ERASMUS+ T4GREEN «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԵՒ ՄՈԼԴՈՎԱՅՈՒՄ ԿԱՆԱՉ ԵՒ ԹՎԱՅԻՆ ԱՆՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽԱԿԵՐՊՈՒՄԸ»
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԵՒ ՄՈԼԴՈՎԱՅՈՒՄ ԿԱՆԱՉ ԵՒ ԹՎԱՅԻՆ ԱՆՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽԱԿԵՐՊՈՒՄ (T4GREEN) նախագիծը նպատակ ունի բարեփոխել ուսուցիչների կրթությունը Հայաստանում և Մոլդովայում՝ հնարավորություն տալով անցում կատարել ավանդականից դեպի ապագային միտված ուսումնական ծրագրերի և ուսուցման մեթոդների դեպի հանրակրթության ազգային նպատակների իրագործում՝ կանաչ և թվային անցմանն աջակցելու ուղղությամբ:
1. Նպաստել ուսուցչի մասնագիտության հանդեպ հետաքրքրության բարձրացմանը։
2. Նպաստել ժամանակակից հասարակության մեջ ուսուցչի դերի փոխակերրպամանը և դպրոցի հանդեպ հետաքրքրության բաձրացմանը։
3. Որպես արդյունք ունենալ 12 ընտրված ուսուցիչների նախնական կրթության ծրագրեր բակալավրի (5), մագիստրոսի (5) և 2 կարճ կրեդիտային ծրագրերի (առկա և նոր մշակված) STEM, օտար լեզվի և հատուկ և ներառական կրթության, ինչպես նաև գործող ընդհանուր մանկավարժության դասընթացների համար: Հայաստանի և Մոլդովայի 5 բուհերում կվերանայվեն չափորոշիչներ՝ կանաչ և թվային անցման հետ կապված։

ERASMUS+ T4GREEN "ТРАНСФОРМАЦИЯ ПОДГОТОВКИ УЧИТЕЛЕЙ ДЛЯ ЗЕЛЕНОГО И ЦИФРОВОГО ПЕРЕХОДА В АРМЕНИИ И МОЛДОВЕ"
Проект T4GREEN («Трансформация подготовки учителей для зеленого и цифрового перехода в Армении и Молдове») направлен на реформирование системы подготовки учителей в Армении и Молдове. Цель проекта — способствовать переходу от традиционного образования к будущим-ориентированным учебным программам и методам преподавания в рамках достижения национальных целей общего образования, поддерживая зелёный и цифровой переход.
ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ:
1. Способствовать повышению интереса к профессии учителя.
2. Содействовать переосмыслению роли учителя в современном обществе и росту интереса к школе.
3. В результате — внедрение 12 программ начальной подготовки учителей: 5 бакалаврских, 5 магистерских и 2 краткосрочных кредитных программ (действующих и новых), охватывающих STEM, иностранные языки, специальное и инклюзивное образование, а также актуализация существующих педагогических курсов. В 5 университетах Армении и Молдовы будут пересмотрены стандарты, связанные с зелёным и цифровым переходом.