Մանկավարժության ամբիոն
Մանկավարժության ամբիոնը գործում է Մանկավարժական համալսարանի ստեղծման օրից։ Այսօր այն համահամալսարանական ամբիոն է, որտեղ աշխատում են մանկավարժական գիտությունների 3 դոկտոր, պրոֆեսորներ և 18 գիտության թեկնածու, դոցենտներ։ Նրանք դասավանդում են բակալավրիատում 33 առարկա, իսկ մագիստրատուրայում 29 առարկա։ Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը զբաղվում է մանկավարժության ժամանակակից հիմնախնդիրների ուսումնասիրությամբ և յուրաքանչյուր դասախոս տարեկան առնվազն պատրաստում է երկու գիտական հոդված կամ ուսումնամեթոդական ձեռնարկ։
Մեր նպատակն է
Բարձրացնել կրթության որակն ու պատրաստել բանիմաց, ժամանակակից հասարակության և կրթության պահանջներին համապատասխան մրցունակ ուսուցիչներ և այլ մասնագետներ, պահպանել և շարունակել ազգային կրթության ավանդույթները, զարգացնել մանկավարժական գիտությունը, ուսումնասիրել առաջավոր մանկավարժական փորձը և այն տեղայնացնել մեր կրթական ծրագրերում, նաև դրական փորձը՝ բրոշյուրների տեսքով, հրատարակել ու տարածել։
Գիտական գործունեության
Վերջին հինգ տարիներին ամբիոնին կից գործում էր «Մանկության ժամանակակից հիմնախնդիրների ուսումնասիրման» լաբորատորիան, որը հրատարակել է հինգ ուսումնամեթոդական ձեռնարկ Մանկավարժության կարևորագույն հիմնախնդիրների՝ ՏՀՏ–ների մանկավարժականացման, ուսուցման գործընթացում մեդիատեխնոլոգիաների կիրառման և առողջ ապրելակերպի դաստիարակության վերաբերյալ։
Ամբիոնը ունի իր հենակետային դպրոցները Երևանում։
Ամբիոնի ավանդույթները
✔ Քարոզների և սոցիալական հոլովակների համահամալսարանական մրցույթ՝ նվիրված երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվան:
✔ Ուսանողների և ավագ դպրոցականների օլիմպիադա մանկավարժություն առարկայից։
✔ Դասախոս–ուսանող համատեղ կոնֆերանս, որտեղ ուսանողները ներկայացնում են իրենց հետազոտությունների արդյունքները:

Establishment of the Chair
The Chair of Pedagogy has been operating since the establishment of the Pedagogical University. Today, it is a university-wide chair, where three Doctors of Pedagogy, Professors, 18 Candidates of Sciences and Associate Professors work, teaching 33 bachelor’s degree and 29 master’s degree subjects. The teaching staff of the Chair is engaged in the study of contemporary issues in Pedagogy, and each lecturer prepares at least two scientific articles or teaching-methodological manuals every year.
Our goal is
To enhance education quality and prepare competent and quality teachers and other specialists meeting the requirements of modern society and education, to and continue the traditions of national education, develop pedagogical science, to study best practices in Pedagogy and localize it in the University’s educational programs, to publish and disseminate positive experience in the form of brochures
The Chair’s scientific activity
In the past five years, the Chair has had its “Research Laboratory for Contemporary Issues in Childhood” which has published five educational and methodological manuals about the most important issues in Pedagogy: use of Information and Communication Technologies (ICT) in education, use of media technologies in the teaching process, and encouragement of a healthy lifestyle.
The Chair has its base schools in Yerevan
Traditions of the Chair
✔ Organizes university-wide competitions of sermons and PSAs dedicated to International Day for the Protection of Children