- Գեղարվեստական կրթության Ֆակուլտետ > Արվեստի պատմության, տեսության և մշակութաբանության ամբիոն >
Արվեստի պատմության, տեսության և մշակութաբանության ամբիոնն ունի ավելի քան կեսդարյա հարուստ պատմություն և գիտամանկավարժական ավանդույթներ:
Հիմնադրվել է 1968 թվականին՝ Նկարչության դասավանդման մեթոդիկայի և գրաֆիկայի ամբիոն անվամբ։
Ոլորտային զարգացումներին և կրթական պահանջներին համընթաց՝ ամբիոնը հետագայում անվանվել է Կերպարվեստի դասավանդման մեթոդիկայի և դեկորատիվ-կիրառական արվեստների (1988-2007 թթ.): 2007 թվականից առ այսօր ամբիոնը գործում է Արվեստի պատմության, տեսության և մշակութաբանության անվամբ՝ արտացոլելով իր արդի գիտական և կրթական լայն ընդգրկումը։
Տարիների ընթացքում ամբիոնը գլխավորել են հանրապետության ճանաչված և վաստակաշատ գիտնականներ ու արվեստագետներ.
✔ Վահրամ Խաչիկյան (1968-1984 թթ.) — արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր
✔ Հարություն Հովհաննիսյան (1984-1988 թթ.) — դոցենտ
✔ Հրավարդ Հակոբյան (1988-2000 թթ., 2007-2008 թթ.) — ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր
✔ Սարգիս Թերզյան (2000-2007 թթ.) — մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր
✔ Արա Հակոբյան (2008-2017 թթ.) — արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր
✔ Սաթենիկ Մելիքյան (2017-2023 թթ.) — արվեստագիտության թեկնածու, դոցենտ
✔ 2023 թվականից ամբիոնը ղեկավարում արվեստագիության թեկնածու, դոցենտ Սյուզաննա Գրիգորյանը:
Ամբիոնն իրականացնում է բարձրագույն կրթություն՝ առկա և հեռակա համակարգերում՝ բակալավրիատի և մագիստրատուրայի կրթական աստիճաններով՝ սպասարկելով հետևյալ հիմնական ուղղությունները.
➜ «Արվեստի տեսություն, պատմություն և կառավարում»
Կրթական ծրագիրը միտված է պատրաստելու բարձրորակ արվեստաբաններ և արվեստի կառավարման (Art management) ժամանակակից մասնագետներ:
Ուսանողները ուսումնասիրում են հայ և համաշխարհային արվեստի պատմությունը, արվեստի կառավարման և մարքեթինգի հիմնադրույթները, ինչպես նաև հումանիտար առարկաների լայն շրջանակ:
Շրջանավարտները կարող են ծավալել մասնագիտական գործունեություն հանրապետության պատկերասրահներում, թանգարաններում, հանրակրթական և մասնագիտական կրթական հաստատություններում, ինչպես նաև մշակութային տարբեր հարթակներում՝ որպես արվեստաբաններ, համադրողներ (curators) և արվեստի կառավարման ու հանրային կապերի մասնագետներ (PR managers):
➜ «Մշակութաբանություն»
Ծրագիրը պատրաստում է արդի մշակութային գործընթացները վերլուծող և կազմակերպող մասնագետներ՝ մշակութաբաններ:
Ուսանողները ծանոթանում են հայ և համաշխարհային մշակույթի տեսությանն ու պատմությանը, կերպարվեստի, ճարտարապետության, երաժշտության, թատրոնի և կինոյի էվոլյուցիային, ինչպես նաև հիմնարար հումանիտար գիտակարգերին:
Ուսումնական գործընթացի կարևոր բաղադրիչն են ուսումնական պրակտիկաները, որոնց շրջանակներում ուսանողներն անմիջականորեն ներգրավվում են մշակութային միջոցառումների և ցուցադրությունների կազմակերպման աշխատանքներում:
Շրջանավարտները պահանջված են պետական և մասնավոր մշակութային կառույցներում, հիմնադրամներում:
➜ «Արվեստ և արհեստ»
Արձագանքելով աշխատաշուկայի արդի պահանջներին և ստեղծարար ոլորտների (Creative Industries) զարգացմանը՝ ամբիոնը ներդրել է նոր և հեռանկարային «Արվեստ և արհեստ» մասնագիտացումը:
Ծրագիրը հաջողությամբ սինթեզում է տեսական արվեստաբանական գիտելիքները և ավանդական ու ժամանակակից արհեստների գործնական հմտությունները:
Այս ուղղության շրջանավարտները կարող են աշխատել որպես մշակութային ժառանգության և ավանդական արհեստների փորձագետներ, հանրակրթական դպրոցում մանկավարժներ, ստեղծագործական արտադրությունների և ատելյեների համակարգողներ, ինչպես նաև հանդես գալ սեփական ստեղծարար նախագծերով ու ստարտափերով արվեստի և արհեստագործության հատման տիրույթում:
Ամբիոնի առաքելությունն է ձևավորել արվեստի և մշակույթի ոլորտի մրցունակ մասնագետներ, որոնք պատրաստ են արձագանքել ժամանակակից մարտահրավերներին, պահպանել ու հանրայնացնել ազգային և համաշխարհային մշակութային ժառանգությունը:

Chair of Art History, Theory and Cultural Studies
The Chair of Art History, Theory and Culturology has a rich history of more than half a century and traditions in science and pedagogy. It was established in 1968 and was named the Chair of Teaching Methods and Graphics of Painting.
Abreast of the sector-specific developments and educational requirements, the Chair went on to be named as the Chair of the Teaching Methods of Fine Arts and Decorative-Applied Arts (1988-2007). Since 2007, it is named the Chair of Art History, Theory and Culturology, reflecting its broad scope of modern science and education.
Throughout the years, the Chair has been under the direction of Armenia’s well-known and distinguished scholars and artists, including:
✔ Vahram Khachikyan (1968-1984) — Distinguished Arts Worker of the Republic of Armenia, Professor
✔ Harutyun Hovhannisyan (1984-1988) — Associate Professor
✔ Hravard Hakobyan (1988-2000, 2007-2008) — Distinguished Scientist of the Republic of Armenia, Doctor of Arts, Professor
✔ Sargis Terzyan (2000-2007) — Candidate of Pedagogical Sciences, Professor
✔ Ara Hakobyan (2008-2017) — Doctor of Arts, Professor
✔ Satenik Melikyan (2017-2023) — Candidate of Arts, Associate Professor
✔ Since 2023, the Chair is under the direction of Candidate of Arts, Associate Professor Syuzanna Grigoryan.
The Chair provides higher education in both on-site and distance learning systems, with programs in the following areas for Bachelor’s Degree and Master’s Degree:
➜ “Art Theory, History and Management”
This educational program is aimed at preparing high-quality art critics and modern specialists in art management.
Students explore the histories of Armenian and world arts, the fundamentals of art management and marketing, as well as a broad scope of the humanities.
Alumni can go on to pursue their professional careers as art critics, curators and PR managers (in art management and public relations) in Armenia’s galleries, museums, general education and vocational education institutions, as well as on different cultural platforms.
➜ “Culturology”
The educational program helps prepare specialists who can analyze modern cultural processes and arrange them (culturologists).
Students are introduced to the theory and history of Armenian culture and the cultures of the world; the evolution of fine arts, architecture, music, theater and cinema, as well as the fundamental disciplines in the humanities.
The key component of the educational process is the student internships, during which students are directly engaged in the organizing of cultural events and exhibitions.
The alumni are in demand within state and private cultural organizations, as well as funds and foundations.
➜ “Arts and Crafts”
In response to the current demands of the labor market and the development of Creative Industries, the Chair has introduced a new and prospective specialization called “Arts and Crafts”.
The educational program successfully synthesizes theoretical knowledge of the arts and the practical skills in traditional and contemporary crafts.
Those who complete this educational program can go on to work as experts in cultural heritage and traditional crafts, teachers in general education schools, coordinators of creative industries and ateliers, as well as present their own creative projects and startups at the intersection of arts and crafts.
The mission of the Chair is to shape competitive professionals in the areas of art and culture who will be ready to respond to the modern challenges, as well as preserve and popularize Armenian cultural heritage and world cultural heritage.