Երաժշտության մանկավարժության ամբիոն
Երաժշտության մանկավարժության ամբիոնն ունի  հարուստ պատմություն: 1959 թվականին ստեղծվեց երգ-երաժշտության բաժինը, 1960-ին` նկարչության․ հետագայում՝ 1965 թվականին, երկու բաժինների միավորմամբ ձևավորվեց Գեղագիտական դաստիարակության ֆակուլտետը` երաժշտության և կերպարվեստի բաժիններով:
Կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում՝ Երաժշտության տեսության և դասավանդման մեթոդիկայի, Նվագարանների, Խմբավարության և ձայնադրման ամբիոններն առանձնացել և միավորվել են` լինելով Կուլտուրայի, ապա նաև Գեղարվեստական դաստիարակության ֆակուլտետի կազմում:
2012 թվականից ամբիոնը Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի կազմում է: Այս ընթացքում ամբիոնն ունեցել է տարբեր անվանումներ, իսկ 2015 թվականին վերանվանվել է Երաժշտության մանկավարժության ամբիոնի:
Տարբեր տարիների ամբիոնի վարիչներ են եղել երաժշտագետներ և կատարողներ Ցիցիլյա Բրուտյանը, Էմմա Ծատուրյանը, Յակով Զարգարյանը, Էդուարդ Էլբակյանը, Խորեն Մեյխանեջյանը, Մանուկ Մանուկյանը, Հենրիկ Սիմոնյանը, Ելենա Վարդանյանը, Սեդա Մանգասարյանը, Կարլեն Թոփչյանը, Լորետա Աղասարյանը, Արկադի Շեկունցը, Յուրի Յուզբաշյանը, Սարգիս Էլբակյանը, Վյաչեսլավ Եդիգարյանը, Արտաշես Բաբուրյանը, Աննա Հարությունյանը, Մարգարիտա Բաղդասարյանը և այլք:
Ամբիոնն այժմ ղեկավարում է արվեստագիտության թեկնածու, դոցենտ Աննա Հարությունյանը:
Ամբիոնի պատմության ընթացքում ստեղծվել են երգչախմբեր, որոնք տարբեր տարիների ղեկավարել են դոցենտ Վաղինակ Չաքմիշյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Էմմա Ծատուրյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Էդուարդ Էլբակյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Խորեն Մեյխանեջյանը, Մեսրոպ Մեսրոպյանը, դոցենտ Արտաշես Բաբուրյանը:
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Էդուարդ Էլբակյանի ղեկավարությամբ երկսեռ երգչախումբը հանրապետական երգչախմբերի մրցույթին արժանացել է ոսկե մեդալի, իսկ դոցենտ Արտաշես Բաբուրյանի ղեկավարությամբ գործող «Ամադեուս-98» հանրապետական մրցույթի դափնեկիր «Ավե Մարիա» իգական կամերային երգչախումբն ակտիվորեն մասնակցում է հանրապետության երաժշտական կյանքին:
Երկար տարիներ ամբիոնի կազմում գործել է ջութակահարների անսամբլը, որի գեղարվեստական ղեկավարն էր դոցենտ Յուրի Ավետիսյանը. անսամբլն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել համալսարանի երաժշտական կյանքին:
Ամբիոնում տարվում են ուսումնամեթոդական, գիտական, դաստիարակչական լայն աշխատանքներ, իրականացվում է ասպիրանտական կրթություն, հրատարակվում են մենագրություններ, մեթոդական և ուսումնական ձեռնարկներ, գիտական հոդվածներ:
Դասախոսներն ու ուսանողները ինչպես համալսարանում, այնպես էլ միջբուհական տարբեր գիտաժողովներում հանդես են գալիս գիտական զեկուցումներով:
Ամբիոնի դասախոսներն ու ուսանողներն իրենց կատարողական ելույթներով ակտիվորեն մասնակցում են համալսարանի մշակութային կյանքին։
Ամբիոնում աշխատում է 1 դոկտոր, պրոֆեսոր, 3 պրոֆեսոր,  5 գիտությունների թեկնածու, դոցենտ,  7 դոցենտ,  8 ասիստենտ,  6 դասախոս, ուսումնաօժանդակ կազմի 12 աշխատակից:

- Факультет художественного образования > Кафедра музыкальной педагогики >
Кафедра педагогики музыки имеет богатую историю. В 1959 году было создано отделение музыки и пения, а в 1960-ом – отделение рисования. В дальнейшем, в 1965 году, на основе слияния двух отделений был сформирован факультет художественного воспитания, в состав которого вошли отделения музыки и рисования.
В дальнейшем в результате структурных изменений были объединены кафедра теории и методики преподавания музыки, кафедра исполнительского искусства, а также кафедра дирижирования и озвучки, вошедшие сначала в состав факультета культуры, а затем – в состав факультета художественного воспитания.
Начиная с 2012 года, кафедра действует в составе факультета художественного образования. Название кафедры несколько раз менялось, и в 2015 году за ней закрепилось название “Кафедра педагогики музыки”.
В разные годы кафедру возглавляли музыканты и исполнители Цицилия Брутян, Эмма Цатурян, Яков Заргарян, Эдуард Элбакян. Хорен Мелханеджян, Манук Манукян, Генрих Симонян, Елена Варданян, Седа Мангасарян, Карлен Топчян, Лоретта Агасарян, Аркадий Шекунц, Юрий Юзбашян, Саргис Элбакян, Вячеслав Едигарян, Арташес Бабурян, Маргарита Багдасарян и другие.
В настоящее время кафедрой руководит кандидат искусствоведения, доцент Анна Арутюнян.
На протяжении всей истории кафедры создавались хоровые ансамбли, которыми в разные годы руководили доцент Вагинак Чакмишян, народный артист РА, профессор Эмма Цатурян, заслуженный артист РА, профессор Эдуард Элбакян, заслуженный артист РА, профессор Хорен Мелханеджян, Месроп Месропян, доцент Арташес Бабурян.
Хор под руководством заслуженного артиста РА, профессора Эдуарда Элбакяна не раз удостаивался золотой медали на республиканских конкурсах, а женский хор “Аве Мария”, являющийся лауреатом конкурса “Амадеус-98”, принимает активное участие в музыкальной жизни страны.
Долгие годы при кафедре действовал ансамбль скрипачей под руководством доцента Юрия Аветисяна также активно участвовал в музыкальной деятельности университета.
На кафедре в настоящее время реализуются учебно-методические, научные, воспитательные работы, ведется подготовка аспирантов, издаются монографии, методические и учебные пособия, научные статьи.
Преподаватели и студенты выступают с докладами как на международных, так и в межвузовских конференциях.
Наряду с этим преподаватели и студенты кафедры активно участвуют в культурной жизни страны.
Среди сотрудников кафедры один доктор наук, профессор, три профессора, пять кандидатов наук, доцентов, семь доцентов, восемь ассистентов, шесть преподавателей, 12 специалистов учебно-вспомогательного состава.