Ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի անվան փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոն
➜  «Փիլիսոփայություն» առարկայի դասավանդումը ՀՊՄՀ-ում իրականացվել է նախորդ դարի 40-ական թվականներից՝ Պատմության, Բանասիրական, ապա՝ Կրթության, հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետներում։
➜ Փիլիսոփայության և տրամաբանության համահամալսարանական ամբիոնը հիմնադրվել է 2012 թվականին, որը 2016 թվականին վերանվանվել է Ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի անվան փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոն:
➜  Ամբիոնի կազմում աշխատում են փիլիսոփայական գիտությունների երեք դոկտոր, երեք թեկնածու և մեկ դասախոս։
➜ 2011 թվականից ՀՊՄՀ-ում գործում է ՀՀ ԲՈԿ-ի 062 Փիլիսոփայության մասնագիտական խորհուրդը, որի նախագահն ամբիոնի պրոֆեսոր Ռոբերտ Ջիջյանն է։
Ամբիոնն ունի իր պաշտոնական հանդեսը՝ WISDOM գիտական պարբերականը (http://wisdomperiodical.com)։
➜ Ամբիոնին կից գործում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի ֆինանսավորմամբ ՀՊՄՀ Մետափիլիսոփայության, փաստարկման և հայագիտության միջազգային ինստիտուտը, որն իրականացնում է «Փոխակերպական հասարակության հիմնախնդիրները․ մեթոդաբանական, պատմագիտական և լեզվաբանական տեսանկյուններ» բազային ծրագիրը։ Ինստիտուտի կազմում գործում է նաև Փիլիսոփայական հետազոտությունների գիտական լաբորատորիան։
➜ Ամբիոնը համագործակցում է մի շարք արտասահմանյան համալսարանների, միջազգային գիտահետազոտական կենտրոնների և հեղինակավոր միջազգային ամսագրերի հետ։
➜ Այն ակտիվորեն համագործակցում է նաև Հայոց փիլիսոփայական ակադեմիայի (https://apha.am/en/ ) հետ։
➜ Ամբիոնին կից գործում է Երիտասարդ փիլիսոփայի խմբակը, որի կազմում ներառված են ՀՊՄՀ ուսանողները, մասնավորապես՝ «Հասարակագիտություն» մասնագիտությամբ։
➜ Ամբիոնի ուսումնամեթոդական, գիտական և կրթության կազմակերպչական գործունեությունն արտացոլված է ամբիոնի բլոգում (http://chairoflogicphiloscult.wordpress.com

Chair of Philosophy and Logic named after Academician Georg Brutian
➜ Philosophy as a subject has been taught in Armenian State Pedagogical University (ASPU) since the 1940s of the 20th century, first in the Faculties of History and Philology, and then in the Faculties of Education, Psychology, and Sociology.
➜ The All-University Chair of Philosophy and Logic was founded in 2012, and was renamed Chair of Philosophy and Logic named after Academician Georg Brutian in 2016.
➜ Three Doctors of Philosophy, three Candidates of Philosophy, and one lecturer work at the Chair.
➜ Since 2011, the Professional Council for Philosophy (062) of the RA Supreme Certifying Committee chaired by Professor Robert Jijyan has been operating at ASPU. The Chair has its periodical “Wisdom” (http://wisdomperiodical.com).
➜ The International Institute of Metaphilosophy, Argumentation and Armenian Studies financed by the Higher Education and Science Committee of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports operates under the Chair. The Institute implements the program “Problems of Transforming Society: Methodological, Historical and Linguistic Perspectives”.
➜ The Chair collaborates with a number of foreign universities, international research centers, and prestigious international journals. It also actively cooperates with the Armenian Philosophical Academy (https://apha.am/en/).
➜ The Young Philosophers'  Group also operates under the Chair, which is composed of students from students, particularly those majoring in "Social Sciences."
➜ The Chair’s academic, scientific and educational activities are reflected in the Chair’s blog (http://chairoflogicphiloscult.wordpress.com).