Էկոլոգիայի և կայուն զարգացման ամբիոն
Հիմնադրվել է 1995 թվականին՝ որպես Էկոլոգիայի և բնապահպանության ամբիոն, իսկ 2012 թվականից վերանվանվել Էկոլոգիայի և կայուն զարգացման:
Ամբիոնը համալրված է բարձրորակ գիտամակավարժական կադրերով։ Կատարվում են ուսումնամեթոդական և գիտահետազոտական լուրջ աշխատանքներ՝ ՀՀ ԳԱԱ-ի գիտական կենտրոնների, լաբորատորիաների հետ համագործակցությամբ:
Բարձրորակ մասնագետներ պատրաստելուն է միտված նաև հետազոտական աշխատանքներում շրջակա միջավայրի գիտություններ մասնագիտության բաժնի ուսանողների ներգրավումը։
Ամբիոնի դասախոսները հեղինակ են  մենագրությունների, մեթոդական ձեռնարկների և գիտական հոդվածների, որոնք տպագրվում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող պարբերականներում:
Նրանք մասնակցում են տեղական և միջազգային գիտաժողովների, վերապատրաստումների, ինչպես նաև հանդես են գալիս որպես հրավիրյալ դասախոսներ արտասահմանյան բուհերում: Ամբիոնի դասախոսները ներգրավված են տարբեր միջազգային ծրագրերում, անդամ են մի շարք միջազգային ու հանրապետական և ԲՈՀ-ի գիտական աստիճաններ շնորհող հանձնաժողովների:
Ամբիոնին կից գործում է «Էկոլոգիական մոնիտորինգի և գնահատման» գիտական լաբորատորիա, որտեղ իրականացվում են հետևյալ հետազոտությունները ՝ ՀՀ հանքարդյունաբերական տարածքների էկոլոգիական վիճակի գնահատում (ծանր մետաղներով աղտոտվածության գնահատում), Սևանա լճի ավազանի կենսաբազմազանության գույքագրում, Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոց, հողերի աղտոտում, չեզոքացման մեթոդներ, Երևանի կանաչ տարածքները և օդի աղտոտումը փոշու մասնիկներով։

Кафедра экологии и стабильного развития
Кафедра основана в 1995 году как кафедра экологии и охраны природы, а с 2012 года была переименована в кафедру экологии и устойчивого развития.
Кафедра укомплектована высококвалифицированными научно-педагогическими кадрами. Ведется серьезная учебно-методическая и научно-исследовательская работа в сотрудничестве с научными центрами и лабораториями Национальной академии наук Республики Армения.
На подготовку высококвалифицированных специалистов направлено также привлечение к исследовательской работе студентов других специальностей наук об окружающей среде.
Преподаватели кафедры являются авторами монографий, методических пособий и научных статей, которые публикуются как в местных, так и в международных высокорейтинговых периодических изданиях.
Они участвуют в местных и международных научных конференциях, курсах повышения квалификации, а также выступают в качестве приглашенных лекторов в зарубежных вузах. Преподаватели кафедры вовлечены в различные международных программы, являются членами ряда международных и республиканских комиссий ВАК-а по присуждению ученых степеней.
При кафедре действует научная лаборатория «Экологический мониторинг и оценка», где проводятся следующие исследования: оценка экологического состояния горнодобывающих территорий РА (оценка загрязнения тяжелыми металлами), инвентаризация биоразнообразия бассейна озера Севан, состояние могильника пестицидов в Нубарашене, загрязнение почв, методы нейтрализации, зеленые зоны Еревана и загрязнение воздуха частицами пыли.