Հայաստանում և սփյուռքում պատմության ուսուցման հիմնախնդիրների հետազոտության գիտական կենտրոն
2024 թվականի հունվարից ՀՊՄՀ Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետում գործում է Հայաստանում և սփյուռքում պատմության ուսուցման հիմնախնդիրների հետազոտության գիտական կենտրոնը։
Այն ֆինանսավորվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության նպատակային ծրագրերի շրջանակներում։
Կենտրոնի գլխավոր նպատակը Հայաստանի և Սփյուռքի հայկական կրթական հաստատություններում պատմության դասավանդման հիմնախնդիրների համալիր ուսումնասիրումն է, առկա խնդիրների վերհանումն ու համակարգումը։
Կառույցն իր առջև խնդիր է դրել հետազոտել համաշխարհային փորձն ու տեղայնացնել դրա արդյունքները, նպաստել պատմության ուսուցման բնագավառում ժամանակակից թվային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման հնարավորությունների արդյունավետության բարձրացմանը, իսկ ձեռք բերած արդյունքները ներդնել կրթական համակարգում՝ աջակցելով ՀՀ-ում և սփյուռքի հայկական կրթական հասատություններում պատմության ուսուցման գործընթացների բարելավմանը։
Կենտրոնում ընդգրկված է ՀՊՄՀ-ից 13 մասնագետ․այն ղեկավարում է մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հարություն Պապոյանը։
Հայաստանում և սփյուռքում պատմության ուսուցման հիմնախնդիրների հետազոտության գիտական կենտրոնը յուրաքանչյուր տարի կազմակերպում և անցկացնում է «Պատմության դասավանդման արդի հիմնախնդիրներ» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողով։
Համագործակցելով ֆիլմեր արտադրող «Բանիմացիա» ընկերության հետ՝ կենտրոնի մասնագետների մասնակցությամբ պատրաստվել են հայոց պատմության տարբեր հետաքրքրական թեմաներին նվիրված մեկ տասնյակից ավելի կարճամետրաժ մուլտֆիլմեր։
Կենտրոնի ջանքերով՝ 2024 թվականին հիմնադրվել և տարեկան երկու անգամ հրատարակվում է «Պատմության ուսուցման հիմնախնդիրներ» գիտական հանդեսը, որն իր տեակի և հրապարակումների թեմատիկայի առումով առաջինն ու միակն է Հայաստանում։
Կենտրոնի հետազոտության արդյունքները հրատարկվում են առանձին գրքերով կամ գիտական հոդվածների տեսքով՝ հայաստանյան գիտական հանդեսներում, ինչպես նաև միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարաններում (Web of Science կամ Scopus) ընդգրկված մի շարք հանդեսներում։

Scientific Center for Research on the Problems of History Teaching in Armenia and the Diaspora
The Scientific Center for Research on Issues in History Teaching in Armenia and the Diaspora (code: N 10-5/TB-24) has been operating within the Faculty of History and Social Science of the Armenian State Pedagogical University (ASPU) since January 2024.
The Center is funded as part of the target programs for scientific and scientific-technical activities of the Higher Education and Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
The key objective of the Center is to conduct a complex study of the issues in history teaching at Armenian educational institutions in Armenia and the Diaspora, as well as identify and coordinate the existing issues.
The Center has set the objective to study the international practice and localize the findings, help increase effectiveness of the resources for using modern digital and information technologies in history teaching and introduce the achieved results in the educational system, as well as assist in improving history teaching at Armenian educational institutions in Armenia and the Diaspora.
There are 13 specialists of the ASPU involved in the activities of the Center, which is under the direction of Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor Harutyun Papoyan.
Every year, the Scientific Center for Research on Issues in History Teaching in Armenia and the Diaspora organizes and hosts an international scientific conference under the title “Current Issues in History Teaching”.
Through cooperation with “Banimatsia” Film Production Company, the specialists of the Center have prepared over a dozen short animated films devoted to various interesting topics related to the history of the Armenian people.
Established in 2024 through the Center’s efforts and published twice a year, the scientific journal “Issues in History Teaching” is the first and only one of its kind and in terms of the topics of the articles.
The findings of the Center’s studies are published in books or in the form of scientific articles found in scientific journals in Armenia, as well as in a number of journals featured in international scientific-informational databases (Web of Science or Scopus).