Ուսանողական ակադեմիական հետագծի (շարժի) և ուսումնամեթոդական աշխատանքների կազմակերպման բաժին
Ուսանողական ակադեմիական հետագծի (շարժի) կազմակերպման բաժինը համակարգում և վերահսկում է ՀՊՄՀ-ում ուսումնական գործընթացին մասնակցող համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող աշխատանքները՝
✔ Ըստ կրթական ծրագրերի (բակալավր, մագիստրոս) սովորող ուսանողների տեղափոխումների գործընթացի (այդ թվում՝ ներբուհական) իրականացում,
✔ ուսանողների ակադեմիական շարժունության ապահովում և վերահսկում,
✔ ըստ կրթական ծրագրերի (բակալավր, մագիստրոս) սովորողների՝ ուսումնական գործընթացի հետ առնչվող տվյալների (հրամանագրում, նկատողություն, կուրսից կուրս տեղափոխում, ակադեմիական արձակուրդ, շարունակում, հեռացում և այլն) հավաքագրման և ՀՊՄՀ կրեդիտային համակարգի տեղեկատվական բազա մուտքագրման աշխատանքների կազմակերպում,
✔ նախապատրաստում և հաշվառում է ուսանողների շարժի հետ կապված (ընդունելության, հեռացման, ուսանողական իրավունքների վերականգնման, տեղափոխության, տարկետման և այլն) հրամանները,
✔ կազմակերպում և համակարգում է ամփոփիչ ասեստավորման քննությունների աշխատանքները,
✔ նախապատրաստում և հաշվառում է ուսանողների ավարտական փաստաթղթերը,
✔ իր իրավասությունների շրջանակներում և Համալսարանի ռեկտորի հանձնարարությամբ իրականացնում է այլ գործառույթներ:

Отдел мониторинга академической мобильности студентов
Отдел организации студенческой академической мобильности координирует и контролирует работу, осуществляемую участвующими в учебном процессе в АГПУ соответствующими подразделениями:
✔ в соответствии с образовательными программами (бакалавриат, магистратура) осуществляет процесс ротации и мобильности студентов (в том числе внутриуниверситетский),
✔ обеспечивает и контролирует академическую мобильность студентов,
✔ в соответствии с образовательными программами (бакалавриат, магистратура) организует сбор и регистрацию связанных с учебным процессом студенческих данных для информационной базы кредитной системы АГПУ (приказ о зачислении, замечание, перевод с курса на курс, академический отпуск, продолжение обучения, отчисление и др.),
✔ организует подготовку и учет приказов, связанных с мобильностью студентов (о приеме, отчислении, восстановлении студенческих прав, переводе, отсрочке и др.),