ՀՊՄՀ-ի Ուսանողական գիտական ընկերությունը բուհի ուսանողներին, հետբուհական, շարունակական կրթություն ստացողներին և գիտահետազոտական աշխատանքներում ներգրավված երիտասարդներին միավորող համալսարանական ինքնակառավարվող հասարակական կառույց է: Սովորողների ստեղծագործական ներուժը բացահայտելու և զարգացնելու համար ՈւԳԸ-ն եռանդուն գործունեություն է ծավալում՝ միավորելով համալսարանի նորարար, նախաձեռնող ու պատասխանատու ուսանողներին։  ՈւԳԸ-ն իր գործունեությամբ նպաստում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական հասարակության ձևավորմանը և գիտության զարգացմանը։
Ուսանողական գիտական ընկերությունը հնարավորություն է տալիս՝
• դրսևորվել գիտական գործունեության մեջ, դառնալ լավագույնը մասնագիտական ոլորտում,
• հեռանկարային է՝ հաջող ուսումնառության և կարիերայի առաջխաղացման գործում
• միտված է ստեղծել դրական մթնոլորտ և փոխգործուն համակազմ
ՈւԳԸ-ն բաց է նրանց համար, որոնք
• ունեն բազմաբովանդակ նախագծերում նախաձեռնելու և իրագործելու համարձակ գաղափարներ,
• ուզում են ծանոթանալ մարդկանց հետ և կիսվել նորանոր գաղափարներով,
• ձգտում են դառնալ գիտական միջոցառումների, մրցույթների և կոնֆերանսների եռանդուն մասնակից և կազմակերպիչ
ՈՒԳԸ-ն հնարավորություն է ընձեռում ուսանողներին
• գրել գիտական հոդվածներ,
• հրապարակային զեկույցով ելույթ ունենալ գիտական կոնֆերանսում,
• ստեղծել սեփական նախագծեր,
• կազմակերպել և անցկացնել միջոցառումներ,
• կազմակերպել և իրականացնել սեմինարներ, վարպետության դասեր, կլոր սեղաններ և այլն
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի նպատակը ուսանողների գիտական, հետազոտական-ստեղծագործական ներուժի բացահայտումն ու խթանումն է, գիտական-մանկավարժական գուրծունեության մշակույթի ձևավորումը։
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի խնդիրներն են՝
• ձևավորել գիտական, հետազոտական գործունեությամբ հետաքրքրված ակտիվ, ուսանողական համայնք,
• ստեղծել համալսարանի ստորաբաժանումների և ուսանողների համար տեղեկատվական և հաղորդակցական հարթակ, ապահովել փոխգործակցություն,
• բարձրացնել գիտական գործունեության նկատմամբ հետաքրքրությունը,
• ուսանողներին ներգրավել համալսարանական նախագծերում և հետազոտական աշխատանքներում,
• նպաստել ուսանողների մտավոր, բարոյական և հոգևոր զարգացման պահանջմունքների բավարարմանը,
• ուսանողի բարոյական, ազգային և համամարդկային արժեքների ձևավորմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպում,
• խթանել ուսումնական գործընթացում հետազոտական ինքնուրույն աշխատանքի կազմակերպմանը,
• աջակցել երիտասարդական նախաձեռնությունների և նախագծերի իրականացման գործընթացին,
• նպաստել ուսանողների և հետբուհական-շարունակական կրթություն ստացողների գրահրատարակչության գործընթացին,
• նպաստել ՀՊՄՀ-ի ուսանողական համակազմին՝ միջազգային գիտակրթական գործընթացներին մասնակցելուն,
• նպաստել հայ մանկավարժական մտքի ուսումնասիրությանը, խթանել զարգացումն ու տարածումը,
• ձևավորել մանկավարժական մտածելակերպ
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի գործառույթներն են՝
• գիտական ու կրթական ուղղվածություն ունեցող ուսանողական գիտաժողովների, կոնֆերանսների, սեմինարների, գիտահանրամատչելի դասախոսությունների և այլ միջոցառումներ կազմակերպում,
• պետական մարմիններում և բուհում ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամների շահերի ներակայացում,
• աջակցել ուսանողներին անկախ գիտական հետազոտությունների և գիտական աշխատանքի իրականացման կազմակերպչական գործերում
• անցկացնել համալսարանական, հանրապետական և միջազգային գիտական միջոցառումներ,
• ապահովել ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամների մտավոր սեփականության պաշտպանությունը և գիտական աշխատանքների հրատարակումը,
• խրախոսել և ներկայացնել ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամների գիտական նվաճումները՝ հանրապետական և միջազգային մակարդակներում,
• աջակցել ՀՊՄՀ-ի Գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին, մասնավորապես՝ ուսանողական համակազմին վերաբերող ծրագրերում և միջոցառումներում,
• ապահովել ՀՊՄՀ-ի ուսանողների ակտիվ մասնակցությունը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացներին,
• ՀՀ և արտասահմանյան ուսումնական հաստատությունների ուսանողական գիտական ընկերությունների և այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցություն,
• իր իրավասությունների սահմաններում ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի Ընդհանուր Ժողովի որոշմամբ այլ գործառույթների իրականացում
Անդամակցություն ՈՒԳԸ-ին
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի համակիր կարող է դառնալ ցանկացած ուսանող, իսկ անդամ՝ միայն այն ուսանողները և հետբուհական, շարունակական կրթություն ստացողները, որոնց ՄՈԳ-ը գերազանցում է 100 բալանոց համակարգում 70 միջին գնահատականը, ունի որևէ ամբիոնի երաշխավորություն և ընդունում են ՀՊՄՀ–ի ՈւԳԸ-ի կանոնադրությունը, իրենց գործունեությամբ նպաստում են ՈւԳԸ-ի նպատակների իրագործմանը։
• անդամակցությունը կամավոր է,
• անդամ կարող են լինել բուհի ուսանողները և հետբուհական, շարունակական կրթություն ստացողները,
• ՈՒԳԸ անդամ լինելու համար տարիքային սահմանափակում չկա,
• ՈՒԳԸ անդամ կարող են լինել առկա և հեռակա համակարգում սովորողները,
• անդամներն ունեն հավասար իրավունքներ,
• անդամագրումը տեղի է ունենում ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի նախագահին տվյալ անձի դիմումի համաձայն․ հաստատումից հետո, ՀՊՄՀ-ի և ՈւԳԸ-ի Ընդհանուր ժողովի որոշած ձևաչափով, դիմորդը ստանում է անդամության վկայական,
• ՀՊՄՀ –ի ՈւԳԸ-ի անդամությունից դուրս գալը կատարվում է տվյալ անդամի դիմումի կամ ՈւԳԸ-ի Խորհրդի՝ տվյալ անդամին ՈւԳԸ-ի անդամությունից հեռացնելու մասին որոշման հիման վրա. ըստ Ընդհանուր ժողովի որոշման անդամության կարգի, կամ ՀՊՄՀ –ի ՈւԳԸ-ի կանոնադրությամբ սահմանված պարտականությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամն իրավունք ունի՝
• ընտրել, ընտրվել և նշանակվել ՈւԳԸ-ի ղեկավար մարմիններում,
• ՈւԳԸ-ի ղեկավար մարմինների քննարկմանը ներկայացնել ՈւԳԸ-ի գործունեության և ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկություններ, դիտողություններ,
• ազատ արտահայտել սեփական տեսակետները,
• օգտվել ՈւԳԸ-ի իրավական, ֆինանսական, տեխնիկական, տեղեկատվական և այլ աջակցություններից,
• իրազեկ լինելու ՈւԳԸ-ի գործունեությանը,
• ներկա գտնվել ՈւԳԸ-ի միջոցառումներին,
• դիմել ՈւԳԸ-ի մարմինների աշխատանքների արձանագրման մասին քաղվածք ստանալու համար՝ հիմնավորման պարագայում։
• ՈւԳԸ այն անդամները, որոնք ունեն գերազանց առաջադիմություն և կատարում են գիտահետազոտական աշխատանք, ՈւԳԸ նախագահի երաշխավորմամբ և իրենց դիմումի համաձայն, կարող են դիմել ֆակուլտետի դեկանակտ, անհատական ուսումնական պլանով կրթությունը շարունակելու համար
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի անդամը պարտավոր է՝
• ակտիվ զբաղվել գիտական, հետազոտական գործունեությամբ կամ ընդգրկված լինել այս կամ այն կրթական ծրագրերին,
• մասնակցել և աջակցել ՈւԳԸ-ի գործունեությանը,
• իր գործունեությամբ և վարքով բարձր պահել ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի հեղինակությունը․ հանդես չգալ՝ առանց կառույցի իրավասու մարմնի կողմից տրված լիազորագրի,
• գործել սույն կանոնադրությանը համապատասխան, կատարել ՈւԳԸ-ի կանոնադրական պահանջները և ղեկավար մարմինների որոշումները։
ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի նախագահի երաշխավորմամբ, ՈւԳԸ անդամները կխրախոսվեն տարբեր չափի դրամական պարգևատրումներով, պատվոգրերով, շնորհակալագրերով, «ՀՊՄՀ-ի ՈւԳԸ-ի Պատվավոր անդամ»-ի կրծքանշանով, սպորտային և մշակութային միջոցառումների տոմսերով, արտաքաղաքային և արտերկրային ուղեգրերով և այլ խրախոսական միջոցներով։
ՈւԳԸ-ի անդամներն ակտիվ մասնակիցներ և կազմակերպիչներ են ՀՊՄՀ-ում անցկացվող տարբնույթ գիտաժողովների: ՈՒԳԸ անդամ-ուսանողները մասնակցում են տարատեսակ մրցույթների, վարպետության դասերի, ֆորումների, կոնֆերանսների, ցուցահանդեսների, դրամաշնորհային մրցույթների, որոնք իրականացվում են ՀՀ ողջ տարածքում, ինչպես նաև արտասահմանում:
Տարբեր տարիներին ՀՊՄՀ-ի Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահներ են եղել Հայկ Գրիգորյանը (2002-2006 թթ․), Գեորգի Գաբրիելյանը (2006-2013թթ.), Մարիամ Մելքումյանը (2013-2017թթ․)։

Студенческое научное общество АГПУ представляет собой автономную университетскую структуру, объединяющую студентов вуза, учащихся поствузовской и продолжительной системы образования, а также молодых людей, занимающихся научно-исследовательской деятельностью. СНО ведет активную деятельность, нацеленную на выявление творческого потенциала учащихся, объединяя инициативных, творческих и ответственных студентов. Посредством своей деятельности СНО содействует также формированию гражданского общества и развитию науки в РА.
Студенческое научное общество предоставляет возможность:
• проявить себя в научной деятельности, стать одним из лучших в своей профессиональной сфере;
• открывает перспективы: способствует повышению академической успеваемости и построению карьеры;
• нацелено на создание позитивной атмосферы сотрудничества в коллективе;
Двери СНО открыты для всех, кто:
• хочет участвовать в разносторонних научных проектах и готов претворять в жизнь свои смелые идеи;
• хочет расширить круг профессиональных знакомств и готов делиться своими идеями;
• стремится быть активным участником и организатором научных мероприятий, конкурсов и конференций;
Благодаря СНО вы сможете:
• публиковать статьи;
• выступать с докладами на научных конференциях;
• разрабатывать собственные проекты;
• организовывать и проводить научные мероприятия;
• организовывать и проводить научные семинары, мастер-классы, круглые столы и др.
Основная цель СНО заключается в содействии развитию и проявлению научного и творческого потенциала студентов, а также формированию культуры научно-педагогической деятельности.
Задачи СНО АГПУ:
• сформировать активное студенческое сообщество, заинтересованное в научно-исследовательской деятельности;
• создать информационную платформу, обеспечивающую коммуникацию между подразделениями университета и студентами;
• повысить интерес к научной деятельности;
• способствовать участию студентов в научных проектах университета и исследовательской деятельности;
• содействовать удовлетворению интеллектуальных и духовных потребностей студенческого сообщества;
• проводить работу, нацеленную на формирование системы моральных, национальных и общечеловеческих ценностей студентов;
• содействовать самостоятельной организации студентами своей исследовательской деятельности в рамках учебного процесса;
• содействовать претворению в жизнь студенческих инициатив и проектов;
• способствовать публикации научных трудов студентов и учащихся третьей образовательной ступени;
• содействовать участию представителей студенческого сообщества АГПУ в международных научно-образовательных процессах;
• содействовать изучению армянской педагогической мысли, ее развитию и популяризации;
• содействовать формированию педагогического научного мышления.
Функции СНО АГПУ:
• организовывать студенческие форумы научной и образовательной направленности, конференции, семинары, научно-популярные лекции и другие мероприятия;
• представлять интересы членов СНО АГПУ в госорганах и университете;
• оказывать студентам содействие в организационных работах, связанных с реализацией научных исследований и участием в научной работе;
• организовывать университетские, республиканские и международные научные мероприятия;
• обеспечивать защиту интеллектуальной собственности членов СНО, содействовать публикации их научных статей;
• поощрять научные достижения членов СНО, представлять их на республиканском и международном уровне;
• содействовать работе Научно-исследовательского центра АГПУ в вопросах, касающихся студенческого состава и научных мероприятий;
• содействовать активному участию членов СНО в процессах реализации реформ в сфере науки, образования, культуры и молодежи РА;
• сотрудничать со студенческими научными обществами вузов РА и зарубежных вузов, а также с другими научными организациями;
• выполнять другие функции в рамках своих правомочий и на основании решения Общего собрания СНО АГПУ.
Членство в СНО
Участвовать в работе СНО АГПУ может любой студент университета, однако стать его членами могут лишь те студенты и учащиеся поствузовской системы обучения, чей показатель средней успеваемость соответствует 70 баллам (из 100). Необходима также рекомендация соответствующей кафедры и согласие с уставом СНО АГПУ, а также стремление к реализации основных целей СНО.
• членство является добровольным;
• стать членом СНО могут студенты и учащиеся поствузовской и продолжительной системы образования;
• возрастных ограничений не предусмотрено;
• членом СНО могут быть учащиеся как очной, так и заочной формы обучения;
• все члены СНО наделены одинаковыми правами;
• для того чтобы стать членом СНО необходимо подать заявление на имя председателя СНО, после утверждения заявитель получает свидетельство члена СНО в установленном на Общем собрании формате;
• прекращение членства в СНО происходит на основании заявления в соответствии с порядком членства, установленном Общим собранием СНО или в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей, установленных уставом СНО АГПУ.
Члены СНО АГПУ имеют право:
• избирать, а также быть избранным и назначаться на должность в руководящие органы СНО;
• представлять руководству СНО предложения и замечания относительно деятельности СНО и ее проектов;
• свободно выражать свою точку зрения;
• пользоваться юридическим, финансовым, техническим, информационным содействием СНО
• получать информацию о деятельности СНО;
• присутствовать на мероприятиях СНО;
• обращаться в соответствующие органы СНО для получения выписки из протоколов деятельности СНО (в случае обоснованного требования);
• члены СНО с высокой академической успеваемостью, занимающиеся научно-исследовательской деятельностью при наличии рекомендации председателя СНО и на основании собственного заявления могут обратиться в соответствующий деканат для организации своего обучения по индивидуальному учебному плану.
Члены СНО АГПУ обязаны:
• активно заниматься научной, исследовательской деятельностью или принимать участие в тех или иных образовательных программах;
• участвовать в деятельности СНО и содействовать ей;
• укреплять авторитет СНО посредством своей деятельности и поведения, не выступать от имени СНО без уполномочивания руководящих органов СНО;
• осуществлять свою деятельность в соответствии с данным уставом, выполнять уставные требования СНО и решения руководящих органов;
При наличии рекомендации председателя СНО члены СНО могут быть поощрены финансово, а также посредством грамот, медали “Почетный член СНО АГПУ”, билетами на спортивные и культурные мероприятия, загородными и иными путевками и другими поощрительными мерами.
Члены СНО активно участвуют в различных мероприятиях, проходящих в АГПУ. Нередко они выступают также и в роли их организаторов. Студенты, являющиеся членами СНО, принимают участие в различных конкурсах, мастер-классах, форумах, конференциях, выставках, грантовых программах как в Армении, так и за рубежом.
В разные годы Студенческое научное общество АГПУ возглавляли Айк Григорян (2002-2006), Георгий Габриелян (2006-2013), Мариам Мелкумян (2013-2017).