Իրավաբանական կենտրոնը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից է, որի հիմնական նպատակն է բուհի  ստորաբաժանումների հետ համատեղ ապահովել օրինականության պահպանումը ՀՊՄՀ-ի գործունեության ընթացքում:
Իրավաբանական կենտրոնն իր նպատակների և խնդիրների իրագործման համար նախապատրաստում է ՀՊՄՀ-ի առջև դրված նպատակներից և խնդիրներից բխող իրավական ակտերի նախագծեր, պայմանագրեր, առաջարկություններ, եզրակացություններ և այլ փաստաթղթեր, ուսումնասիրում բուհի ռեկտորի հրամանների, կանոնակարգերի, ստորաբաժանումների կանոնադրությունների նախագծերի և իրավական բնույթի այլ փաստաթղթերի համապատասխանությունը ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջներին:
Կենտրոնն ապահովում է նաև Համալսարանի ներկայացուցչությունը դատական ատյաններում և այլ մարմիններում, իրականացնում Համալսարանի շահերի պաշտպանություն, իր իրավասությունների շրջանակներում և Համալսարանի ռեկտորի հանձնարարությամբ կատարում այլ գործառույթներ ևս:

The Legal Centre is a structural subdivision at the Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan; the key role of the Centre is to ensure legitimacy of the ASPU activities jointly with other subdivisions of the University.
Within the scope of its aims and objectives the Legal Centre drafts legal acts, agreements, suggestions, conclusions and other documents, ensures the compliance of the Rectors’ orders, regulations, statutes of subdivisions, and other legal documents to the requirements of the RA legislation.
In addition, the Centre represents the University at judicial authorities and other bodies, defends the interests of the University, fulfils other functions within its competencies and by the assignment of the ASPU Rector.