Իրավաբանական կենտրոնը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից է, որի հիմնական նպատակն է բուհի  ստորաբաժանումների հետ համատեղ ապահովել օրինականության պահպանումը ՀՊՄՀ-ի գործունեության ընթացքում:
Իրավաբանական կենտրոնն իր նպատակների և խնդիրների իրագործման համար նախապատրաստում է ՀՊՄՀ-ի առջև դրված նպատակներից և խնդիրներից բխող իրավական ակտերի նախագծեր, պայմանագրեր, առաջարկություններ, եզրակացություններ և այլ փաստաթղթեր, ուսումնասիրում բուհի ռեկտորի հրամանների, կանոնակարգերի, ստորաբաժանումների կանոնադրությունների նախագծերի և իրավական բնույթի այլ փաստաթղթերի համապատասխանությունը ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջներին:
Կենտրոնն ապահովում է նաև Համալսարանի ներկայացուցչությունը դատական ատյաններում և այլ մարմիններում, իրականացնում Համալսարանի շահերի պաշտպանություն, իր իրավասությունների շրջանակներում և Համալսարանի ռեկտորի հանձնարարությամբ կատարում այլ գործառույթներ ևս:

Юридический центр – одно из структурных подразделений Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, основная цель которого – совместно с другими подразделениями вуза обеспечивать соблюдение законодательства в процессе деятельности АГПУ.
Для реализации своих целей и задач Юридический центр подготавливает проекты исходящих из стоящих перед АГПУ целей и задач правовых актов, договоров, предложения, заключения и другие документы, изучает соответствие приказов ректора вуза, проектов положений и уставов подразделений и других документов юридического плана требованиям действующего законодательства РА.
Центр обеспечивает также представительство Университета в судебных инстанциях и других органах, осуществляет защиту интересов Университета, в рамках своих полномочий и по поручению ректора Университета выполняет также и другие функции.