Տեխնոլոգիական կրթության ամբիոն
Ամբիոնը կազմավորվել է 1959 թվականին «Մեքենագիտության և նյութերի մշակման» անվանմամբ։ 1967 թվականին ամբիոնը փակվել է, վերաբացվել է 1969թ․-ին: 2012 թվականին վերակազմավորվել է «Մեքենագիտության, ընդհանուր տեխնիկական առարկաների և նրանց դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնի՝ «Մեքենագիտության և նյութերի մշակման» և «Ընդանուր տեխնիկական առարկաների և նրանց դասավանդման մեթոդիկա» ամբիոնների միավորման արդյունքում, իսկ 2015թ․-ին վերանվանվել է «Տեխնոլոգիական կրթության» ամբիոն։
Ամբիոնին կից գործում են «Համակարգչային գրաֆիկա և ռոբոտոտեխնիկա», «Հագուստի մոդելավորման և սննդի պատրաստման տեխնոլոգիա» լաբորատորիաները, «Մետաղամշակման» և «Փայտամշակման» արհեստանոցները: Ամբիոնի առարկաների գծով բակալավրի և մագիստրատուրայի ուսանողներն անցնում են ուսումնական և արտադրական պրակտիկա «Ինտերստանոկ» ԳԱԲԲԸ և ՓԲԸ «Ռուսալ-Արմենալ» գործարաններում, «ԻՆՖՈՒՍ» ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթությանն աջակցող ՀԿ-ում, ինչպես նաև ՀՀ բանկերում։
Ամբիոնը համագործակցում է ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկայի Կիրառական Պրոբլեմների Ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի հետ, ինչպես նաև ՀՊՃՀ-ի մետալուրգայի և նյութագիտության պրոբլեմային լաբորատորիայի հետ: Ամբիոնում ներկայումս աշխատում են 2 պրոֆեսոր և 4 դոցենտ: Ամբիոնն ունի մանկավարժական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման 3 հայցորդ:
Ամբիոնի աշխատակիցները ակտիվորեն մասնակցում են ինչպես հանրապետության, այնպես էլ այլ երկրներում կազմակերպվող սեմինարներին, գիտաժողովներին:
Ամբիոնի դասախոսները ներգրավված են «Տեխնոլոգիա» առարկայի չափորոշիչների մշակման և դասագրքերի ստեղծման գործընթացներում։
Ամբիոնում զարգացնում են հետևյալ հիմնական գիտական ուղղությունները`
✔ Միջին դպրոցում տեխնոլոգիայի ուսուցման արդյունավետության բարձրացման հիմնահարցը,
✔ Տեխնոլոգիայի դասավանդման մեթոդիկա, նորարարական մեթոդներ,
✔ Ինժեներական մտածողության ձևավորումը տեխնոլոգիայի ուսուցման գործընթացում,
✔ Ստեղծագործական և տեխնիկական կարողունակության զարգացման տեսական և գիտափորձարարական մեթոդների հետազոտումը,

Chair of Technological Education
The Chair of Technological Education was established in 1959 by the name of “Chair of Mechanical Engineering and Materials Processing”, closed down in 1967 and reopened in 1969. In 2012, it was restructured as the Chair of “Mechanical Engineering, General Technical Subjects and their Teaching Methods” after the unification of the Chairs of “Mechanical Engineering and Materials Processing” and of “General Technical Subjects and their Teaching Methods”, and in 2015, it was renamed the Chair of “Technological Education”.
The “Computer Graphics and Robot Technology” and “Fashion Modeling and Food Manufacturing Technology” laboratories, as well as the “Metal Processing” and “Wood Processing” workshops operate adjunct to the Chair. Bachelor’s and Master’s students pursuing their studies in the subjects offered by the Chair, participate in educational and production practices in the “Interstanok” Research and Production Enterprise OJSC and “Rusal-Armenal” CJSC factories, in the “INFUS” NGO supporting formal and informal education, as well as in banks of the Republic of Armenia.
The Chair collaborates with the Institute for Applied Problems of Physics State Non-Commercial Organization of the National Academy of Sciences of Armenia, as well as the Metallurgy and Material Science Problem Laboratory of the State Engineering University of Armenia. Currently, the Chair has 2 professors and 4 associate professors, as well as 3 applicants who have applied to obtain the academic degree of Candidate of Pedagogical Sciences.
The employees of the Chair actively participate in the seminars and scientific conferences organized across the country and abroad.
The professors of the Chair are engaged in the development of the criteria for the “Technology” subject and textbook development.
The Chair helps enhance the following key scientific directions:
✔ Issue of increasing effectiveness of technology training in middle school;
✔ Teaching methods of teaching, innovative methods;
✔ Shaping engineering thinking in the process of technology training;
✔ Research on the theoretical and scientific-experimental methods for development of creative and technical capacities;
✔ Technologies for superficial engineering, modern technologies that help economize raw material for processing of metals.