աշվապահությունը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից է, որը ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ, հաշվապահական հաշվառումը կարգավորող իրավական ակտերով (Հաշվապահական հաշվառման մասին  Հայաստանի Հանրապետության օրենք, հաշվապահական հաշվառմանը վերաբերվող այլ օրենքներ, հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտներ և հաշվապահական հաշվառումը կարգավորող  իրավական այլ ակտեր) իրականացնում է Համալսարանի հաշվապահական հաշվառումը:
Հաշվապահության խնդիրներն են՝
✔ տնտեսական գործառնությունների և Համալսարանի գործունեության արդյունքների վերաբերյալ ամբողջական և արժանահավատ տեղեկատվության ձևավորում,
✔ գույքի առկայության և շարժի, նյութական, աշխատանքային և ֆինանսական միջոցների (ռեսուրսների) օգտագօրծման նկատմամբ վերահսկողության ապահովում,
✔ ֆինանսական գործունեության բացասական երևույթների մասին ժամանակին զգուշացում, ներտնտեսական ռեսուրսների բացահայտում և հավաքագրում:

Бухгалтерия – одно из структурных подразделений Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, которое, руководствуясь законодательством Республики Армения, регулирующими бухгалтерский учет правовыми актами (Закон Республики Армения о бухгалтерском учете, другие законы, касающиеся бухгалтерского учета, международные стандарты бухгалтерского учета и другие регулирующие бухгалтерский учет правовые акты) осуществляет бухгалтерский учет Университета.
Задачи бухгалтерии:
✔ формирование полной и достоверной информации в отношении результатов деятельности и хозяйственных функций Университета,
✔ обеспечение контроля в отношении наличия и движения имущества, использования материальных, трудовых и финансовых средств (ресурсов),
✔ своевременное предупреждение о негативных явлениях в финансовой деятельности, выявление и набор внутрихозяйственных ресурсов.