Օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության և սոցիալ-մշակութային գործունեության ամբիոն
«Օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության և սոցիալ-մշակութային գործունեության» ամբիոնը ձևավորվել է 2012 թ. մարտին` նախկին «Հեռուստառեժիսուրայի, օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության» ամբիոնի վերակազմավորման արդյունքում:
Ամբիոնի վարիչներ են եղել Լուիզա Սամվելյանը (1970-1975թթ.), Յուրի Երզնկյանը ( 1977-96թթ.), Ֆրունզե Դովլաթյանը (1996-97 թթ.), Ալբերտ Յավուրյանը (1997թ -2007թթ.), Աիդա Հովհաննիսյանը (2007-2012թթ.):
Ամբիոնում դասավանդել և դասավանդում են ոլորտի անվանի ներկայացուցիչներ ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ս.Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն, դոցենտ Զավեն Սարգսյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Վրեժ Պետրոսյանը, դոցենտներ Սահակ Տրոյանը, Բորիս Հովսեփյանը և այլք:
Բաժնի ուսանողները շարունակաբար մասնակցում են հանրապետական և միջազգային նշանակության ստուգատես-ցուցահանդեսների՝ արժանանալով դիպլոմների և տարբեր կարգի մրցանակների: Ուսումնառության ընթացքում պարբերաբար կազմակերպվում են թեմատիկ և հաշվետու ցուցահանդեսներ:

Кафедра операторского дела, художественной фотографии и социально-культурной деятельности
Кафедра операторства, художественной фотографии и социально-культурной деятельности была создана в марте 2012 г. в результате переформирования бывшей кафедры «Телережиссура, операторское мастерство, художественная фотография».
Заведующими кафедрой были: Луиза Самвелян (1970-1975 гг.), Юрий Ерзнкян (1977-1996 гг.), Фрунзе Довлатян (1996-1997 гг.), Альберт Явурян (1997-2007 гг.), Аида Оганесян (2007-2012 гг.).
На кафедре преподают известные представители сферы: заслуженный деятель искусств РА, директор Дома-музея С. Параджанова, доцент Завен Саргсян, заслуженный деятель искусств РА, профессор Вреж Петросян, доценты Саак Троян, Борис Овсепян и другие.
Студенты отделения постоянно участвуют в смотрах-выставках республиканского и международного значения, удостаиваются дипломов и различных премий. В процессе учебы регулярно организуют тематические и отчетные выставки