- Կուլտուրայի ֆակուլտետ > Հեռուստառադիոլրագրության ամբիոն >
Ամբիոնը ստեղծվել է 1995 թվականին՝ անվանի կինոռեժիսոր, ԽՍՀՄ ժողովրդկան արտիստ, պրոֆեսոր Յուրի Երզիկյանի նախաձեռնությամբ` նախկինում լինելով 1970 թվականին ստեղծված Կինովարպետության ամբիոնի մասնագիտացում։ 1996-97 թթ ամբիոնը ղեկավարել է հայտնի կինոռեժիսոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ֆրունզե Դովլաթյանը, 1997թ -2007թվականներին ականավոր կինոօպերատոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ալբերտ Յավուրյանը, 2007-2012թվականներին հայտնի բեմադրիչ, պրոֆեսոր Աիդա Հովհաննիսյանը:
2012 թվականին միասնական ամբիոնը բաժանվեց երեք մասնագիտական ամբիոնների՝ Հեռուստառադիոլրագրության, Օպերատորության, գեղարվեստական լուսանկարչության և սոցիալ-մշակութային գործունեության, Ռեժիսուրայի։
Հեռուստառադիոլրագրության ամբիոնը գլխավորեց դոցենտ Արմեն Ամիրյանը: 2013-ից առ այսօր ամբիոնի վարիչն է հեռուստատեսային հաղորդումների և կինոյի անվանի սցենարիստ, դոցենտ Լևոն Գալստյանը:
Ամբիոնի պատմությունը հարուստ է հանրապետությունում ճանաչում ունեցող լրագրողների, գիտնականների և մեդիա ոլորտի մասնագետների անուններով։ Ստեղծումից ի վեր ամբիոնում դասավանդել են հանրապետությունում մեծ հեղինակություն վայելող բազմաթիվ մասնագետներ` լրագրողներ Արմեն Հովհաննիսյանը, Ռոբերտ Մավիսակալյանը, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սերգո Երիցյանը, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, դոկտոր, պրոֆեսոր Արտեմ Սարգսյանը, Շամիրամ Աղաբեկյանը, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, գնդապետ Նիկոլայ Գրիգորյանը, «Նորք», ապա Պրոմեթևս հեռուստաընկերության տնօրեն, ՀՀ վաստակավոր լրագրող, գնդապետ, դոցենտ Սեյրան Շահսուվարյանը, «Ազգ» պարբերականի գլխավոր խմբագիր, պրոֆեսոր Հակոբ Ավետիքյանը, Ազգ» պարբերականի տնտեսական մեկնաբան Արա Մարտիրոսյանը, Լիլիկ Ստեփանյանը, Նարինե Մկրտչյանը, ռադիոլրագրող Հովիկ Հովեյանը, «Կենտրոն» հեռուստաընկերության լրագրող Պետրոս Ղազարյանը, Հանրային ռադիոյի լրագրող Ստեփան Մարությանը, «Առավոտ» թերթի գլխավոր խմբագիր, արվեստագիտության թեկնածու Արամ Աբրահամյանը, վաստակավոր լրագրողներ Վարուժան Օլքինյանը, Արթուր Բախտամյանը և այլք:
Այսօր էլ ուսումնական գործընթացն ապահովում են փորձառու դասախոսներ և գործող մեդիա մասնագետներ, որոնք համատեղում են տեսական գիտելիքն ու գործնական փորձը․ ամբիոնը համալրված է բարձրակարգ մասնագետներով` ֆակուլտետի փոխդեկան, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արտաշես Մարտիրոսյան, անվանի հեռուստալրագրողներ, արվեստագիտության թեկնածու, պրոֆեսոր Արթուր Բաղդասարյան, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Դիանա Մարկոսյան, Կարինե Տիտանյան, «Նյումեգ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյան, դոցենտի պաշտոնակատար Կարինե Քոչարյանը և այլք:Ուսուցումն իրականացվում է առկա կրթական համակարգով՝ բակալավրիատում և մագիստրատուրայում՝ «Լրագրություն» մասնագիտության գծով, որը ներառում է տպագիր, հեռուստատեսային, ռադիո և համացանցային լրագրության բոլոր մասնագիտացումները:
Գործնական դասընթացներն անցկացվում են ժամանակակից տեխնիկական հագեցվածությամբ լսարաններում, այդ թվում՝ Սերգո Երիցյանի, Ստեփան Պողոսյանի և Յուրի Երզնկյանի անվան մասնագիտական լսարաններում։
Ամբիոնի դասախոսները պարբերաբար մասնակցում են տարբեր կրթական ծրագրերի աշխատանքների, համահամալսարանական, հանրապետական և միջազգային գիտաժողովների, վերապատրաստումների՝ լրագրողական կրթությունը ժամանակակից հայեցակարգային սկզբունքներին համապատասխանեցնելու նպատակով:
Ուսանողների մասնագիտական պրակտիկան կազմակերպվում է առաջատար հեռուստաընկերություններում, ռադիոընկերություններում, լրատվամիջոցներում, ինչպես նաև Առաջին համալսարանական «Ֆամա» ռադիոյում՝ ապահովելով կրթության և մասնագիտական գործունեության սերտ կապը։

Кафедра телерадиожурналистики
Кафедра телерадиожурналистики была основана в 1995 году по инициативе известного кинорежиссера, народного артиста СССР, профессора Юрия Ерзнкяна. Ранее она существовала как специальное отделение кафедры киноискусства, созданной в 1970 году. В 1996-1997 годы кафедру возглавлял известный кинорежиссер, народный артист СССР Фрунзе Довлатян, с 1997 по 2007 год – выдающийся кинооператор, народный артист СССР Альберт Явурян, а с 2007 по 2012 годы – известный режиссер-постановщик, профессор Аида Оганесян.
В 2012 году единая кафедра была разделена на три специализированные: телерадиожурналистики, операторского искусства, художественной фотографии и социально-культурной деятельности, а также режиссуры. Кафедру телерадиожурналистики возглавил доцент Армен Амирян. С 2013 года по настоящее время заведующим кафедрой является известный сценарист телевизионных программ и кино, доцент Левон Галстян.
История кафедры богата именами известных в республике журналистов, ученых и специалистов медиасферы. С момента основания на кафедре преподавали многие авторитетные в республике специалисты: журналисты Армен Оганесян, Роберт Мависакалян, доктор филологических наук, профессор Серго Ерицян, член-корреспондент НАН РА, доктор, профессор Артем Саргсян, Шамирам Агабекян, кандидат педагогических наук, полковник Николай Григорян, директор телекомпании «Норк», а затем «Прометей», заслуженный журналист РА, полковник, доцент Сейран Шахсуварян, главный редактор газеты «Азг», профессор Акоп Аветикян, экономический обозреватель газеты «Азг» Ара Мартиросян, Лилик Степанян, Нарине Мкртчян, радиожурналист Овик Овеян, журналист телекомпании «Кентрон» Петроc Казарян, журналист Общественного радио Степан Марутян, главный редактор газеты «Аравот», кандидат искусствоведения Арам Абраамян, заслуженные журналисты Варужан Олкинян, Артур Бахтамян и другие.
И сегодня учебный процесс обеспечивают опытные преподаватели и действующие медиаспециалисты, сочетающие теоретические знания и практический опыт. Кафедра укомплектована высококвалифицированными специалистами, среди них: заместитель декана факультета, кандидат филологических наук, доцент Арташес Мартиросян, заслуженные тележурналисты, кандидат искусствоведения, профессор Артур Багдасарян, кандидат психологических наук, доцент Диана Маркосян, Карине Титанян, главный редактор журнала «Ньюмег» Гнел Налбандян, и.о. доцента Карине Кочарян и другие.
Обучение проводится в рамках очной образовательной системы на отделениях бакалавриата и магистратуры по специальности «Журналистика», которая включает все направления печатной, телевизионной, радиожурналистики и интернет-журналистики.
Практические занятия проходят в аудиториях с современным техническим оснащением, в том числе в профессиональных аудиториях, названных в честь Серго Ерицяна, Степана Погосяна и Юрия Ерзнкяна.
Преподаватели кафедры регулярно участвуют в различных образовательных программах, университетских, республиканских и международных научных конференциях, а также в курсах повышения квалификации с целью адаптации журналистского образования к современным концептуальным принципам.
Профессиональная практика студентов организуется в ведущих телевизионных и радиокомпаниях, средствах массовой информации, а также на Первом университетском радио «Фама», что обеспечивает тесную связь между образованием и профессиональной деятельностью.