Ձևավորվել է 2012 թ. մարտին` «Մասսայական հանդիսությունների ռեժիսուրա, օպերատորություն և գեղարվեստական լուսանկարչություն» և «Հեռուստառեժիսուրա» ամբիոնների վերակազմավորման արդյունքում:
Տարբեր տարիների ամբիոնում դասավանդել են ՀՀ մշակույթի այնպիսի անվանի գործիչներ, ինչպիսիք են` թատերագետներ Լուիզա Սամվելյանը, Կարեն Քալանթարը կինոյի վարպետներ Յուրի Երզնկյանը, Ֆրունզե Դովլաթյանը, Հենրիկ Մալյանը, Դմիտրի Կեսայանցը, Ալբերտ Յավուրյանը, Լաերտ Վաղարշյանը և այլք:
Այժմ ամբիոնում դասավանդում են ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի գեղ. ղեկավար, ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արմեն Էլբակյանը, Հ.Մալյանի անվան թատրոնի գեղ.ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կուրսղեկ Նարինե Մալյանը, պրոֆեսոր, կուրսղեկ Աիդա Հովհաննիսյանը, Երևանի խամաճիկների պետական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, դասախոս Աննա Էլբակյանը, Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դոցենտ Ռազմիկ Խոսրոևը, ՊՀԹ-ի դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Արմեն Սանթրոսյանը, Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի դերասանուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Գրետա Մեջլումյանը, արվեստագիտության թեկնածու, պրոֆեսոր Սուրեն Հասմիկյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի Ռադիոյի և հեռուստատեսության էստրադային-սիմֆոնիկ նվագախմբի դիրիժոր-խորհրդատու, պրոֆեսոր Մարտին Վարդազարյանը, Երևանի խամաճիկների պետական թատրոնի ռեժիսոր, կուրսղեկ Լիլի Էլբակյանը, պրոֆեսոր Զեմֆիրա Արտաշեսի Երիցյանը և այլք:
1998 թվականից շրջանավարտների բոլոր դիպլոմային աշխատանքները պահվում են համալսարանի թանգարանում:
Բաժնի շրջանավարտները՝ որպես ռեժիսորներ, ռեժիսորների օգնականներ և դերասաններ, աշխատում են հանրապետության թատրոններում, հեռուստաընկերություններում, նկարահանվում հեռուստատեսային և գեղարվեստական ֆիլմերում:
Ամբիոնի ուսանողներն իրենց ուսումնական պրակտիկան անցկացնում են Երևանի պետական թատրոններում և առաջատար հեռուստաընկերություններում՝ Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոն, Հ.Մալյանի անվան թատրոն, Երևանի խամաճիկների պետական թատրոն, Հր.Ղափլանյանի անվ. պետական դրամատիկական թատրոն, «Շանթ», «Հ2», «Արմենիա», «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերություններ, «Օրդֆիլմ» ֆիլմարտադրող ստուդիա և այլն:

Chair of Theatre and Film Direction
The Chair was formed in March 2012 as a result of reorganization of three Chairs – Chair of Direction of Mass Events, Chair of Camera Work and Artistic Photography and Chair of TV Direction.
Famous cultural figures lectured at the Chair in different years, among them theatre experts Louisa Samvelyan and Karen Kalantaryan, masters of cinematography Yuri Yerznkyan, Frunze Dovlatyan, Henrik Malyan, Dmitri Kesayants, Albert Yavuryan, Laert Vagharshyan and many others.
The following people work at the Chair today: Armen Elbakyan, People’s Artist of the Republic of Armenia, Art Director of the State Academic Theater after Gabriel Sundukyan, Professor, Head of Chair, Narine Malyan, Art Director of the Theatre-Studio of Cinema Artists after Henrik Malyan, Honoured Art Worker of the Republic of Armenia, Professor Aida Hovhannisyan, Anna Elbakyan, Chief Director of the Yerevan State Marionette Theatre, Honoured Artist of the Republic of Armenia, Lecturer, Razmik Khosroyev, an actor of the State Academic Theater after G. Sundukyan, Honoured Art Worker of the Republic of Armenia, Associate Professor, Armen Santrosyan, an actor of the Yerevan State Youth Theatre, Honoured Art Worker of the Republic of Armenia, Professor, Greta Mezhlumyan, an actress of the State Academic Theater after G. Sundukyan, Art Worker of the Republic of Armenia, Professor, Suren Hasmikyan, Candidate of Sciences in Art, Professor, Martin Vardazaryan, People’s Artist of the Republic of Armenia, conductor-consultant at the Pop and Symphonic Orchestra of Public TV and Radio Company of Armenia, Lili Elbakyan, Director at the Yerevan State Marionette Theatre, Professor Zemfira Yeristsyan and many others.
Diploma theses of University graduates have been stored at the University Museum since 1998.
Graduates of the Chair work as directors, assistant directors and actors at theatres and TV companies. They also play in feature films and telefilms.
Students do their internship at state theatres and leading TV companies in Yerevan, such as the State Academic Theatre after G. Sundukyan, Theatre-Studio of Cinema Artists after H. Malyan, Yerevan State Marionette Theatre, State Drama Theatre after H. Ghaplanyan, “Shant,” “Armenia” and “Yerkir Media” TV companies, Ordfilm Film Production Company, etc.