աշվապահությունը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից է, որը ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ, հաշվապահական հաշվառումը կարգավորող իրավական ակտերով (Հաշվապահական հաշվառման մասին  Հայաստանի Հանրապետության օրենք, հաշվապահական հաշվառմանը վերաբերվող այլ օրենքներ, հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտներ և հաշվապահական հաշվառումը կարգավորող  իրավական այլ ակտեր) իրականացնում է Համալսարանի հաշվապահական հաշվառումը:
Հաշվապահության խնդիրներն են՝
✔ տնտեսական գործառնությունների և Համալսարանի գործունեության արդյունքների վերաբերյալ ամբողջական և արժանահավատ տեղեկատվության ձևավորում,
✔ գույքի առկայության և շարժի, նյութական, աշխատանքային և ֆինանսական միջոցների (ռեսուրսների) օգտագօրծման նկատմամբ վերահսկողության ապահովում,
✔ ֆինանսական գործունեության բացասական երևույթների մասին ժամանակին զգուշացում, ներտնտեսական ռեսուրսների բացահայտում և հավաքագրում:

Accounting Department
The Accounting Department is a structural subdivision at the Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan; the Department is implementing the University’s accounting in compliance to the legal acts on accounting and legislation of the Republic of Armenian (RA Law on
Accounting, other laws on accounting, international accounting standards and other legal acts regulating the auditing sector).
The Accounting Department has the following objectives;
✔ Providing complete and reliable information about the outcomes of the University’s economic operations and activities
✔ Ensuring supervision of the availability and change of property, tangible, working and financial resources
✔ Timely notice of negative financial activities, disclosure and collection of internal economic resources.