Մանկավարժական համալսարանի արխիվը որպես ինքնուրույն կառուցվածքային բաժին գործում է 1964 թվականի ապրիլի 4-ից, որի ընթացիկ գործունեությունը ղեկավարում է Արխիվի  ղեկավարը:
Արխիվում պահպանվում են բուհի բոլոր ֆակուլտետների շրջանավարտների, մագիստրոսների, աշխատակիցների, ասպիրանտների, հայցորդների անձնական գործերը՝ սկսած 1960 թվականից, ուսանողների և աշխատակիցների հրամանագրքերը՝ սկսած 1935 թվականից։
Արխիվում պահպանվում են նաև աշխատակիցների աշխատավարձերի ցանկերը, շրջանավարտների գնահատականների տեղեկագրերն ու ամփոփագրերը։
Բաժին հանձնված յուրաքանչյուր գործ ցուցակագրվում,  արխիվացվում և պահպանվում է։
Արխիվը շրջանավարտներին է վերադարձնում իրենց ատեստատները, դիպլոմի միջուկները, տալիս տեղեկանքներ՝ աշխատանքային ստաժի, ասպիրանտական մինիմումների վերաբերյալ։
Արխիվը պատասխանում է ՀՀ Ոստիկանության կադրերի վարչության, Անձնագրային և վիզաների վարչության, սոցիալական բաժինների, ինչպես նաև Միջազգային կրթական ծրագրերի հարցումներին։
Այն սերտորեն համագործակցում է բուհի թանգարանի հետ՝ տրամադրելով ֆակուլտետների և ամբիոնների հիմնադրման, պատմության վերաբերյալ նյութեր:
Արխիվը նախապատրաստում և կազմակերպում է նաև մշտական պահպանության փաստաթղթերի՝ Ազգային արխիվին հանձնման աշխատանքները։

Архив Педагогического университета как самостоятельное структурное подразделение действует с 4 апреля 1964 года. Руководство текущей деятельностью архива осуществляет заведующий Архивом.
В архиве хранятся личные дела выпускников всех факультетов вуза, магистрантов, сотрудников, аспирантов, соискателей, начиная с 1960 года, книги приказов студентов и сотрудников, начиная с 1935 года. В архиве хранятся также ведомости заработной платы сотрудников, ведомости и табели оценок выпускников.
Каждое сданное в архив дело нумеруется, архивируется  и сохраняется. Архив возвращает выпускникам их аттестаты, вкладыши в диплом, выдает справки о трудовом стаже, о сдаче аспирантских минимумов.
Архив отвечает на запросы Управления по кадрам Полиции РА, Паспортного и визового управлений, социальных отделов, а также Международных образовательных программ. Отдел тесно сотрудничает с вузовским музеем, предоставляя материалы об основании и истории факультетов и кафедр.
Архив также проводит подготовительную и организационную работу по сдаче в Национальный архив документов постоянного хранения.