Աշխարհագրության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Աշխարհագրության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը հիմնադրել է պրոֆեսոր Հայրապետ Հովհաննիսյանը՝  1935 թվականին։
1938 թվականին ամբիոնը բաժանվել է երկու` ֆիզիկական աշխարհագրության և տնտեսական աշխարհագրության ամբիոնների, որոնք տարբեր տարիների ղեկավարել են՝ Ա. Նալբանդյանը, Բ. Չարչյանը, Գ. Սարգսյանը, Բ.Միթարջյանը, Գ.Ալեքսանդրյանը, Պ.Փարսադանյանը, Դ.Պողոսյանը, Լ.Վալեսյանը, Վ.Պողոսյանը, Ռ.Հովեսյանը, Ս. Դուլյանը, Խ. Սարգսյանը, Գ.Կարապետյանը,  Ա. Աջամօղլյանը, Ա․ Խոեցյանը:
Ներկայումս ամբիոնի վարիչն է աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու,  դոցենտ Մարիետա Յուրիկի Մուրադյանը։
Ամբիոնի հիմնական գիտական ուղղություններն են՝ տվյալահեն աշխարհագրական կրթությունը տարածական մտածողության և կայուն զարգացման կարողությունների զարգացման համատեքստում,  լեռնային երկրների կայուն զարգացումն ու ռեսուրսների կառավարումը, ՀՀ լանդշաֆտների համալիր ուսումնասիրությունը, լանդշաֆտային պլանավորումն ու լեռնային երկրահամակարգերի արդյունավետ օգտագործումը, կլիմայի գլոբալ փոփոխության, անապատացման, կենսաբազմանության պահպանության հիմնահարցերը, աշխարհագրական հետազոտությունների տվյալների երկրատեղեկատվական վերլուծությունը, աշխարհագրության դասավանդման ժամանակակից մեթոդների և տեխնոլոգիաների մշակումը։
Շուրջ 10 տարի ամբիոնի կազմում  գործում է գիտաուսումնական լաբորատորիա, իսկ 2024 թվականից՝ ԲՏՃՄ ոլորտի գերազանցության կենտրոնի կազմում գործող Աշխարհագրության լաբորատորիան՝ հագեցած անհրաժեշտ գույքով, տեխնիկայով, թվային գործիքներով։
Ամբիոնը միջազգային ծրագրեր է իրականացնում Բեռնի, Թբիլիսիի պետական, Կրեմսի և Բոկուի պետական համալսարանների հետ, Լինցի Թեմի մասնավոր մանկավարժական, Հունաստանի Արևմտյան Մակեդոնիայի համալսարանի, Արժեքների և գիտելիքի կրթության ասոցիացիայի  հետ:
Ամբիոնը համագործակցում է նաև Իլիայի պետական, Թբիլիսիի Կովկասի, Ռումինիայի Դմիտրի Կանտեմիր և Ռումինիայի Օրադեա համալսարանների հետ:
Ամբիոնի ջանքերով մշակվում են հանրակրթական դպրոցի ուսումնական ծրագրին համապատասխան օժանդակ նյութեր, բուհական և դպրոցական աշխարհագրության առարկաների ուսումնական պլաններ և առարկայական ծրագրեր, հրատարակվում և խմբագրվում են բուհական և դպրոցական դասագրքեր, ուսումնական ու մեթոդական ձեռնարկներ, մենագրություններ։

Кафедра географии и методики ее преподавания
Кафедра географии и методики ее преподавания была основана профессором Айрапетом Оганесяном в 1935 году.
В 1938 году кафедра разделилась на две: кафедру физической географии и кафедру экономической географии. В разные годы их возглавляли А. Налбандян, Б. Чарчян, Г. Саркисян, Б. Митарджян, Г. Александрян, П. Парсаданян, Д. Погосян, Л. Валeсян, В. Погосян, Р. Овсепян, С. Дулян, Х. Саркисян, Г. Карапетян, А. Аджамоглян, А. Хоецян.
В настоящее время заведующей кафедрой является кандидат географических наук, доцент Мариетта Юриковна Мурадян.
Основные научные направления кафедры включают: географическое образование, основанное на данных, в контексте развития пространственного мышления и навыков устойчивого развития; устойчивое развитие горных регионов и управление ресурсами; комплексное изучение ландшафтов РА; ландшафтное планирование и эффективное использование горных экосистем; ключевые вопросы глобальных климатических изменений, опустынивания и сохранения биоразнообразия; геоинформационный анализ данных географических исследований; разработку современных методов и технологий преподавания географии.
Около 10 лет в составе кафедры функционирует научно-учебная лаборатория, а с 2024 года – Лаборатория географии в рамках Центра превосходства в области естествознания, технологий, инженерии и математики, оснащенная необходимым оборудованием, техникой и цифровыми инструментами.
Кафедра реализует международные программы с Бернским (Берн, Швейцария), Тбилисским государственным (Тбилиси, Грузия), Дунайским университетом Кремса (Австрия) и Венским аграрным университетом BOKU (Вена, Австрия), Частным педагогическим университетом Линцской епархии (Линц, Австрия), Университетом Западной Македонии (Козани, Греция) и Ассоциацией образования в области ценностей и знания (Зальцбург, Австрия).
Кафедра сотрудничает также с Государственным университетом Илии (Тбилиси, Грузия), частным Кавказским университетом (Тбилиси, Грузия), частным аккредитованным Христианским университетом имени Дмитрия Кантемира (Бухарест, Румыния) и государственным Университетом Орадя (Орадя, Румыния).
По инициативе кафедры разрабатываются вспомогательные материалы, соответствующие учебной программе общеобразовательной школы, учебные планы и предметные программы по вузовской и школьной географии, издаются и редактируются вузовские и школьные учебники, учебные и методические пособия, монографии.