Ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի անվան փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոն
➜  «Փիլիսոփայություն» առարկայի դասավանդումը ՀՊՄՀ-ում իրականացվել է նախորդ դարի 40-ական թվականներից՝ Պատմության, Բանասիրական, ապա՝ Կրթության, հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետներում։
➜ Փիլիսոփայության և տրամաբանության համահամալսարանական ամբիոնը հիմնադրվել է 2012 թվականին, որը 2016 թվականին վերանվանվել է Ակադեմիկոս Գեորգ Բրուտյանի անվան փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոն:
➜  Ամբիոնի կազմում աշխատում են փիլիսոփայական գիտությունների երեք դոկտոր, երեք թեկնածու և մեկ դասախոս։
➜ 2011 թվականից ՀՊՄՀ-ում գործում է ՀՀ ԲՈԿ-ի 062 Փիլիսոփայության մասնագիտական խորհուրդը, որի նախագահն ամբիոնի պրոֆեսոր Ռոբերտ Ջիջյանն է։
Ամբիոնն ունի իր պաշտոնական հանդեսը՝ WISDOM գիտական պարբերականը (http://wisdomperiodical.com)։
➜ Ամբիոնին կից գործում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի ֆինանսավորմամբ ՀՊՄՀ Մետափիլիսոփայության, փաստարկման և հայագիտության միջազգային ինստիտուտը, որն իրականացնում է «Փոխակերպական հասարակության հիմնախնդիրները․ մեթոդաբանական, պատմագիտական և լեզվաբանական տեսանկյուններ» բազային ծրագիրը։ Ինստիտուտի կազմում գործում է նաև Փիլիսոփայական հետազոտությունների գիտական լաբորատորիան։
➜ Ամբիոնը համագործակցում է մի շարք արտասահմանյան համալսարանների, միջազգային գիտահետազոտական կենտրոնների և հեղինակավոր միջազգային ամսագրերի հետ։
➜ Այն ակտիվորեն համագործակցում է նաև Հայոց փիլիսոփայական ակադեմիայի (https://apha.am/en/ ) հետ։
➜ Ամբիոնին կից գործում է Երիտասարդ փիլիսոփայի խմբակը, որի կազմում ներառված են ՀՊՄՀ ուսանողները, մասնավորապես՝ «Հասարակագիտություն» մասնագիտությամբ։
➜ Ամբիոնի ուսումնամեթոդական, գիտական և կրթության կազմակերպչական գործունեությունն արտացոլված է ամբիոնի բլոգում (http://chairoflogicphiloscult.wordpress.com

Кафедра философии и логики имени академик Георга Брутяна
➜ Преподавание философии в АГПУ началось в 40-ых гг. прошлого века: сперва на факультете истории и факультете филологии, а затем – и на факультете психологии, образования и социологии.
➜ Общеуниверситетская кафедра философии и логики основана в 2012 году. В 2016 году кафедра была переименована в кафедру философии и логики имени академика Георга Брутяна.
➜ Среди сотрудников кафедры три доктора наук, три кандидата наук и один преподаватель.
➜ С 2011 г. в Педагогическом университете действует диссертационный совет 062 по специальности “Философия”, председателем которого является профессор кафедры Роберт Джиджян.
➜ При кафедре действует основанный ею научный журнал WISDOM (http://wisdomperiodical.com) .
➜ При кафедре действует также финансируемый Комитетом по науке и образованию МОНКС РА Международный институт метафилософии, аргументации и арменоведения, реализующий базовую исследовательскую программу “Проблемы трансформирующегося общества: методологический, историографический и лингвистический аспекты”. В рамках института функционирует также научная лаборатория философских исследований.
➜ Кафедра сотрудничает с целым рядом зарубежных вузов, международных научно-исследовательских центров и авторитетных международных изданий.
➜ Налажено активное сотрудничество также с Армянской философской академией (https://apha.am/en/).
➜ При кафедре действует также  кружок молодого философа, в работах которого принимают участие студенты АГПУ – в частности, учащиеся по специальности “Обществознание”.
➜ Учебно-методическая, научная и образовательная деятельность кафедры освещается в ее блоге (http://chairoflogicphiloscult.wordpress.com).