«Կուլտուրայի» ֆակուլտետի «երաժշտության» ամբիոնն ստեղծվել է 1973 թվականին: Ամբիոնի կայացման գործում մեծ ներդրում է ունեցել ֆակուլտետի հիմնադիր դեկան Կառլեն Ժիրայրի Միրզախանյանը:
Ամբիոնն ունի երկու բաժին` «Գործիքային կատարողականություն», «Փողային-էստրադային նվագախմբի ղեկավար» և «Ժողովրդական գործիքների նվագախմբի ղեկավար»:
Տարբեր տարիներին ամբիոնը ղեկավարել են.
1973 -1987թթ.-ին դոցենտ, ՀՍՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ,Վահագն Ռաֆայելի Ստամբոլցյանը,/
1987 - 2003թթ.-ին պրոֆեսոր ՀՍՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Սուրեն Գուրգենի Աբրահամյանը,
2003 - 2004թթ.-ին դոցենտ ՀՍՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Սեյրան Անուշավանի Օհանյանը,
2004 - 2005թթ.-ին պրոֆեսոր, կոմպոզիտոր, ՀՍՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Սերգեյ Համբարձումի Աղաջանյանը:
2005թվականից մինչ օրս ամբիոնի վարիչն է դոցենտ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արա Կառլենի Գևորգյանը:
Ամբիոնի բազմամյա է գործունեության մեջ հարկ է առանձնացնել «Նաիրի» փողային նվագախումբը, որը ցայսօր ակտիվ մասնակցություն ունի մեր հանրապետության մշակութային կյանքում (2003 թվականից նվագախումբը ղեկավարում է ամբիոնի դոցենտ Կոլյա Մարտիրոսյանը).
✔ 1984թ. մայիսի 9,Մոսկվա - Ժողովրդական ստեղծագործության փողային նվագախմբերի շքահանդես-մրցույթ, 1-ին տեղ՝ իրավունք ստանալով մասնակցելու Չեխոսլովակիայի Տրենչին քաղաքում Պոդիվենու հիշատակին նվիրված ինքնագործ փողային նվագախմբերի միջազգային հուշափառատոնին: Ամբիոնի նվագախումբը փառատոնից վերադարձավ հուշամեդալով,1-ին մրցանակի դիպլոմով և պատվոգրերով:
✔ 2009-2010թթ., Բաթումի- միջազգային փառատոն, 1-ին կարգի դիպլոմ:
✔ 2013 թ., Գյումրի - «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոն, 1-ին մրցանակ:
✔ 2014 թ., Գյումրի - «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոն. բաժնի ժողովրդական գործիքների նվագախումբն արժանացավ 3-րդ մրցանակի (ղեկավար՝ դոցենտ Լևոն Ավագյան):
2008 թ. ժողովրդական գործիքների նվագախումբը թողարկել է հայկական ժողովրդական երգերով ու մեղեդիներով ձայնասկավառակ:
Տարբեր տարիների ամբիոնում աշխատել են մշակույթի այնպիսի նշանավոր գործիչներ, ինչպիսիք են ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, դոցենտ Հակոբ Միքայելի Տեր - Ոսկանյանը, պրոֆեսոր, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Պետրոսյանը, դոցենտ Արամ Քաթանյանը և այլք:
Այսօր ամբիոնում աշխատում են ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր, ՀՀ ազգային ռադիոյի և հեռուստատեսության սիմֆոնիկ-էստրադային գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Երզնկյանը, վաստակաշատ քանոնահարուհի , ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Հասմիկ Լեյլոյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ , պրոֆեսոր Նորայր Դավթյանը, պրոֆեսորներ Հրաչ Նազարյանը (դուդուկ), դոցենտ Սևադա Շհոյանը (սաքսոֆոն, կլարնետ) և այլք:

- Факультет культуры > Кафедра музыки >
Кафедра музыки факультета культуры была создана в 1973 г. В деле становления кафедры большую роль сыграл бывший декан факультета Карлен Жирайрович Мирзаханян. Кафедра имеет два отделения по следующим специальностям:
- Руководитель эстрадно-духового оркестра,
- Руководитель ансамбля народных инструментов.
В разные годы кафедрой заведовали: 1973-1987 гг. – доцент, заслуженный деятель искусств АрмССР Ваагн Рафаелович Стамболцян, 1987-2003 гг. – профессор, заслуженный деятель искусств АрмССР Сурен Гургенович Абрамян, 2003-2004 гг. – доцент, заслуженный деятель искусств АрмССР Сейран Анушаванович Оганян, 2004-2005 гг. – профессор, композитор, заслуженный деятель искусств АрмССР Сергей Амбарцумович Агаджанян. С 2005 г. по сей день кафедрой заведует доцент, заслуженный артист РА Ара Карленович Геворкян.
Среди разнообразных направлений деятельности кафедры следует выделить духовой оркестр «Наири», который по сей день активно участвует в культурной жизни нашей республики.
✔ 9 мая 1984 г. духовой оркестр принял участие в проходившем в Москве Конкурсе-параде духовых оркестров народного творчества, занял 1-е место и получил право участвовать в Международном фестивале самодеятельных духовых оркестров, посвященном памяти Подивена, в г. Тренчин (Чехословакия). Оркестр вернулся с фестиваля с памятной медалью, дипломом 1-й степени и почетными грамотами.
✔ 2009-2010 гг., Батуми, Международный фестиваль, диплом 1-й степени,
✔ 2013 г., Гюмри, Международный фестиваль-конкурс «Возрождение», 1-я премия,
✔ 2014 г., Гюмри, Международный фестиваль-конкурс «Возрождение», ансамбль народных инструментов отделения получает 3-ю премию (руководитель – доцент Левон Авагян).
В 2008 г. ансамбль народных инструментов выпустил диск с армянскими народными песнями и мелодиями. В разные годы на кафедре работали такие видные деятели культуры, как народный артист АрмССР, доцент Акоп Микаелович Тер-Восканян, профессор, композитор Роберт Петросян, доцент Арам Катанян и др. Сегодня на кафедре работают народный артист РА, профессор, художественный руководитель эстрадно-симфонического оркестра Национального радио и телевидения Армении Ерванд Ерзнкян, заслуженная канонистка, народная артистка РА, профессор Асмик Лейлоян, заслуженный артист РА, профессор Норайр Давтян, профессоры Грач Назарян (дудук), Сигизмунд Нерсисян (ударные инструменты), доцент Севада Шгоян (саксофон, кларнет) и другие.