Օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության և սոցիալ-մշակութային գործունեության ամբիոն
«Օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության և սոցիալ-մշակութային գործունեության» ամբիոնը ձևավորվել է 2012 թ. մարտին` նախկին «Հեռուստառեժիսուրայի, օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության» ամբիոնի վերակազմավորման արդյունքում:
Ամբիոնի վարիչներ են եղել Լուիզա Սամվելյանը (1970-1975թթ.), Յուրի Երզնկյանը ( 1977-96թթ.), Ֆրունզե Դովլաթյանը (1996-97 թթ.), Ալբերտ Յավուրյանը (1997թ -2007թթ.), Աիդա Հովհաննիսյանը (2007-2012թթ.):
Ամբիոնում դասավանդել և դասավանդում են ոլորտի անվանի ներկայացուցիչներ ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ս.Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն, դոցենտ Զավեն Սարգսյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Վրեժ Պետրոսյանը, դոցենտներ Սահակ Տրոյանը, Բորիս Հովսեփյանը և այլք:
Բաժնի ուսանողները շարունակաբար մասնակցում են հանրապետական և միջազգային նշանակության ստուգատես-ցուցահանդեսների՝ արժանանալով դիպլոմների և տարբեր կարգի մրցանակների: Ուսումնառության ընթացքում պարբերաբար կազմակերպվում են թեմատիկ և հաշվետու ցուցահանդեսներ:

- Faculty of Culture > Chair of Camera, Artistic Photography, Socio-cultural Activities >
The Chair of Camera, Artistic Photography, Socio-cultural Activities was established in the Faculty in 1970.
The Chair was established in March 2012 as a result of reorganization of the Chair of TV Direction, Camerawork, and Artistic Photography.
In different years, the following persons headed the Chair: Luiza Samvelyan (1970-1975), Yuri Yerzinkyan (1977-1996), Frunze Dovlatyan(1996-1997), Albert Yavuryan (1997-2007) and Aida Hovhannisyan 2007-2012).
A number of prominent representatives of the field work at the Chair, including Zaven Sargsyan, Honoured Art Worker of the Republic of Armenia, Director of S.Parajanov House-Museum, Vrezh Petrosyan, Honoured Art Worker of the Republic of Armenia, Professor, Associate Professors Sahak Troyan, Boris Hovsepyan and others.
Students of the Chair regularly participate in national and international exhibitions and win various prizes and diplomas. They also organize thematic exhibitions.