Սոցիոլոգիայի և սոցիալական աշխատանքի ամբիոն
Սոցիոլոգիայի և սոցիալական աշխատանքի ամբիոնը հիմնադրվել է 2009 թվականին՝ սոցիոլոգիայի լաբորատորիայի կատարված գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքում:
Ամբիոնը մեծ ներդրում ունի ՀՀ-ում սոցիոլոգիական գիտության և պրակտիկայի ձևավորման, զարգացման և տարածման  գործում: Ոլորտի կայացման ու գիտական մտքի ձևավորմանը մեծապես նպաստել են  Յուրի Գասպարյանն ու ակադեմիկոս Գևորգ Պողոսյանը:
2022 թվականից առ այսօր ամբիոնը ղեկավարում է հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Գայանե Խաչիկյանը:
Ամբիոնն աչքի է ընկնում ակտիվ գիտական ու կրթական գործունեությամբ. ամեն տարի պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամները մասնակցում են միջազգային կոնֆերանսների ու սեմինարների, սերտորեն համագործակցում արտասահմանյան գիտնականների հետ և իրականացնում համատեղ հետազոտական ծրագրեր:
Բացի այդ, պարբերաբար կազմակերպվում և իրականացվում են սեմինարներ, կրթական ու գիտական միջոցառումներ:
Ամբիոնում աշխատում են ոլորտի առաջատար և ճանաչված մասնագետներ։ Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական և գիտական կազմում ընդգրկված է  1 դոկտոր, պրոֆեսոր, 5 թեկնածու, դոցենտ, 6 դասախոս, 1 մասնագետ, կոորդինատոր:
Ամբիոնի գիտական ուղղություններն են`
Սոցիոլոգիա
Սոցիալական աշխատանք
Ամբիոնի գիտական ուղղությունների շրջանակներում դիմորդները կարող են ստանալ որակյալ կրթություն ինչպես բակալավրիատում, այնպես էլ մագիստրատուրայում: Ընդ որում, բակալավրիական կրթական ծրագրով ուսուցումը հասանելի է թե՛ առկա, թե՛ հեռակա համակարգերում, իսկ մագիստրատուրայում գործում է առկա ուսուցման ձևը:

Кафедра социологии и социальной работы
Кафедра социологии и социальной работы была основана в 2009 году в результате научно-исследовательской деятельности лаборатории социологии.
Кафедра внесла значительный вклад в формирование, развитие и распространение социологической науки и практики в Республике Армения. Большая заслуга в становлении и формировании научного мышления в этой области принадлежит Юрию Гаспаряну и академику Геворгу Погосяну.
С 2022 года по сей день кафедру возглавляет кандидат психологических наук, доцент Гаяне Хачикян.
Кафедра отличается активной научной и образовательной деятельностью: члены профессорско-преподавательского состава кафедры ежегодно участвуют в международных конференциях и семинарах, тесно сотрудничают с зарубежными учеными и реализуют совместные исследовательские проекты.
Кроме того, они регулярно организуют и проводят семинары, образовательные и научные мероприятия.
На кафедре работают ведущие и признанные специалисты в данной области. В состав профессорско-преподавательского и научного коллектива кафедры входят 1 доктор, профессор, 5 кандидатов наук, доцентов, 6 преподавателей, 1 специалист, координатор.
Научные направления работы кафедры:
Социология
Социальная работа
В рамках научных направлений работы кафедры абитуриенты могут получить качественное образование как на уровне бакалавриата, так и магистратуры. При этом обучение по программе бакалавриата доступно как в очной, так и в заочной формах, а в магистратуре действует очная форма обучения.