Ձևավորվել է 2012 թ. մարտին` «Մասսայական հանդիսությունների ռեժիսուրա, օպերատորություն և գեղարվեստական լուսանկարչություն» և «Հեռուստառեժիսուրա» ամբիոնների վերակազմավորման արդյունքում:
Տարբեր տարիների ամբիոնում դասավանդել են ՀՀ մշակույթի այնպիսի անվանի գործիչներ, ինչպիսիք են` թատերագետներ Լուիզա Սամվելյանը, Կարեն Քալանթարը կինոյի վարպետներ Յուրի Երզնկյանը, Ֆրունզե Դովլաթյանը, Հենրիկ Մալյանը, Դմիտրի Կեսայանցը, Ալբերտ Յավուրյանը, Լաերտ Վաղարշյանը և այլք:
Այժմ ամբիոնում դասավանդում են ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի գեղ. ղեկավար, ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արմեն Էլբակյանը, Հ.Մալյանի անվան թատրոնի գեղ.ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կուրսղեկ Նարինե Մալյանը, պրոֆեսոր, կուրսղեկ Աիդա Հովհաննիսյանը, Երևանի խամաճիկների պետական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, դասախոս Աննա Էլբակյանը, Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դոցենտ Ռազմիկ Խոսրոևը, ՊՀԹ-ի դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Արմեն Սանթրոսյանը, Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի դերասանուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Գրետա Մեջլումյանը, արվեստագիտության թեկնածու, պրոֆեսոր Սուրեն Հասմիկյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի Ռադիոյի և հեռուստատեսության էստրադային-սիմֆոնիկ նվագախմբի դիրիժոր-խորհրդատու, պրոֆեսոր Մարտին Վարդազարյանը, Երևանի խամաճիկների պետական թատրոնի ռեժիսոր, կուրսղեկ Լիլի Էլբակյանը, պրոֆեսոր Զեմֆիրա Արտաշեսի Երիցյանը և այլք:
1998 թվականից շրջանավարտների բոլոր դիպլոմային աշխատանքները պահվում են համալսարանի թանգարանում:
Բաժնի շրջանավարտները՝ որպես ռեժիսորներ, ռեժիսորների օգնականներ և դերասաններ, աշխատում են հանրապետության թատրոններում, հեռուստաընկերություններում, նկարահանվում հեռուստատեսային և գեղարվեստական ֆիլմերում:
Ամբիոնի ուսանողներն իրենց ուսումնական պրակտիկան անցկացնում են Երևանի պետական թատրոններում և առաջատար հեռուստաընկերություններում՝ Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոն, Հ.Մալյանի անվան թատրոն, Երևանի խամաճիկների պետական թատրոն, Հր.Ղափլանյանի անվ. պետական դրամատիկական թատրոն, «Շանթ», «Հ2», «Արմենիա», «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերություններ, «Օրդֆիլմ» ֆիլմարտադրող ստուդիա և այլն:

Кафедра режиссуры была сформирована в марте 2012 г. в результате реорганизации кафедр «Режиссура массовых торжеств, операторство и художественная фотография» и «Телережиссура».
В В разные годы на кафедре преподавали такие известные деятели культуры РА, как театроведы Луиза Самвелян, Карен Калантар, мастера кино Юрий Ерзнкян, Фрунзе Довлатян, Генрик Малян, Дмитрий Кесаянц, Альберт Явурян, Лаэрт Вагаршян и другие.
В настоящее время на кафедре преподают народный артист РА, художественный руководитель Ереванского государственного академического театра имени Г. Сундукяна, заведующий кафедрой, профессор Армен Элбакян, художественный руководитель Театра имени Г. Маляна, заслуженный деятель искусств РА, руководитель курса Нарине Малян, профессор Аида Оганесян, главный режиссер Ереванского театра марионеток, заслуженная артистка РА, преподаватель Анна Элбакян, актер Ереванского государственного академического театра имени Г. Сундукяна, заслуженный артист РА, доцент Размик Хосроев, народный артист РА, профессор Армен Сантросян, актриса Ереванского государственного академического театра имени Г. Сундукяна, заслуженная артистка РА, профессор Грета Меджлумян, кандидат искусствоведения, профессор Сурен Асмикян, народный артист РА, дирижер-консультант Эстрадно-симфонического оркестра Радио и Телевидения Армении, профессор Мартын Вартазарян, режиссер Ереванского государственного театра марионеток, руководитель курса Лили Элбакян, профессор Земфира Ерицян и другие.
Начиная с 1998 года дипломные работы всех выпускников хранятся в музее университета.
Выпускники отделения в качестве режиссеров, помощников режиссеров и актеров работают в республиканских театрах и телекомпаниях, снимаются в телевизионных и художественных фильмах.
Студенты кафедры проводят свою учебную практику в государственных театрах и ведущих телекомпаниях Еревана: Ереванском государственном академическом театре имени Г. Сундукяна, Театре имени Г. Маляна, Ереванском государственном театре марионеток, Ереванском государственном драматическом театре имени Гр. Капланяна, телекомпаниях «Шант», «А2» («Հ2»), «Армения», «Еркир Медиа», на киностудии «Ордфильм» и др.