- Օտար լեզուների ֆակուլտետ > Արտասահմանյան գրականության ամբիոն >
Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը 1930-ական թվականների կեսերին առանձնացել է Բանասիրական ֆակուլտետի գրականությունների միացյալ ամբիոնից և վերանվանվել է 2013 թվականին։
Ամբիոնում տարբեր ժամանակահատվածներում աշխատել են ճանաչված գիտնականններ՝ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Արամ Գրիգորյանը, պրոֆեսորներ` Պարույր Սահակյանը, Էդուարդ Նուրալովը, Կարլեն Մատինյանը, Տիգրան Սիմյանը և այլք:
Ամբիոնը մշտապես ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերում գիտակրթական տարբեր միջոցառումների` արժանանալով պատվոգրերի և շնորհակալագրերի:
2007 թվականից ամբիոնը կազմակերպում է գիտաժողովներ, հրատարակում է նյութեր: Միջբուհական գիտաժողովներին մասնակցում են ՀՊՄՀ տարբեր ամբիոնների, ԵՊՀ-ի, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի, Մ. Աբեղյանի անվան Գրականության ինստիտուտի աշխատակիցներ, ինչպես նաև ՀՊՄՀ հայցորդներ և մագիստրոսներ:

Кафедра зарубежной литературы выделилась из состава объединенной кафедры литератур филологического факультета в середине 1930-х годов и была переименована в 2013 году.
В разные периоды на кафедре работали известные ученые: академик НАН РА Арам Григорян, профессора Паруйр Саакян, Эдуард Нуралов, Карлен Матинян, Тигран Симян и другие.
Кафедра демонстрирует постоянное и активное участие в различных научно-образовательных мероприятиях, удостаиваясь почетных грамот и благодарностей.
С 2007 года кафедра организует научные конференции и публикует материалы. В межвузовских конференциях принимают участие сотрудники различных кафедр АГПУ имеии Х. Абовяна, ЕГУ, Государственного университета имени В. Брюсова, Института литературы имени М. Абегяна, а также соискатели и магистранты АГПУ. Материалы конференций размещаются в ежегодниках кафедры.