Ռուսաց լեզվի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Ռուսաց լեզվի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը հանրապետությունում ռուսաց լեզվի դասավանդման կարևոր կենտրոններից մեկն է.հիմնադրվել է 1922 թվականին:
Բազմազան են ամբիոնում տարվող հետազոտությունների ուղղությունները՝ գիտատեսական, մեթոդական, բառարանագրական, դասագրքաստեղծ աշխատանքներ:
2017 թվականին ՀՊՄՀ-ի և ՌԴ Ա. Ս. Պուշկինի անվան ռուսաց լեզվի պետական ինստիտուտի միջև կնքվեց համագործակցության մասին հուշագիր, ինչը ևս նպաստում է բուհում ռուսաց լեզվի դասավանդմանը, թեստավորմանը, որակավորման բարձրացմանը, մասնագիտական վերապատրաստմանը, թեստագետների պատրաստմանը:
Համաձայնագրի շրջանակներում կազմակերպվում են համատեղ օլիմպիադաներ, ռուսաց լեզվի, գրականության և մշակույթի իմացությանը, ինչպես նաև ազգային լեզվին առնչվող ստեղծագործական տարբեր մրցույթներ:

Кафедра русского языка и методики его преподавания
Кафедра русского языка и методики его преподавания является одним из важных центров преподавания русского языка в республике. Была основана в 1922 году.
В 2017 году между АГПУ и Государственным институтом русского языка им. А.С. Пушкина был подписан меморандум о сотрудничестве, что также способствует преподаванию русского языка в вузе, тестированию, повышению квалификации, профессиональной переподготовке, подготовке тестологов.
В рамках соглашения организуются совместные олимпиады, различные творческие конкурсы, касающиеся знания русского языка, литературы и культуры, а также национального языка.