- Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետ > Լոգոպեդիայի և վերականգնողական թերապիայի ամբիոն >
Լոգոպեդիայի և վերականգնողական թերապիայի ամբիոնը հիմնադրվել է 2011 թվականին: Այն պատրաստում է լոգոպեդներ, էրգոթերապիստներ և արտթերապիստներ. նշված մասնագիտություններն ունեն լայն պահանջարկ ինչպես հանրապետությունում, այնպես էլ արտերկրում:
Ամբիոնը համալրված է գիտական աստիճան ունեցող դասախոսներով, որոնք ծավալում են նաև ակտիվ պրակտիկ գործունեություն։
Ուսումնական գործընթացի որակի բարձրացման նպատակով ամբիոնի դասախոսները պարբերաբար մասնակցում են մասնագիտական վերապատրաստումների, միջազգային գիտաժողովների, իրականացնում փորձի փոխանակման տարբեր ծրագրեր:
Դասավանդումն ընթանում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների լայն կիրառմամբ և ուսանողակենտրոն մոտեցմամբ: Ուսումնական գործունեությունը ժամանակին համահունչ դարձնելու նպատակով՝ ամբիոնում պարբերաբար նորացվում են ուսումնական պլանները, ծրագրերը, որոշ առարկաների դասավանդման համար արտասահմանից հրավիրվում են տվյալ բնագավառի լավագույն մասնագետները:
Ուսումնական գործընթացը հագեցած է պրակտիկաներով, ինչը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին ձեռք բերած տեսական գիտելիքները կիրառել գործնականում: Ամբիոնը պարբերաբար կազմակերպում է գիտահանրամատչելի միջոցառումներ, որոնք օգնում են ուսանողներին կայանալու որպես ոլորտի մասնագետ:
Լոգոպեդները, էրգոթերապիստները, արտթերապիստներն աշխատում են ուսումնական և բժշկական հաստատություններում (մանկապարտեզներ, դպրոցներ, պոլիկլինիկաներ, հիվանդանոցներ, վերականգնողական կենտրոններ, զարգացման կենտրոններ և այլն):

- Факультет специального и инклюзивного образования > Кафедра логопедии и восстановительной терапии >
Кафедра логопедии и восстановительной терапии
Кафедра логопедии и реабилитационной терапии была основана в 2011 году. Кафедра готовит логопедов, эрготерапевтов и арт-терапевтов: эти специальности пользуются большим спросом как в республике, так и за рубежом.
Кафедра укомплектована преподавателями с учеными степенями, которые активно занимаются и практической деятельностью.
Для повышения качества учебного процесса преподаватели кафедры регулярно проходят профессиональную переподготовку, участвуют в международных конференциях и реализуют различные программы обмена опытом.
Обучение ведется с широким применением современных технологий и с ориентацией на студента. Для того чтобы учебная деятельность соответствовала требованиям времени, учебные планы и программы на кафедре регулярно обновляются, а для преподавания некоторых предметов приглашаются лучшие специалисты из-за рубежа.
Учебный процесс насыщен практическими занятиями, что позволяет студентам применять полученные теоретические знания на практике. Кафедра регулярно организует научно-популярные мероприятия, которые помогают студентам состояться как специалистам в своей области.
Логопеды, эрготерапевты и арт-терапевты работают в образовательных и медицинских учреждениях (детских садах, школах, поликлиниках, больницах, реабилитационных центрах, центрах развития и т. д.).