Շախմատի և սպորտի ամբիոն
➜ 2011-2012 ուսումնական տարվանից բուհի Սպորտի ամբիոնում կազմակերպվեց շախմատ առարկայի ուսուցումը՝ Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, միջազգային գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանի ղեկավարությամբ։
➜ 2011թվականից «Շախմատը» ներառվեց ՀՀ հանրակրթական դպրոցների 2-4-րդ դասարանների ուսումնական ծրագրում՝ որպես պարտադիր առարկա։ Ուսուցման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով 2012-2013 ուստարվանից  «Շախմատ» սկսեցին դասավանդել Սկզբնական կրթության ֆակուլտետում՝ տարրական դասարանների դասվարներին շախմատային գիտելիքներով զինելու համար։
➜ Մանկավարժական համալսարանն ունեցավ ուսուցիչների առաջին սերունդը, որոնք հաջողությամբ սկսեցին դասավանդել «Շախմատ» առարկան Երևանի և ՀՀ մարզերի հանրակրթական դպրոցների 2-4-րդ դասարաններում:
➜ Ամբիոնին  կից  գործում  է  հրաձգարան,  որտեղ  անցկացվում են  առանձին ուսումնական ժամեր՝ ուսանողների շրջանում  ռազմական  հմտություններ ձևավորելու համար։

Кафедра шахмат и спорта
➜ В 2011-2012 учебном году на кафедре спорта впервые была запущена образовательная программа по шахматам под руководством первого президента Академии шахмат Армении, международного гроссмейстера Смбата Лпутяна. Начиная с 2011 года предмет "Шахматы" был включен в учебную программу 2-4 классов общеобразовательных школ РА в качестве обязательного предмета. В целях повышения эффективности изучения шахмат в школе в 2012-2013 учебном году "шахматы" стали преподавать на факультете начального образования; это было нацелено на то, чтобы обеспечить будущих преподавателей младших классов знаниями, необходимыми для преподавания предмета. Вскоре состоялся первый выпуск учителей, приступивших к преподаванию шахмат в школах Еревана и областей республики.
➜ При кафедре действует также и тир, где также проводятся занятия, направленные на формирование военных навыков среди студентов.