես նաև տուժողների ընտանիքներին հոգեբանական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքներում:
Ս. Խուդոյանի ղեկավարման ժամանակաշրջանում ամբիոնում իրականցվել են գիտական ուսումնասիրություններ կապված տարիքային զարգացման և ճգնաժամերի խնդիրների հետ, ինչպես նաև ներշնչաքի հոգեբանական ազդեցության, հիպնոթերապիայի հարցերով:
Կիրառական հոգեբանության ամբիոնում է իր գիտամանկավարժական գործունեությունը ծավալում ներկայիս ռեկտորը` Ս. Գևորգյանը:
Կիրառական հոգեբանության ամբիոնում տարբեր տարիների ընթացքում մշակվել են նոր մասնագիտացումների առարկայացանկերը: Բարեփոխվել է բակալավրիատի առարկայացանկը: Կիրառական հոգեբանության ամբիոնը լրիվությամբ կամ մասնակի (Հոգեբանության մյուս ամբիոնների հետ համատեղ) զբաղվում է մագիստրատուրայի հետևյալ ծրագրերով.
✔ Զինվորական հոգեբանություն
✔ Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա
✔ Իրավաբանական հոգեբանություն
✔ Կառավարման հոգեբանություն
Ամբիոնի մասնագետների կողմից մշակվել են նեղ մասնագիտացումներին համապատասխան կրթական ծրագրեր, առարկայական նկարագրեր, վերոնշյալ մասնագիտացումների կրթական վերջնաարդյունքներին համապատասխան առարկայացանկ:
2021թ դեկտեմբերից առ այսօր ամբիոնի վարիչի պատականությունները կատարում է Մարիանա Ավետիսյանը: Ամբիոնի գիտահետազոտական ուղղություններն են.

Chair of Applied Psychology
The Chair of Psychology and Pedagogy and the Chair of Psychology opened in 1996. In 2006, on the basis of these two chairs, the following chairs were established - Chair of Developmental and Applied Psychology and Chair of Theory and History of Psychology.
Until 2009, the Chair of Developmental and Applied Psychology was headed by Sergey Arzumanyan. In 1982, Sergey Arzumanyan was appointed Head of the Problem Laboratory for Psychology which conducted research on child, age and educational psychology. In 1991, Sergey Arzumanyan was appointed President of the Armenian Psychological Association. In 1992-1997, Arzumanyan headed the Chair of Child and General Psychology, in 1998-2000 – the Chair of Preschool Pedagogy and Child Psychology, in 2000-2006 – the Chairs of General Psychology and Applied Psychology, and in 2006-2009 – the Chair of Developmental and Applied Psychology. Professor Arzumanyan developed the psychological theory of "Criminal Behaviour” where he focuses on patterns of formation, development, and change of criminal behaviour. He created a school of legal psychology and developed a number of related fields - forensic psychology, criminal psychology, sociopathology, forensic psychological assessment.
In 2009-2011, the Chair was headed by Srbuhi Gevorgyan, who was also Dean of the Faculty of Education Psychology and Sociology.
In 2011-2021, the Chair was headed by Samvel Khudoyan who significantly contributed to the development of the Chair. During his tenure, the Chair was renamed Chair of Applied Psychology. Apart from teaching, most of the Chair representatives are engaged in psychological activity; they receive and work with visitors with various problems, and organize practical training. The Chair also provided psychological support to soldiers during wars, as well as psychological assistance to victims' families.
Under Khudoyan’s leadership, the Chair carried out research on age-related crises, psychological impact of inspiration and hypnotherapy.
ASPU Rector Srbuhi Gevorgyan currently teaches at the Chair of Applied Psychology.
Lists of new specializations have been developed in the Chair of Applied Psychology over the years. Bachelor’s degree programs have been updated. Together with other chairs the Chair of Applied Psychology offers the following Master's degree programs:
✔ Military Psychology
✔ Clinical Psychology and Psychotherapy
✔ Legal Psychology
✔ Psychology of Management
The specialists of the Chair have developed curricula for narrow specializations, subject descriptions and subject lists for the aforesaid specializations.
Since December 2021, the Chair has been headed by Mariana Avetisyan. The Chair carries out research in the following directions: