Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանի «Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնը հիմնադրվել է 1976 թվականին ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ազատ Ղարիբյանի նախաձեռնությամբ: Պարարվեստի ամբիոնի կայացման գործում իր մեծ ավանդն է ունեցել ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ֆրունզե Ելանյանը, ով ամբիոնը ղեկավարել է շուրջ 23 տարի: Այս տարիների ընթացքում պարարվեստի ամբիոնը եղել է հանրապետության պարարվեստի միակ բարձրագույն գիտական ամբիոնը, որի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի հիմնարար աշխատանքի շնորհիվ մասնագիտական լուրջ կրթություն են ստացել հարյուրավոր ուսանողներ:
2003թ-ից վերաիմաստավորվեց պարարվեստի հասարակական և սոցիալ- մշակութային նշանակությունը, երբ «Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնը սկսեց ղեկավարել մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Կարեն Գևորգյանը: Շարունակելով իր նախորդների գիտամեթոդական ծրագրերի իրականուցումը, Կարեն Գևորգյանի ջանքերով, մշակվեցին ու հարստացվեցին ուսումնական ծրագրերն ու նպատակները, գիտամեթոդական նյութերն ու գործնական առաջադրանքները, որի արդյունքում շրջանավարտները հնարավորություն ունեցան արդեն ուսումնասիրելու շուրջ 10-ից ավելի նոր մասնագիտական առարկաներ` տեսականորեն և գործնականորեն տիրապետելով ազգային և համաշխարային պարարվեստի նվաճումներին:
Ուսումնառության ընթացքում ուսանողներն այսօր հնարավորություն ունեն ծանոթանալու հայկական ժողովրդական հնագույն պարանմուշներին, այդ պարերի ծագումնաբանությանը, նրանց խորեոգրաֆիկ կառուցվածքին ու բեմականացման հնարավորությանը: Ուսումնասիրության և կատարողական հմտությունների ձեռք բերման շնորհիվ, ուսանողներն ամրապնդում են իրենց գիտելիքները հայ և եվրոպական բալետային արվեստին առնչվող տեսական նյութերի իմացությամբ:
Համաշխարհային մշակույթի համատեքստում մեր պարարվեստի խոր ուսումնասիրությունը ճանապարհ է հարթում ապագա սերունդներին ներկայանալու աշխարհին որպես ստողծագործ պարուսույց-մանկավարժներ և պարագետ-տեսաբաններ:
Ամբիոնի դասախոսական կազմի հետևողական աշխատանքի արդյունքում կրթվում է պարուսույցների մի նոր սերունդ, որոնցից շատերը նոր խոսք ու նոր ասելիք են ունենում պարարվեստի ասպարեզում: Տիրապետելով ոչ միայն հայ, այլև օտար ժողովուրդների պարարվեստի գաղտնիքներին նրանք իրենց աշխատանքով ապացուցում են պարուսույց-մանկավարժի կարևորագույն դերը՝ իրենց նվիրվելով գեղագիտական դաստիարակության ազնվագույն գործին:
«Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնի մի շարք դասախոսներ իրենց մասնակցությունն են բերում աշխարհի բազմաթիվ երկրներում տեղի ունեցող միջազգային մրցույթներին և փառատոներին, գիտաժողով-համերգներին և հանդես գալիս գիտական զեկույցներով:
Ամբիոնում այսօր դասավանդում են հանրապետության առաջնակարգ բալետմայստերներ, պարարվեստի տեսաբաններ, ժամանակակից ու դասական պարարվեստի վարպետներ ու մշակույթի հայտնի գործիչներ: Ամբիոնում դասավանդող արվեստագետ, վաստակաշատ մասնագետների ջանադիր աշխատանքի շնորհիվ որակապես փոխվել է ուսումնամեթոդական գործընթացի ողջ էությունը:
Բազմաթիվ սերունդներ են կրթվել ու դաստիարակվել մեր ամբիոնում, որոնց մեջ եղել են և այսօր էլ կան խոշոր անհատականություններ` որպես հայ մանկավարժական մտքի փայլուն վկաներ: Այս իմաստով, տեղին է ասել նաև, որ Մշակույթի ֆակուլտետի «Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնի հարյուրավոր շրջանավարտներ, տասնամյակներ շարունակ ապահովել են հայ պարարվեստի վերընթաց զարգացումը և ձեռք բերել հայ մշակույթի իսկական նվիրյալ կոչվելու իրավունքը:

Кафедра педагогики хореографии и методики ее преподавания
Кафедра “Педагогики хореографии и методики ее преподавания” была основана в 1976 году, по инициативе народного артиста Республики Армения Азата Гарибяна. Большой вклад в формирование кафедры хореографии внес народный артист Армянской ССР Фрунзе Еланян, который возглавляет ее в течение 23 лет. В течение этих лет кафедра хореографии являлась единственной научной кафедрой в области хореографии Республики Армения, где благодаря фундаментальной работе преподавательского состава получили серьезное профессиональное образование сотни студентов.
С 2004 года кафедрой “Педагогики хореографии и методики ее преподавания” руководит кандидат педагогических наук, заслуженный работник культуры РА Карен Геворгян, чьими усилиями были разработаны и обогащены учебные программы и преподаваемые дисциплины, научно-методические материалы и практические задания, в результате чего студенты имеют возможность изучать более 10 новых специальных предметов, теоретически и практически овладевая достижениями национального и мирового танцевального искусства.
На протяжении всего курса студенты имеют возможность знакомиться с образцами древних армянских танцев. С помощью руководителей курсов они изучают генезис этих танцев, их хореографическую структуру и оценивают возможность их постановки. Наряду с приобретением исследовательских и исполнительских навыков, студенты подкрепляют свои знания изучением теоретических материалов, связанных с армянским и европейским балетным искусством.
Углубленное изучение нашего танца в контексте глобальной культуры позволит нашему молодому поколению с гордостью предстать перед миром как творческие танцоры-педагоги и теоретики-знатоки танца.
В результате последовательной работы факультета готовится новое поколение учителей танца, многим из которых есть, что сказать в области хореографии. Познакомившись с секретами танца не только армянского, но и других народов, они своей работой доказывают важнейшую роль учителя танца, посвящая себя благородному делу эстетического воспитания.
Ряд преподавателей кафедры “Педагогики хореографии и методики ее преподавания” принимает участие в международных конкурсах, фестивалях, конференциях-концертах и научных семинарах во многих странах мира.
Сегодня на кафедре преподают ведущие балетмейстеры Республики, теоретики танца, мастера современного и классического танцевального искусства и известные деятели культуры. Благодаря кропотливой работе заслуженных искусствоведов, преподающих на кафедре, кардинально поднялся уровень учебно-методический работы.
Многие поколения получили образование и воспитание на нашей кафедре, среди которых и сегодня есть выдающиеся личности - блестящие свидетели армянского педагогического сознания. В этом смысле уместно также отметить, что сотни выпускников кафедры хореографической педагогики десятилетиями обеспечивают развитие армянского танца как истинные энтузиасты армянской культуры.