Տեխնոլոգիական կրթության ամբիոն
Ամբիոնը կազմավորվել է 1959 թվականին «Մեքենագիտության և նյութերի մշակման» անվանմամբ։ 1967 թվականին ամբիոնը փակվել է, վերաբացվել է 1969թ․-ին: 2012 թվականին վերակազմավորվել է «Մեքենագիտության, ընդհանուր տեխնիկական առարկաների և նրանց դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնի՝ «Մեքենագիտության և նյութերի մշակման» և «Ընդանուր տեխնիկական առարկաների և նրանց դասավանդման մեթոդիկա» ամբիոնների միավորման արդյունքում, իսկ 2015թ․-ին վերանվանվել է «Տեխնոլոգիական կրթության» ամբիոն։
Ամբիոնին կից գործում են «Համակարգչային գրաֆիկա և ռոբոտոտեխնիկա», «Հագուստի մոդելավորման և սննդի պատրաստման տեխնոլոգիա» լաբորատորիաները, «Մետաղամշակման» և «Փայտամշակման» արհեստանոցները: Ամբիոնի առարկաների գծով բակալավրի և մագիստրատուրայի ուսանողներն անցնում են ուսումնական և արտադրական պրակտիկա «Ինտերստանոկ» ԳԱԲԲԸ և ՓԲԸ «Ռուսալ-Արմենալ» գործարաններում, «ԻՆՖՈՒՍ» ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթությանն աջակցող ՀԿ-ում, ինչպես նաև ՀՀ բանկերում։
Ամբիոնը համագործակցում է ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկայի Կիրառական Պրոբլեմների Ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի հետ, ինչպես նաև ՀՊՃՀ-ի մետալուրգայի և նյութագիտության պրոբլեմային լաբորատորիայի հետ: Ամբիոնում ներկայումս աշխատում են 2 պրոֆեսոր և 4 դոցենտ: Ամբիոնն ունի մանկավարժական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման 3 հայցորդ:
Ամբիոնի աշխատակիցները ակտիվորեն մասնակցում են ինչպես հանրապետության, այնպես էլ այլ երկրներում կազմակերպվող սեմինարներին, գիտաժողովներին:
Ամբիոնի դասախոսները ներգրավված են «Տեխնոլոգիա» առարկայի չափորոշիչների մշակման և դասագրքերի ստեղծման գործընթացներում։
Ամբիոնում զարգացնում են հետևյալ հիմնական գիտական ուղղությունները`
✔ Միջին դպրոցում տեխնոլոգիայի ուսուցման արդյունավետության բարձրացման հիմնահարցը,
✔ Տեխնոլոգիայի դասավանդման մեթոդիկա, նորարարական մեթոդներ,
✔ Ինժեներական մտածողության ձևավորումը տեխնոլոգիայի ուսուցման գործընթացում,
✔ Ստեղծագործական և տեխնիկական կարողունակության զարգացման տեսական և գիտափորձարարական մեթոդների հետազոտումը,

Кафедра технологического образования
Кафедра технологического образования была сформирована в 1959 году под названием “Машиноведение и обработка материалов”. В 1967 году кафедра прекратила свою деятельность и вновь открылась в 1969-ом. В 2012 году произошло объединение кафедр “Машиноведения, общих технических дисциплин и методики их преподавания”, и “Машиноведения и обработки материалов”. Созданная на основе слияния кафедра в 2015 году получила название “Технологическое образование”. При кафедре действуют лаборатории “Компьютерная графика и робототехника”, “Моделирования одежды и приготовления пищи”, мастерские металлообработки и деревообработки.
Студенты бакалавриата и магистратуры, обучающиеся при кафедре, проходят практику в ЗАО “Интерстанок” и заводах “Русал-Арменал”, общественной организации “Инфус”, оказывающей содействие формальному и неформальному образованию, а также в банках страны. Кафедра сотрудничает с институтом прикладных проблем физики НАН РА, а также с лабораторией металлургии и материаловедения ГИУА.
Среди сотрудников кафедры – 2 профессора и 4 доцента. Над кандидатскими диссертациями работают 4 соискателя. Сотрудники кафедры принимают активное участие в семинарах и конференциях, организуемых как в Армении, так и за рубежом. Преподаватели кафедры входят в состав экспертной группы, занимающейся разработкой критериев и учебников по предмету “Технология”․
В круг научных интересов кафедры входят следующие проблемы:
✔ Повышение эффективности преподавания технологии в средней школе;
✔ Методика преподавания технологии, новаторские методы;
✔ Формирование инженерного мышления в процессе преподавания технологии;
✔ Исследование теоретической и научно-экспериментальной методики повышения творческих и технических навыков;