Էկոլոգիայի և կայուն զարգացման ամբիոն
Հիմնադրվել է 1995 թվականին՝ որպես Էկոլոգիայի և բնապահպանության ամբիոն, իսկ 2012 թվականից վերանվանվել Էկոլոգիայի և կայուն զարգացման:
Ամբիոնը համալրված է բարձրորակ գիտամակավարժական կադրերով։ Կատարվում են ուսումնամեթոդական և գիտահետազոտական լուրջ աշխատանքներ՝ ՀՀ ԳԱԱ-ի գիտական կենտրոնների, լաբորատորիաների հետ համագործակցությամբ:
Բարձրորակ մասնագետներ պատրաստելուն է միտված նաև հետազոտական աշխատանքներում շրջակա միջավայրի գիտություններ մասնագիտության բաժնի ուսանողների ներգրավումը։
Ամբիոնի դասախոսները հեղինակ են  մենագրությունների, մեթոդական ձեռնարկների և գիտական հոդվածների, որոնք տպագրվում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող պարբերականներում:
Նրանք մասնակցում են տեղական և միջազգային գիտաժողովների, վերապատրաստումների, ինչպես նաև հանդես են գալիս որպես հրավիրյալ դասախոսներ արտասահմանյան բուհերում: Ամբիոնի դասախոսները ներգրավված են տարբեր միջազգային ծրագրերում, անդամ են մի շարք միջազգային ու հանրապետական և ԲՈՀ-ի գիտական աստիճաններ շնորհող հանձնաժողովների:
Ամբիոնին կից գործում է «Էկոլոգիական մոնիտորինգի և գնահատման» գիտական լաբորատորիա, որտեղ իրականացվում են հետևյալ հետազոտությունները ՝ ՀՀ հանքարդյունաբերական տարածքների էկոլոգիական վիճակի գնահատում (ծանր մետաղներով աղտոտվածության գնահատում), Սևանա լճի ավազանի կենսաբազմազանության գույքագրում, Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոց, հողերի աղտոտում, չեզոքացման մեթոդներ, Երևանի կանաչ տարածքները և օդի աղտոտումը փոշու մասնիկներով։

Chair of Ecology and Sustainable Development
Founded in 1995 as the Chair of Ecology and Nature Protection and renamed the Chair of Ecology and Sustainable Development in 2012, the Chair of Ecology and Sustainable Development has high-quality scientific-pedagogical personnel and carries out serious educational-methodical and research activities, in cooperation with the scientific centers and laboratories of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
Engaging students of the Environmental Sciences Department in the research activities is also aimed at preparing high-quality specialists.
The professors of the Chair are authors of monographs, methodical manuals and scientific articles, which are published in highly rated periodicals in both Armenia and abroad.
The professors take part in local and international scientific conferences, trainings, and are invited to foreign universities to speak as guest lecturers. The professors of the Chair are also engaged in different international programs, and are members of a number of international and republican committees and the Supreme Certifying Committee granting academic ranks.
An ”Ecological Monitoring and Evaluation” scientific laboratory operates in the Chair of Ecology and Sustainable Development, and the following examinations are conducted in the laboratory: assessment of the ecological situation of mining areas in the Republic of Armenia (assessment of heavy metals contamination), inventory of the biodiversity of the Lake Sevan basin, Nubarashen Cemetery of Toxic Chemicals, soil pollution, neutralization methods, the green areas of Yerevan and dust and particulate pollution.