Ինֆորմատիկայի և դրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Ամբիոնը հիմնադրվել է 1987 թվականին` Ֆիզիկամաթեմատկական ֆակուլտետի կազմում, որում մեծ ավանդ ունի պրոֆեսոր, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, ամբիոնի երկարամյա վարիչ Մկրտիչ Սահրադյանը։
2011 թվականին ամբիոնը վերանվանվել է Ինֆորմատիկայի և դրա դասավանդման մեթոդիկայի ու ընդգրկվել Մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի կազմում:
Ամբիոնը պատրաստում է «Ինֆորմատիկա» մասնագիտությամբ մանկավարժության բակալավր և մագիստրոս որակավորմամբ մասնագետներ, որոնք կարող են աշխատել ինչպես դպրոցներում՝ որպես ինֆորմատիկայի ուսուցիչներ, կազմակերպություններում, այնպես էլ ընկերություններում՝ որպես ծրագրավորման, հաշվողական ցանցերի և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների մասնագետներ:
Ամբիոնն ակտիվորեն մասնակցում է համալսարանի ինֆորմատիզացիայի, ուսումնական գործընթացի ավտոմատացման, այդ թվում՝ տարբեր մասնագիտությունների գծով էլեկտրոնային ուսումնական նյութերի, դասընթացների և հեռավար ուսուցման համար անհրաժեշտ մասնագիտական բազայի ստեղծմանը:
Ամբիոնում ներկայումս աշխատում է 2 պրոֆեսոր, 6 դոցենտ, 1 ասիստենտ, 7 դասախոս: Ամբիոնի դասախոսներն ակտիվորեն մասնակցում են ինչպես հանրապետության, այնպես էլ այլ երկրներում կազմակերպվող սեմինարներին, գիտաժողովներին:
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը բազմաթիվ գիտական, ուսումնական և ուսումնամեթոդական աշխատանքների (35 ուսումնական և ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ, շուրջ 260 հոդվածներ), հրապարակումների հեղինակ են։
Ինֆորմատիկայի և դրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնն ունի ժամանակակից համակարգչային տեխնիկայով, էլեկտրոնային գրատախտակներով, լուսածրիչներով, տեղային և ինտերնետ ցանցով հագեցած 9 համակարգչային լսարան։
Ամբիոնի դասախոսները կատարում են լաբորատոր և գործնական աշխատանքներ, դասավանդում բուհի բոլոր ֆակուլտետների՝ բակալավրիատի, մագիստրատուրայի առկա և հեռակա ուսուցման համակարգի ուսանողներին։

- Факультет математики, физики и информатики > Кафедра информатики и методики ее преподавания >
Кафедра основана в 1987 году при физико-математическом факультете. Неоценимый вклад в становление кафедры внес кандидат педагогических наук, профессор Мкртич Саградян, долгое время заведовавший кафедрой.
В 2011 году кафедра была переименована в кафедру информатики и методики ее преподавания. В настоящее время кафедра функционирует при факультете математики, физики и информатики.
Кафедра занимается подготовкой кадров по специальности “Информатика” (бакалавриат и магистратура). Традиционно выпускники трудоустраиваются в школах в качестве преподавателей информатики, иных профессиональных организациях и компаниях в качестве специалистов по программированию, вычислительным системам и информационным технологиям.
Кафедра принимает активное участие в информатизации университета, автоматизации учебных процессов, включая создание профессиональной электронной базы учебных материалов и цифровизацию удаленного образования.
В настоящее время на кафедре числятся 2 профессора, 6 доцентов, 1 ассистент, 7 преподавателей. Сотрудники кафедры активно участвуют как в республиканских, так и международных семинарах и конференциях.
За авторством представителей профессорско-преподавательского состава вышло в свет 35 учебных и учебно-методических пособий, 260 научных статей.
Кафедра информатики и методики ее преподавания оснащена всей необходимой компьютерной техникой, в том числе – электронные доски и 9 компьютерных аудиторий.
Преподаватели кафедры задействованы в лабораторных и практических работах, преподают в бакалавриате и магистратуре как очной, так и заочной формы образования.