Մաթեմատիկայի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Մաթեմատիկայի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնը վերակազմավորվել է 2016 թվականին` Մաթեմատիկայի դասավանդման մոթոդիկայի, Բարձրագույն հանրահաշվի և երկրաչափության, Մաթեմատիկական անալիզի և ֆունկցիաների տեսության ամբիոնների միավորման արդյունքում:
Ամբիոնի հիմնական գիտական ուղղություններն են`
• Միջին և ավագ դպրոցում մաթեմատիկայի ուսուցման արդյունավետության բարձրացման հիմնահարց
• Մաթեմատիկայի դասավանդման մեթոդիկա. նորարարական մեթոդներ. ուսուցման կոլեկտիվ եղանակ
• Արժեքները և նրանց ձևավորումը մաթեմատիկայի ուսուցման գործընթացում
• Ենթաբազմաձևությունների տեսություն
• Ինտեգրալ դիֆերենցիալ հավասարումներ, ֆակտորիազացիա
• Բուլյան և դ'Մորգանի ֆունկիցիաներ, քվազիխմբերի տեսություն
• Թաղանթների տեսության դիֆերենցիալ հավասարումների սպեկտրալ անալիզ
• Բարակապատ համակարգերի մեխանիկա, սեյսմոլոգիա, սպեկտրալ անալիզ։
Ամբիոնում աշխատում  է գիտությունների 7 դոկտոր, 8 պրոֆեսոր, 9 թեկնածու, 8 դոցենտ, 1 ասիստենտ և 3 դասախոս:
Ամբիոնի ներկայիս աշխատակազմը հրատարակել է ավելի քան 1000 գիտական աշխատանք` տեղական, միջազգային ամսագրերում` մեծամասամբ բարձր վարկանիշ ունեցող ամսագրերում, որոնք ներառված են Scopus, Web of Sciences և այլ հայտնի շտեմարաններում։
Պրոֆեսորադասախոսական կազմը հրատարակել է նաև հանրակրթական տարրական դպրոցի մաթեմատիկայի, միջին դպրոցի հանրահաշվի և երկրաչափության, ավագ դպրոցի երկրաչափության դասագրքեր, ինչպես նաև Մաթեմատիկական անալիզի, Բարձրագույն հանրահաշվի, Երկրաչափության և բուհական մի շարք այլ դասագրքեր, մենագրություններ, մեթոդական ձեռնարկներ, գիտամեթոդական ժողովածուներ:
Ամբիոնը ներկայումս համագործակցում է Նորվեգիայի թագավորության Բերգենի համալսարանի «Սելմեր» կենտրոնի, ՌԴ Մոսկվայի մանկավարժական պետական համալսարանի Լ․Ս․ Աթանասյանի անվան Երկրաչափության ամբիոնի, Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանի,  ՌԴ Յու․ Ա․ Գագարինի անվան Սարատովի պետական տեխնիկական համալսարանի Մաթեմատիկա և մոդելավորում ամբիոնի և  ՀՀ ԳԱԱ Մեխանիկայի ինստիտուտի հետ։
Համագործակցության շրջանակներում կազմակերպվում են համատեղ գիտաժողովներ և սեմինարներ։ Ամբիոնը համագործակցում է նաև հանրակրթական դպրոցների հետ, անցկացնում ուսուցիչների վերապատրաստում, նախագծային աշխատանքների պաշտպանություններ և այլն։
Ամբիոնն  ակտիվորեն մասնակցել և մասնակցում է Եվրամիության TEMPUS և ERASMUS+ համագործակցության և կրեդիտային շարժունության ծրագրերին։

Кафедра математики и методики ее преподавания
Кафедра математики и методики ее преподавания была реорганизована в 2016 году в результате объединения кафедр методики преподавания математики, высшей алгебры и геометрии, математического анализа и теории функций.
Основные научные направления кафедры:
• проблемы повышения эффективности преподавания математики в средней и старшей школе;
• методика преподавания математики: инновационные методы, коллективные формы обучения;
• ценности и их формирование в процессе обучения математике;
• теория подмногообразий;
• интегро-дифференциальные уравнения, факторизация;
• булевы функции и законы де Моргана, теория квазигрупп;
• спектральный анализ дифференциальных уравнений теории оболочек;
• механика тонкостенных систем, сейсмология, спектральный анализ.
На кафедре работают 7 докторов наук, 8 профессоров, 9 кандидатов наук, 8 доцентов, 1 ассистент и 3 преподавателя.
Нынешний состав кафедры опубликовал более 1000 научных работ в отечественных и международных журналах, в основном в высокорейтинговых изданиях, индексируемых в Scopus, Web of Sciences и других известных базах данных.
Профессорско-преподавательский состав кафедры опубликовал также учебники по математике для начальной общеобразовательной школы, по алгебре и геометрии для средней школы, по геометрии для старшей школы, а также ряд университетских учебников по математическому анализу, высшей алгебре, геометрии, монографии, методические пособия и научно-методические сборники.
В настоящее время кафедра сотрудничает с центром «Сельмер» Бергенского университета Королевства Норвегия, кафедрой геометрии имени Л.С. Атанасяна Московского педагогического государственного университета РФ, Московским городским педагогическим университетом, кафедрой математики и моделирования Саратовского государственного технического университета имени Ю.А. Гагарина РФ и Институтом механики НАН РА.
В рамках сотрудничества организуются совместные конференции и семинары. Кафедра сотрудничает также с общеобразовательными школами, проводит переподготовку учителей, защиту проектных работ и т. д.
Кафедра активно участвовала и участвует в программах сотрудничества и кредитной мобильности ЕС TEMPUS и ERASMUS+.