Ֆինանսատնտեսական, գնումների համակարգման և մատակարարման բաժին
Նյութատեխնիկական մատակարարման և գնումների համակարգման բաժինը 2023 թվականին վերանվանվել է Ֆինանսատնտեսական, գնումների համակարգման և մատակարարման կենտրոն։
Մշտադիտարկում է Համալսարանի ստորաբաժանումներին անհրաժեշտ ապրանքանյութական արժեքները, ծառայությունները, կազմում է գնումների պլան և արդյունավետ ու սահմանված ժամկետներում իրականացնում գնումների գործընթացը:
Համագործակցելով Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ՝ ձեռք է բերվում ստորաբաժանումներին անհրաժեշտ տեխնիկական և տեխնոլոգիական սարք-սարքավորումները, մաշված տեխնիկան թարմացվում, նորոգվում, վերազինվում է:
Բացահայտվում և ստեղծվում են ուսումնական միջավայրի ապահովման, գիտահետազոտական ուսումնասիրությունների, նորագույն տեխնոլոգիաներով դասապրոցեսն անցկացնելու առավել նպաստավոր, շահեկան պայմաններ:
ՀՊՄՀ-ի կենտրոնական պահեստ գույքի մատակարարման ընթացքում կանխվում են անորակ, ժամկետանց և պայմանագրով նախատեսված տեխնիկական պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքների ընդունումը. նման գույքը հետ է վերադարձվում կամ պահանջվում է խելամիտ ժամկետներում այն փոխարինել նորով:
Համալսարանի ստորաբաժանումների համար ձեռք բերված գույքի բաշխումը իրականացվում է համաձայն ստորաբաժանման պահանջներին. հաշվի է առնվում նաև տվյալ ստորաբաժանման աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը, ծավալները:
Պարբերաբար վերահսկվում է պահեստի ապրանքների շարժը, գույքի պիտանելիության ժամկետները, հայտնաբերվում և կարգի համաձայն՝ իրականցվում է դրանց դուրսգրման գործընթացը:

Отдел финансов и экономики, координации покупок и поставок
Отдел материально-технического обеспечения и координации покупок в 2023 году переименован в Центр по финансово-экономическим вопросам, координации закупок и снабжению.
Осуществляет мониторинг товарно-материальных ценностей и услуг, необходимых для подразделений Университета, составляет план закупок и осуществляет их в установленные и оптимальные сроки.
При содействии Центра информационных технологий приобретаются необходимые для подразделений технические и технологические приборы и устройства, изношенная техника обновляется, ремонтируется, переоборудуется.
Выявляются и создаются наиболее выигрышные и благоприятные условия для обеспечения учебной среды, проведения научных исследований, организации учебного процесса с применением новейших технологий.
В ходе поставки имущества на центральный склад АГПУ предупреждается прием некачественных, просроченных и не отвечающих предусмотренным договором техническим требованиям товаров: подобное имущество возвращается обратно или же предъявляется требование о его замене на новое в разумные сроки.
Распределение приобретенного для подразделений Университета имущества осуществляется согласно требованиям подразделений и с учетом рабочей нагрузки и объема работы данного подразделения.
Периодически контролируется движение складских товаров, сроки годности имущества, выявляется и в соответствии с порядком осуществляется процесс его списания.
Центр принимает активное участие в штрихкодировании имущества, осуществляемом в подразделениях АГПУ.