Երաժշտության մանկավարժության ամբիոն
Երաժշտության մանկավարժության ամբիոնն ունի  հարուստ պատմություն: 1959 թվականին ստեղծվեց երգ-երաժշտության բաժինը, 1960-ին` նկարչության․ հետագայում՝ 1965 թվականին, երկու բաժինների միավորմամբ ձևավորվեց Գեղագիտական դաստիարակության ֆակուլտետը` երաժշտության և կերպարվեստի բաժիններով:
Կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում՝ Երաժշտության տեսության և դասավանդման մեթոդիկայի, Նվագարանների, Խմբավարության և ձայնադրման ամբիոններն առանձնացել և միավորվել են` լինելով Կուլտուրայի, ապա նաև Գեղարվեստական դաստիարակության ֆակուլտետի կազմում:
2012 թվականից ամբիոնը Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի կազմում է: Այս ընթացքում ամբիոնն ունեցել է տարբեր անվանումներ, իսկ 2015 թվականին վերանվանվել է Երաժշտության մանկավարժության ամբիոնի:
Տարբեր տարիների ամբիոնի վարիչներ են եղել երաժշտագետներ և կատարողներ Ցիցիլյա Բրուտյանը, Էմմա Ծատուրյանը, Յակով Զարգարյանը, Էդուարդ Էլբակյանը, Խորեն Մեյխանեջյանը, Մանուկ Մանուկյանը, Հենրիկ Սիմոնյանը, Ելենա Վարդանյանը, Սեդա Մանգասարյանը, Կարլեն Թոփչյանը, Լորետա Աղասարյանը, Արկադի Շեկունցը, Յուրի Յուզբաշյանը, Սարգիս Էլբակյանը, Վյաչեսլավ Եդիգարյանը, Արտաշես Բաբուրյանը, Աննա Հարությունյանը, Մարգարիտա Բաղդասարյանը և այլք:
Ամբիոնն այժմ ղեկավարում է արվեստագիտության թեկնածու, դոցենտ Աննա Հարությունյանը:
Ամբիոնի պատմության ընթացքում ստեղծվել են երգչախմբեր, որոնք տարբեր տարիների ղեկավարել են դոցենտ Վաղինակ Չաքմիշյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Էմմա Ծատուրյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Էդուարդ Էլբակյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Խորեն Մեյխանեջյանը, Մեսրոպ Մեսրոպյանը, դոցենտ Արտաշես Բաբուրյանը:
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Էդուարդ Էլբակյանի ղեկավարությամբ երկսեռ երգչախումբը հանրապետական երգչախմբերի մրցույթին արժանացել է ոսկե մեդալի, իսկ դոցենտ Արտաշես Բաբուրյանի ղեկավարությամբ գործող «Ամադեուս-98» հանրապետական մրցույթի դափնեկիր «Ավե Մարիա» իգական կամերային երգչախումբն ակտիվորեն մասնակցում է հանրապետության երաժշտական կյանքին:
Երկար տարիներ ամբիոնի կազմում գործել է ջութակահարների անսամբլը, որի գեղարվեստական ղեկավարն էր դոցենտ Յուրի Ավետիսյանը. անսամբլն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել համալսարանի երաժշտական կյանքին:
Ամբիոնում տարվում են ուսումնամեթոդական, գիտական, դաստիարակչական լայն աշխատանքներ, իրականացվում է ասպիրանտական կրթություն, հրատարակվում են մենագրություններ, մեթոդական և ուսումնական ձեռնարկներ, գիտական հոդվածներ:
Դասախոսներն ու ուսանողները ինչպես համալսարանում, այնպես էլ միջբուհական տարբեր գիտաժողովներում հանդես են գալիս գիտական զեկուցումներով:
Ամբիոնի դասախոսներն ու ուսանողներն իրենց կատարողական ելույթներով ակտիվորեն մասնակցում են համալսարանի մշակութային կյանքին։
Ամբիոնում աշխատում է 1 դոկտոր, պրոֆեսոր, 3 պրոֆեսոր,  5 գիտությունների թեկնածու, դոցենտ,  7 դոցենտ,  8 ասիստենտ,  6 դասախոս, ուսումնաօժանդակ կազմի 12 աշխատակից:

- Faculty of Art Education > Chair of Music Education >
The Chair of Music Education has a rich history. In 1959, the Department of Song and Music was established, followed by the establishment of the Department of Painting. In 1965, the Faculty of Aesthetic Discipline (with the Departments of Music and Fine Arts) was established through a merger of the Department of Song and Music and the Department of Painting.
After structural changes, the Chairs of Music Theory and Teaching Methods, Musical Instruments, Conducting and Sound Recording separated and joined together, becoming a part of the Faculty of Culture and later the Faculty of Art Education.
Since 2012, the Chair is part of the Faculty of Art Education. In this period, the Chair has had different names, and in 2015, it was renamed to the Chair of Music Education.
In different years, the Heads of the Chair have been musicologists and performers, including Tsitsilya Brutyan, Emma Tsaturyan, Yakov Zargaryan, Eduard Elbakyan, Khoren Meykhanejyan, Manuk Manukyan, Henrik Simonyan, Yelena Vardanyan, Seda Mangasaryan, Karlen Topchyan, Loreta Aghasaryan, Arkady Shekunts, Yuri Yuzbashyan, Sargis Elbakyan, Vyacheslav Yedigaryan, Artashes Baburyan, Anna Harutyunyan, Margarita Baghdasaryan and others.
Currently, the Chair is headed by Candidate of Art Criticism, Associate Professor Anna Harutyunyan.
Throughout its history, the Chair has set up choirs, which have been under the direction of the following people in different years: Associate Professor Vaghinak Chakmishyan; People’s Artist of the Republic of Armenia, Professor Emma Tsaturyan; Distinguished Artist of the Republic of Armenia, Professor Eduard Elbakyan; Distinguished Artist of the Republic of Armenia, Professor Khoren Meykhanejyan; Mesrop Mesropyan and Associate Professor Artashes Baburyan.
Under the direction of Distinguished Artist of the Republic of Armenia, Professor Eduard Elbakyan, the co-ed choir has received a gold medal at the competition of nationwide choirs, and the “Ave Maria” All-Girls Chamber Choir, which is under the direction of Associate Professor Artashes Baburyan and recipient of the “Amadeus-98” nationwide competition, actively participates in musical life in the country.
The Chair carries out many educational-methodical, academic and disciplinary activities, provides an education to obtain a PhD, as well as publishes monographs, methodical and educational manuals and scientific articles.
The professors and students deliver academic speeches at the scientific conferences organized by the University and during various inter-university scientific conferences.
The Chair’s professors and students are actively engaged in the University’s cultural life with their performances.
The Chair has 1 PhD, Professor, 3 Professors, 5 Candidates of Sciences, Associate Professor, 7 Associate Professors, 8 Assistants, 6 lecturers and 12 employees of the learning assistance staff.