- Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետ > Հայոց պատմության ամբիոն >
Համալսարանի հնագույն ուսումնագիտական ստորաբաժանումներից մեկը հիմնադրվել է 1936 թվին: Առաջին վարիչը եղել է պրոֆեսոր Հակոբ Զորյանը, նրան փոխարինել է պրոֆեսոր Համո Հարությունյանը: Տարբեր տարիներին ամբիոնը ղեկավարել են անվանի պատմաբան-գիտնականներ՝ Վարդգես Համազասպյանը, Մորուս Հասրաթյանը, Սուրեն Հակոբյանը, Շմավոն Հարությունյանը, Լևոն Շահինյանը, Մհեր Կարապետյանը, Աշոտ Փիլիպոսյանը: Ներկայումս ամբիոնը ղեկավարում է Էդիկ Գևորգյանը:
Ամբիոնում գիտամանկավարժական արդյունավետ գործունեություն են իրականացրել ականավոր գիտնականներ Աշոտ Հովհաննիսյանը, Մկրտիչ Ներսիսյանը, Վարդան Պարսամյանը, Սուրեն Երեմյանը, Կարո Ղաֆադարյանը, Զավեն Գրիգորյանը, Գրիգոր Միքայելյանը, Հարություն Մարտիրոսյանը, Արամայիս Մնացականյանը, Հայկազ Ժամկոչյանը, Թադևոս Հակոբյանը, Ստեփան Մելիք-Բախշյանը, Վալտեր Դիլոյանը, Հայկազ Պողոսյանը, Խաչատուր Մուշեղյանը, Գրիգոր Գրիգորյանը, Հայկ Ղազարյանը, Ալբերտ Խառատյանը, Աշոտ Մելքոնյանը, Ռաֆիկ Նահապետյանը և շատ ուրիշներ: Նրանցից շատերը բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել պետական, գիտակրթական և կառավարման բնագավառներում:
Ամբիոնը լուրջ ներդրում ունի հայոց պատմության բոլոր ժամանակաշրջանների, հնագիտության, աղբյուրագիտության, վիմագրության, դրամագիտության, ազգագրության, պատմական աշխարհագրության, պատմագրության, մշակույթի, հայկական գաղթավայրերի, սփյուռքի պատմության, եկեղեցու, ցեղասպանագիտության տարբեր հիմնախնդիրների գիտական ուսումնասիրության գործում։
Հրատարակել են մեծաքանակ մնայուն, արժեքավոր գիտական աշխատություններ: Ամբիոնի դասախոսները նաև բուհական և դպրոցական բազմաթիվ դասագրքերի, ուսումնամեթոդական ձեռնարկների հեղինակ և համահեղինակ են:
Ամբիոնը սերտորեն համագործակցում է ՀՀ ԳԱԱ պատմության, հնագիտության և ազգագրության, արևելագիտության ինստիտուտների, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հետ, ակտիվորեն մասնակցում հանրապետական և միջազգային գիտաժողովներին, անդամակցում գիտական աստիճաններ շնորհող մասնագիտական խորհուրդների աշխատանքներին:
Դասախոսներից շատերը դասախոսություններով հանդես են գալիս արտասահմանյան հեղինակավոր բուհերում (Հունգարիա, Իսպանիա, Լեհաստան, Անգլիա, Հունաստան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Լիբանան և այլն), մասնակցում միջազգային գիտակրթական ծրագրերի, ՀՀ-ում պետբյուջեից ֆինանսավորվող գիտական թեմաների մշակմանը:
Անուրանալի է ամբիոնի դերը հանրապետության և սփյուռքի պատմության ուսուցիչների, ինչպես նաև երիտասարդ գիտական կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման գործում:

Кафедра армянской истории
Одно из старейших учебно-научных подразделений университета было основано в 1936 году. Первым заведующим был профессор Акоп Зорян, затем его сменил профессор Амо Арутюнян. В разные годы кафедрой руководили выдающиеся историки-ученые: Вардгес Амазаспян, Морус Асратян, Сурен Акопян, Шмавон Арутюнян, Левон Шагинян, Мгер Карапетян, Ашот Пилипосян. В настоящее время кафедрой руководит Эдик Геворгян.
Со дня основания на кафедре плодотворную научно-педагогическую деятельность вели выдающиеся ученые: Ашот Оганисян, Мкртич Нерсисян, Вардан Парсамян, Сурен Еремян, Каро Гафадарян, Арамаис Мнацаканян, Айказ Жамкочян, Тадевос Акобян, Степан Мелик-Бахшян, Вальтер Дилоян, Айказ Погосян, Хачатур Мушегян, Григор Григорян, Альберт Харaтян, Ашот Мелконян, Рафик Нагапетян и другие. Многие из них занимали высокие должности в государственных, научных и управленческих сферах.
Кафедра внесла значительный вклад в дело научного изучения различных проблем всех периодов армянской истории, археологии, источниковедения, эпиграфики, нумизматики, этнографии, исторической географии, историографии, культуры, истории армянских диаспор, геноцидологии.
Опубликовано множество ценных научных трудов. Преподаватели кафедры являются также авторами и соавторами множества вузовских и школьных учебников, учебно-методических пособий.
Кафедра тесно сотрудничает с институтами истории, археологии, этнографии и востоковедения Национальной академии наук Армении, факультетом истории ЕГУ, активно участвует в республиканских и международных научных конференциях, члены кафедры входят в состав специализированных советов по присуждению ученых степеней.
Многие преподаватели выступают с лекциями в авторитетных зарубежных университетах (Венгрии, Испании, Польши, Англии, Греции, Российской Федерации, Ливана и др.), участвуют в международных научно-образовательных программах, в разработке научных тем, финансируемых из государственного бюджета Армении.
Неоценима роль кафедры в деле подготовки и переподготовки учителей истории республики и диаспоры, а также молодых научных кадров.
Кафедра конкурентоспособна и занимает достойное место в кузнице подготовки специалистов в сфере армянской исторической науки.