ՀՊՄՀ-ի Ուսանողական գիտական ընկերությունը բուհի ուսանողներին, հետբուհական, շարունակական կրթություն ստացողներին և գիտահետազոտական աշխատանքներում ներգրավված երիտասարդներին միավորող համալսարանական ինքնակառավարվող հասարակական կառույց է: Սովորողների ստեղծագործական ներուժը բացահայտելու և զարգացնելու համար ՈւԳԸ-ն եռանդուն գործունեություն է ծավալում՝ միավորելով համալսարանի նորարար, նախաձեռնող ու պատասխանատու ուսանողներին։  ՈւԳԸ-ն իր գործունեությամբ նպաստում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական հասարակության ձևավորմանը և գիտության զարգացմանը։
Ուսանողական գիտական ընկերությունը հնարավորություն է տալիս՝
• դրսևորվել գիտական գործունեության մեջ, դառնալ լավագույնը մասնագիտական ոլորտում,
• հեռանկարային է՝ հաջող ուսումնառության և կարիերայի առաջխաղացման գործում
• միտված է ստեղծել դրական մթնոլորտ և փոխգործուն համակազմ
ՈւԳԸ-ն բաց է նրանց համար, որոնք
• ունեն բազմաբովանդակ նախագծերում նախաձեռնելու և իրագործելու համարձակ գաղափարներ,
• ուզում են ծանոթանալ մարդկանց հետ և կիսվել նորանոր գաղափարներով,
• ձգտում են դառնալ գիտական միջոցառումների, մրցույթների և կոնֆերանսների եռանդուն մասնակից և կազմակերպիչ
ՈՒԳԸ-ն հնարավորություն է ընձեռում ուսանողներին
• գրել գիտական հոդվածներ,
• հրապարակային զեկույցով ելույթ ունենալ գիտական կոնֆերանսում,
• ստեղծել սեփական նախագծեր,
• կազմակերպել և անցկացնել միջոցառումներ,
• կազմակերպել և իրականացնել սեմինարներ, վարպետության դասեր, կլոր սեղաններ և այլն
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի նպատակը ուսանողների գիտական, հետազոտական-ստեղծագործական ներուժի բացահայտումն ու խթանումն է, գիտական-մանկավարժական գուրծունեության մշակույթի ձևավորումը։
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի խնդիրներն են՝
• ձևավորել գիտական, հետազոտական գործունեությամբ հետաքրքրված ակտիվ, ուսանողական համայնք,
• ստեղծել համալսարանի ստորաբաժանումների և ուսանողների համար տեղեկատվական և հաղորդակցական հարթակ, ապահովել փոխգործակցություն,
• բարձրացնել գիտական գործունեության նկատմամբ հետաքրքրությունը,
• ուսանողներին ներգրավել համալսարանական նախագծերում և հետազոտական աշխատանքներում,
• նպաստել ուսանողների մտավոր, բարոյական և հոգևոր զարգացման պահանջմունքների բավարարմանը,
• ուսանողի բարոյական, ազգային և համամարդկային արժեքների ձևավորմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպում,
• խթանել ուսումնական գործընթացում հետազոտական ինքնուրույն աշխատանքի կազմակերպմանը,
• աջակցել երիտասարդական նախաձեռնությունների և նախագծերի իրականացման գործընթացին,
• նպաստել ուսանողների և հետբուհական-շարունակական կրթություն ստացողների գրահրատարակչության գործընթացին,
• նպաստել ՀՊՄՀ-ի ուսանողական համակազմին՝ միջազգային գիտակրթական գործընթացներին մասնակցելուն,
• նպաստել հայ մանկավարժական մտքի ուսումնասիրությանը, խթանել զարգացումն ու տարածումը,
• ձևավորել մանկավարժական մտածելակերպ
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի գործառույթներն են՝
• գիտական ու կրթական ուղղվածություն ունեցող ուսանողական գիտաժողովների, կոնֆերանսների, սեմինարների, գիտահանրամատչելի դասախոսությունների և այլ միջոցառումներ կազմակերպում,
• պետական մարմիններում և բուհում ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամների շահերի ներակայացում,
• աջակցել ուսանողներին անկախ գիտական հետազոտությունների և գիտական աշխատանքի իրականացման կազմակերպչական գործերում
• անցկացնել համալսարանական, հանրապետական և միջազգային գիտական միջոցառումներ,
• ապահովել ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամների մտավոր սեփականության պաշտպանությունը և գիտական աշխատանքների հրատարակումը,
• խրախոսել և ներկայացնել ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամների գիտական նվաճումները՝ հանրապետական և միջազգային մակարդակներում,
• աջակցել ՀՊՄՀ-ի Գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին, մասնավորապես՝ ուսանողական համակազմին վերաբերող ծրագրերում և միջոցառումներում,
• ապահովել ՀՊՄՀ-ի ուսանողների ակտիվ մասնակցությունը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացներին,
• ՀՀ և արտասահմանյան ուսումնական հաստատությունների ուսանողական գիտական ընկերությունների և այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցություն,
• իր իրավասությունների սահմաններում ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի Ընդհանուր Ժողովի որոշմամբ այլ գործառույթների իրականացում
Անդամակցություն ՈՒԳԸ-ին
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի համակիր կարող է դառնալ ցանկացած ուսանող, իսկ անդամ՝ միայն այն ուսանողները և հետբուհական, շարունակական կրթություն ստացողները, որոնց ՄՈԳ-ը գերազանցում է 100 բալանոց համակարգում 70 միջին գնահատականը, ունի որևէ ամբիոնի երաշխավորություն և ընդունում են ՀՊՄՀ–ի ՈւԳԸ-ի կանոնադրությունը, իրենց գործունեությամբ նպաստում են ՈւԳԸ-ի նպատակների իրագործմանը։
• անդամակցությունը կամավոր է,
• անդամ կարող են լինել բուհի ուսանողները և հետբուհական, շարունակական կրթություն ստացողները,
• ՈՒԳԸ անդամ լինելու համար տարիքային սահմանափակում չկա,
• ՈՒԳԸ անդամ կարող են լինել առկա և հեռակա համակարգում սովորողները,
• անդամներն ունեն հավասար իրավունքներ,
• անդամագրումը տեղի է ունենում ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի նախագահին տվյալ անձի դիմումի համաձայն․ հաստատումից հետո, ՀՊՄՀ-ի և ՈւԳԸ-ի Ընդհանուր ժողովի որոշած ձևաչափով, դիմորդը ստանում է անդամության վկայական,
• ՀՊՄՀ –ի ՈւԳԸ-ի անդամությունից դուրս գալը կատարվում է տվյալ անդամի դիմումի կամ ՈւԳԸ-ի Խորհրդի՝ տվյալ անդամին ՈւԳԸ-ի անդամությունից հեռացնելու մասին որոշման հիման վրա. ըստ Ընդհանուր ժողովի որոշման անդամության կարգի, կամ ՀՊՄՀ –ի ՈւԳԸ-ի կանոնադրությամբ սահմանված պարտականությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամն իրավունք ունի՝
• ընտրել, ընտրվել և նշանակվել ՈւԳԸ-ի ղեկավար մարմիններում,
• ՈւԳԸ-ի ղեկավար մարմինների քննարկմանը ներկայացնել ՈւԳԸ-ի գործունեության և ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկություններ, դիտողություններ,
• ազատ արտահայտել սեփական տեսակետները,
• օգտվել ՈւԳԸ-ի իրավական, ֆինանսական, տեխնիկական, տեղեկատվական և այլ աջակցություններից,
• իրազեկ լինելու ՈւԳԸ-ի գործունեությանը,
• ներկա գտնվել ՈւԳԸ-ի միջոցառումներին,
• դիմել ՈւԳԸ-ի մարմինների աշխատանքների արձանագրման մասին քաղվածք ստանալու համար՝ հիմնավորման պարագայում։
• ՈւԳԸ այն անդամները, որոնք ունեն գերազանց առաջադիմություն և կատարում են գիտահետազոտական աշխատանք, ՈւԳԸ նախագահի երաշխավորմամբ և իրենց դիմումի համաձայն, կարող են դիմել ֆակուլտետի դեկանակտ, անհատական ուսումնական պլանով կրթությունը շարունակելու համար
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամը պարտավոր է՝
• ակտիվ զբաղվել գիտական, հետազոտական գործունեությամբ կամ ընդգրկված լինել այս կամ այն կրթական ծրագրերին,
• մասնակցել և աջակցել ՈւԳԸ-ի գործունեությանը,
• իր գործունեությամբ և վարքով բարձր պահել ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի հեղինակությունը․ հանդես չգալ՝ առանց կառույցի իրավասու մարմնի կողմից տրված լիազորագրի,
• գործել սույն կանոնադրությանը համապատասխան, կատարել ՈւԳԸ-ի կանոնադրական պահանջները և ղեկավար մարմինների որոշումները։
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի նախագահի երաշխավորմամբ, ՈւԳԸ անդամները կխրախոսվեն տարբեր չափի դրամական պարգևատրումներով, պատվոգրերով, շնորհակալագրերով, «ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի Պատվավոր անդամ»-ի կրծքանշանով, սպորտային և մշակութային միջոցառումների տոմսերով, արտաքաղաքային և արտերկրային ուղեգրերով և այլ խրախոսական միջոցներով։
ՈւԳԸ-ի անդամներն ակտիվ մասնակիցներ և կազմակերպիչներ են ՀՊՄՀ-ում անցկացվող տարբնույթ գիտաժողովների: ՈՒԳԸ անդամ-ուսանողները մասնակցում են տարատեսակ մրցույթների, վարպետության դասերի, ֆորումների, կոնֆերանսների, ցուցահանդեսների, դրամաշնորհային մրցույթների, որոնք իրականացվում են ՀՀ ողջ տարածքում, ինչպես նաև արտասահմանում:
Տարբեր տարիներին ՀՊՄՀ-ի Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահներ են եղել Հայկ Գրիգորյանը (2002-2006 թթ․), Գեորգի Գաբրիելյանը (2006-2013թթ.), Մարիամ Մելքումյանը (2013-2017թթ․)։

The Student Scientific Society (SSS) of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) is a self-governed university-wide non-governmental organization that consolidates the University’s students, post-graduate students, students enrolled in continuing education and young people engaged in scientific research activities. To identify and enhance the creative potential of learners, the SSS is actively carrying out activities to consolidate the innovative, enterprising and responsible students of the University. Through its activities, the SSS also fosters the formation of civil society and the development of science in the Republic of Armenia.
The Student Scientific Society provides the opportunity to:
• display oneself in scientific activities, become the best in the particular professional field;
• it is prospective for success in learning and career advancement;
• it is aimed at creating a positive atmosphere and an interactive contingent
The aim of the ASPU Student Scientific Society is to identify and promote the scientific, research-creative potential of students and establish the culture of carrying out scientific-pedagogical activities.
Objectives of the ASPU SSS:
• to establish an active student community that is interested in scientific and research activities;
• to create an informational and communication platform for the units and students of the University and ensure partnership;
• to enhance interest in scientific activities;
• to engage students in university-wide projects and research activities;
• to help students meet their demands for intellectual, moral and spiritual development;
• to organize events aimed at establishing the moral, national and universal values of students;
• to promote the organizing of independent research in the learning process;
• to assist in the implementation of youth projects and initiatives;
• to contribute to the publication of books of students, post-graduate students and those involved in continuing education;
• to help the student contingent of the ASPU to participate in international scientific and educational processes;
• to contribute to the study of Armenian pedagogical thought and promote its development and dissemination;
• to shape a pedagogical mindset
Functions of the ASPU SSS:
• organizing of student scientific conferences, conferences, seminars, popular science lectures and other events in the areas of science and education;
• advocating for members of the ASPU Student Scientific Society within state bodies and universities;
• assisting students in organizing the conduct of independent scientific studies and the implementation of scientific work;
• holding scientific/academic events at the University, in the country and abroad;
• ensuring protection of intellectual property of members of the ASPU Student Scientific Society and publication of scientific works;
• encouraging and presenting the scientific achievements of members of the ASPU Student Scientific Society in the country and abroad;
• supporting the activities of the ASPU Research Centre, particularly the programs and events that concern the student contingent;
• ensuring active participation of students of the ASPU in the reforms underway in the educational, scientific, cultural and youth sectors in the Republic of Armenia;
• cooperating with the student scientific societies of the educational institutions of the Republic of Armenia and abroad and with other organizations;
• performing other functions, upon the decision of the General Assembly of the ASPU Student Scientific Society
Becoming a member of the Student Scientific Society
Any student can become a supporter of the ASPU Student Scientific Society, but only students, or post-graduate students and those involved in continuing education whose Average Qualitative Score (AQS) exceeds the average 70 in the 100-point system, who have the recommendation of the particular Chair and acknowledge the Charter of the ASPU Student Scientific Society and contribute to the implementation of the goals of the SSS through their activities, may become members of the SSS.
• membership is voluntary;
• the University’s students, as well as post-graduate students and those involved in continuing education may join the SSS;
• there is no age restriction for joining the SSS;
• on-site and part-time learners may join the SSS;
• all members have equal rights;
• students become members in accordance with the application that the particular person submits to the Chairperson of the ASPU Student Scientific Society — upon confirmation and in the format determined by the ASPU and the SSS General Assembly, the applicant shall receive a membership certificate;
• a member shall opt out of membership of the ASPU Student Scientific Society based on the application of the particular member or the decision of the Board of the Student Scientific Society to remove the particular member of the SSS — for failing to fulfill or for improper fulfilment of the procedure for membership or the obligations prescribed under the Charter of the ASPU Student Scientific Society, according to the decision of the General Assembly
Rights of members of the ASPU SSS:
• to elect, get elected and be appointed to the administrative bodies of the SSS;
• to submit comments and suggestions about the activities and programs of the SSS to the administrative bodies of the SSS for their consideration;
• to express their views freely;
• to enjoy the legal, financial, technical, informational and other assistance of the SSS;
• to be notified about the activities of the SSS;
• to attend the events of the SSS;
• to apply to receive an extract regarding the record on the activities of SSS bodies, in case of rationale.
• Members of the SSS who have made excellent progress and conduct scientific research activities may, upon the recommendation of the SSS Chairperson and in accordance with their application, apply to the Dean’s Office of the particular Faculty in order to continue education with a personal curriculum.
Obligations of members of the ASPU SSS:
• to be actively involved in scientific or research activities or be engaged in this or that educational program;
• to participate and support the activities of the SSS;
• to keep the reputation of the ASPU SSS high through their activities and not act without a power of attorney issued by a competent authority of the organization;
• to act in accordance with this Charter, fulfill the requirements of the SSS Charter and the decisions of the administrative bodies.
Upon the recommendation of the Chairperson of the ASPU SSS, members of the Student Scientific Society will receive incentives through financial awards in different amounts, certificates, letters of appreciation, the badge “ASPU SSS Honorary Member”, tickets to sporting and cultural events, passes for trips out of town and abroad and other incentive measures.
Members of the SSS are active participants and supporters of various kinds of scientific conferences hosted by the Armenian State Pedagogical University. Student members of the SSS participate in various types of contests and competitions, master classes, forums, conferences, exhibitions and grant competitions that are held across the Republic of Armenia, as well as abroad.
The following have served as Chairpersons of the ASPU Student Scientific Society in different years: Hayk Grigoryan (2002-06), Georgi Gabrielyan (2006-13) and Mariam Melkumyan (2013-17).