- Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետ > Հայոց պատմության ամբիոն >
Համալսարանի հնագույն ուսումնագիտական ստորաբաժանումներից մեկը հիմնադրվել է 1936 թվին: Առաջին վարիչը եղել է պրոֆեսոր Հակոբ Զորյանը, նրան փոխարինել է պրոֆեսոր Համո Հարությունյանը: Տարբեր տարիներին ամբիոնը ղեկավարել են անվանի պատմաբան-գիտնականներ՝ Վարդգես Համազասպյանը, Մորուս Հասրաթյանը, Սուրեն Հակոբյանը, Շմավոն Հարությունյանը, Լևոն Շահինյանը, Մհեր Կարապետյանը, Աշոտ Փիլիպոսյանը: Ներկայումս ամբիոնը ղեկավարում է Էդիկ Գևորգյանը:
Ամբիոնում գիտամանկավարժական արդյունավետ գործունեություն են իրականացրել ականավոր գիտնականներ Աշոտ Հովհաննիսյանը, Մկրտիչ Ներսիսյանը, Վարդան Պարսամյանը, Սուրեն Երեմյանը, Կարո Ղաֆադարյանը, Զավեն Գրիգորյանը, Գրիգոր Միքայելյանը, Հարություն Մարտիրոսյանը, Արամայիս Մնացականյանը, Հայկազ Ժամկոչյանը, Թադևոս Հակոբյանը, Ստեփան Մելիք-Բախշյանը, Վալտեր Դիլոյանը, Հայկազ Պողոսյանը, Խաչատուր Մուշեղյանը, Գրիգոր Գրիգորյանը, Հայկ Ղազարյանը, Ալբերտ Խառատյանը, Աշոտ Մելքոնյանը, Ռաֆիկ Նահապետյանը և շատ ուրիշներ: Նրանցից շատերը բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել պետական, գիտակրթական և կառավարման բնագավառներում:
Ամբիոնը լուրջ ներդրում ունի հայոց պատմության բոլոր ժամանակաշրջանների, հնագիտության, աղբյուրագիտության, վիմագրության, դրամագիտության, ազգագրության, պատմական աշխարհագրության, պատմագրության, մշակույթի, հայկական գաղթավայրերի, սփյուռքի պատմության, եկեղեցու, ցեղասպանագիտության տարբեր հիմնախնդիրների գիտական ուսումնասիրության գործում։
Հրատարակել են մեծաքանակ մնայուն, արժեքավոր գիտական աշխատություններ: Ամբիոնի դասախոսները նաև բուհական և դպրոցական բազմաթիվ դասագրքերի, ուսումնամեթոդական ձեռնարկների հեղինակ և համահեղինակ են:
Ամբիոնը սերտորեն համագործակցում է ՀՀ ԳԱԱ պատմության, հնագիտության և ազգագրության, արևելագիտության ինստիտուտների, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հետ, ակտիվորեն մասնակցում հանրապետական և միջազգային գիտաժողովներին, անդամակցում գիտական աստիճաններ շնորհող մասնագիտական խորհուրդների աշխատանքներին:
Դասախոսներից շատերը դասախոսություններով հանդես են գալիս արտասահմանյան հեղինակավոր բուհերում (Հունգարիա, Իսպանիա, Լեհաստան, Անգլիա, Հունաստան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Լիբանան և այլն), մասնակցում միջազգային գիտակրթական ծրագրերի, ՀՀ-ում պետբյուջեից ֆինանսավորվող գիտական թեմաների մշակմանը:
Անուրանալի է ամբիոնի դերը հանրապետության և սփյուռքի պատմության ուսուցիչների, ինչպես նաև երիտասարդ գիտական կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման գործում:

Chair of the History of Armenia
One of the oldest educational-scientific subdivisions of the University was founded in 1936. The first director was Professor Hakob Zoryan, followed by Professor Hamo Harutyunyan. Throughout the years, the Chair of the History of Armenia has been under the direction of renowned historians-scholars, including Vardges Hamazaspyan, Morus Hasratyan, Suren Hakobyan, Shmavon Harutyunyan, Levon Shahinyan, Mher Karapetyan and Ashot Piliposyan. Currently, the Chair is under the direction of Edik Gevorgyan.
Outstanding scholars Ashot Hovhannisyan, Mkrtich Nersisyan, Vardan Parsamyan, Suren Yeremyan, Karo Ghafadaryan, Zaven Grigoryan, Grigor Mikayelyan, Harutyun Martirosyan, Aramayis Mnatsakanyan, Haykaz Zhamkochyan, Tadevos Hakobyan, Stepan Melik-Bakhshyan, Valter Diloyan, Haykaz Poghosyan, Khachatur Musheghyan, Grigor Grigoryan, Hayk Ghazaryan, Albert Kharatyan, Ashot Melkonyan, Rafik Nahapetyan and many others have carried out effective scientific-pedagogical activities within the Chair of the History of Armenia. Most of them have held high positions in the state, scientific-educational and management sectors.
The Chair of the History of Armenia has made serious contributions to the academic studies of all periods of the history of Armenia, as well as to various issues related to archaeology, source study, lithography, numismatics, ethnography, historical geography, historiography, culture, Armenian communities abroad, history of the Diaspora and genocide research.
The Chair of the History of Armenia has published a large number of permanent and highly valuable scientific works. The Chair’s professors are also authors and co-authors of several university and school textbooks and educational-methodical manuals.
The Chair of the History of Armenia works closely with the Institutes of History, Archaeology and Ethnography and Oriental Studies at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and the Faculty of History at Yerevan State University, actively participates in republican and international scientific conferences and takes part in the activities of professional councils granting academic ranks.
Most of the professors deliver lectures at prestigious universities abroad (Hungary, Spain, Poland, England, Greece, the Russian Federation, Lebanon, etc.), participate in international scientific and educational programs and in the development of scientific topics in the Republic of Armenia through funding provided from the State Budget.
The Chair of the History of Armenia plays an indisputable role in the preparation and training of history teachers, as well as young scholars in Armenia and in the Diaspora.
The Chair of the History of Armenia is competitive and has its honorable place in the smithy of Armenian historical studies.