- Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետ > Կենսաբանության, քիմիայի և նրանց դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն >
Կենսաբանության, քիմիայի և նրանց դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Բուհի հիմնադրումից մինչև 1948 թվականը գործել է կենսաբանական առարկաների միասնական ամբիոն, իսկ 1948-1949 թթ. կենսաբանական առարկաների միասնական ամբիոնի բազայի վրա կազմավորվել են ֆակուլտետի առանձին ամբիոններ՝ Բուսաբանության, կենդանաբանության և կենսաբանության դասավանդման մեթոդիկայի, գյուղհիմունքների ամբիոնները։
ՀՊՄՀ Կենսաբանության, քիմիայի և նրանց դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի ձևավորվեց համեմատաբար վերջերս՝ 2019 թվականին, երբ միավորվեցին Կենսաբանության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի և Քիմիայի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնները:
Այդ ամբիոնները Մանկավարժական համալսարանի ստեղծման օրվանից անցել են պատմական երկար ուղի՝ տարբեր տարիներին կրելով տարբեր անվանումներ:
Մասնավորապես՝ Կենսաբանության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը եղել է Բուսաբանության և Կենդանաբանության և կենսաբանության դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնների իրավահաջորդը, իսկ Քիմիայի և դրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը ձևավորվել է Օրգանական և ֆիզիկական քիմիա և Անօրգանական և կենսաբանական քիմիա ամբիոնների միավորման արդյունքում։
Այդ ամբիոնները ղեկավարվել են կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսորներ Լևոն Վռամի Հարությունյանը, Մարտին Երեմի Համբարյանը, Արտաշես Նորայրի Զիրոյանը, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Տիգրան Վարազդատի Թանգամյանը, քիմիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մեժլում Լևոնի Երիցյանը, քիմիական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսորի պաշտոնակատար Աշոտ Վարդգեսի Բաբախանյանը։
Այժմ Կենսաբանության, քիմիայի և նրանց դասավանդման ամբիոնը ղեկավարում է կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Խաչատուրի Պիպոյանը:
Ամբիոնում աշխատում է 4 պրոֆեսոր, 1 պրոֆեսորի պաշտոնակատար, 6 դոցենտ, 2 դասախոս:
Նրանք դասավանդում են 23 մասնագիտական առարկա՝ «Կենսաբանություն» և «Կենսաբանություն-քիմիա» բակալավրական մասնագիտությունների գծով, 20 մասնագիտական առարկա՝ «Քիմիա» բակալավրական մասնագիտության գծով, 34 մասնագիտական առարկա՝ «Կենսաբանություն» և «Քիմիա» մագիստրոսական մասնագիտությունների գծով։
Վերջին տասնամյակում ամբիոնն իրականացրել է մի շարք բարեփոխումներ։ Մասնավորապես ՝ ստեղծվել են «Կենսաբանության» և «Քիմիայի» լաբորատորիաներ, հետևողականորեն աշխատանքներ են տարվում ամբիոնը երիտասարդ կադրերով համալրելու ուղղությամբ, ամբիոնի դասախոսները հրատարակում են բուհական ձեռնարկներ և դասագրքեր հանրակրթական դպրոցների համար, ամբիոնի աշխատակիցների մեծ մասը մասնակցում է պետական պայմանագրային թեմատիկ և միջազգային դոնորների տրամադրած դրամաշնորհների հիման վրա կատարվող ծրագրերի իրականացման աշխատանքներին։
Ամբիոնը գիտամանկավարժական գործունեության շրջանակներում համագործակցում է հանրապետության մի շարք գիտահետազոտական ինստիտուտների, բուհերի հետ:

Кафедра биологии, химии и методики их преподавания
С момента основания университета и до 1948 года существовала единая кафедра биологических дисциплин, а в 1948-1949 гг. на базе этой кафедры были образованы отдельные факультетские кафедры: ботаники, зоологии и методики преподавания биологии, а также кафедра основ сельского хозяйства.
Кафедра биологии, химии и методики их преподавания АГПУ была сформирована относительно недавно, в 2019 году, путем объединения кафедр биологии и методики ее преподавания, а также химии и методики ее преподавания.
Эти кафедры прошли долгий исторический путь с момента создания Педагогического университета, нося в разные годы различные наименования.
В частности, кафедра биологии и методики ее преподавания стала правопреемницей кафедр ботаники, зоологии и методики преподавания биологии. Кафедра химии и методики ее преподавания была образована в результате слияния кафедр органической и физической химии, а также неорганической и биологической химии.
Этими кафедрами руководили доктора биологических наук, профессора Левон Врамович Арутюнян, Мартин Еремович Гамбарян, Арташес Норайрович Зироян, доктор педагогических наук, профессор Тигран Вараздатович Тангамян, доктор химических наук, профессор Межлум Левонович Ерицян, кандидат химических наук, исполняющий обязанности профессора Ашот Вардгесович Бабаханян.
В настоящее время кафедрой биологии, химии и методики их преподавания руководит доктор биологических наук, профессор Самвел Хачатурович Пипоян.
На кафедре работают 4 профессора, 1 исполняющий обязанности профессора, 6 доцентов, 2 преподавателя.
Они преподают 23 профессиональных предмета по направлениям бакалавриата «Биология» и «Биология-химия», 20 профессиональных предметов по направлению бакалавриата «Химия», 34 профессиональных предмета по направлениям магистратуры «Биология» и «Химия».
За последнее десятилетие кафедра провела ряд реформ. В частности, были созданы лаборатории «Биология» и «Химия», последовательно ведется работа по укомплектованию кафедры молодыми кадрами, преподаватели кафедры издают вузовские пособия и учебники для общеобразовательных школ, большая часть сотрудников кафедры участвует в реализации программ, осуществляемых на основе государственных договорных тем и грантов международных доноров.
В рамках научно-педагогической деятельности кафедра сотрудничает с рядом научно-исследовательских институтов и вузов республики.