Մանկավարժության ամբիոն
Մանկավարժության ամբիոնը գործում է Մանկավարժական համալսարանի ստեղծման օրից։ Այսօր այն համահամալսարանական ամբիոն է, որտեղ աշխատում են մանկավարժական գիտությունների 3 դոկտոր, պրոֆեսորներ և 18 գիտության թեկնածու, դոցենտներ։ Նրանք դասավանդում են բակալավրիատում 33 առարկա, իսկ մագիստրատուրայում 29 առարկա։ Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը զբաղվում է մանկավարժության ժամանակակից հիմնախնդիրների ուսումնասիրությամբ և յուրաքանչյուր դասախոս տարեկան առնվազն պատրաստում է երկու գիտական հոդված կամ ուսումնամեթոդական ձեռնարկ։
Մեր նպատակն է
Բարձրացնել կրթության որակն ու պատրաստել բանիմաց, ժամանակակից հասարակության և կրթության պահանջներին համապատասխան մրցունակ ուսուցիչներ և այլ մասնագետներ, պահպանել և շարունակել ազգային կրթության ավանդույթները, զարգացնել մանկավարժական գիտությունը, ուսումնասիրել առաջավոր մանկավարժական փորձը և այն տեղայնացնել մեր կրթական ծրագրերում, նաև դրական փորձը՝ բրոշյուրների տեսքով, հրատարակել ու տարածել։
Գիտական գործունեության
Վերջին հինգ տարիներին ամբիոնին կից գործում էր «Մանկության ժամանակակից հիմնախնդիրների ուսումնասիրման» լաբորատորիան, որը հրատարակել է հինգ ուսումնամեթոդական ձեռնարկ Մանկավարժության կարևորագույն հիմնախնդիրների՝ ՏՀՏ–ների մանկավարժականացման, ուսուցման գործընթացում մեդիատեխնոլոգիաների կիրառման և առողջ ապրելակերպի դաստիարակության վերաբերյալ։
Ամբիոնը ունի իր հենակետային դպրոցները Երևանում։
Ամբիոնի ավանդույթները
✔ Քարոզների և սոցիալական հոլովակների համահամալսարանական մրցույթ՝ նվիրված երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվան:
✔ Ուսանողների և ավագ դպրոցականների օլիմպիադա մանկավարժություն առարկայից։
✔ Դասախոս–ուսանող համատեղ կոնֆերանս, որտեղ ուսանողները ներկայացնում են իրենց հետազոտությունների արդյունքները:

Кафедра педагогики АГПУ функционирует со дня основания вуза. Сегодня она представляет собой общеуниверситетскую кафедру, среди сотрудников которой 3 доктора наук, профессора и 18 кандидатов наук, доцентов. Они задействованы в преподавании 33 предметов в бакалавриате и 29 предметов – в магистратуре. Научно-исследовательская деятельность профессорско-преподавательского состава кафедры предполагает изучение актуальных проблем педагогики. Каждый сотрудник в течение учебного года подготавливает две научные статьи или учебно-методических пособия.
Наша цель
Наша цель заключается в неуклонном повышении качества образования, подготовке высококвалифицированных и конкурентоспособных учителей, соответствующих требованиям современной социальной и образовательной парадигмы, сохранении и продолжении традиций национального образования. Кафедра видит свою цель также и в содействии развитию современной педагогической науке, изучении и локализации передового педагогического, его внедрении в наши образовательные программы. Отдельные примеры успешного педагогического опыта должны распространяться также и в виде заранее подготовленных брошюр.
Научная деятельность
На протяжении последних пяти лет при кафедре действует “Лаборатория изучения современных проблем детства”. Исследования, реализующиеся на базе лаборатории, отражены в пяти учебно-методических пособиях, посвященных важнейшим проблемам современной педагогики: педагогизации информационно-коммуникационных технологий, применению медиатехнологий в процессе обучения, а также воспитанию здорового образа жизни.
В Ереване при лаборатории действуют также базовые школы.
Традиции кафедры
✔ Ежегодный общеуниверситетский конкурс проповедей и видеороликов на социальную тематику, посвященных Международному дню защиты детей;
✔ Организация олимпиады по педагогике среди студентов и учеников старших школ;
✔ Организация совместных конференций преподавателей и студентов, в ходе которой студенты представляют результаты своих исследований;