Հայաստանում և սփյուռքում պատմության ուսուցման հիմնախնդիրների հետազոտության գիտական կենտրոն
2024 թվականի հունվարից ՀՊՄՀ Պատմության և հասարակագիտության ֆակուլտետում գործում է Հայաստանում և սփյուռքում պատմության ուսուցման հիմնախնդիրների հետազոտության գիտական կենտրոնը։
Այն ֆինանսավորվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության նպատակային ծրագրերի շրջանակներում։
Կենտրոնի գլխավոր նպատակը Հայաստանի և Սփյուռքի հայկական կրթական հաստատություններում պատմության դասավանդման հիմնախնդիրների համալիր ուսումնասիրումն է, առկա խնդիրների վերհանումն ու համակարգումը։
Կառույցն իր առջև խնդիր է դրել հետազոտել համաշխարհային փորձն ու տեղայնացնել դրա արդյունքները, նպաստել պատմության ուսուցման բնագավառում ժամանակակից թվային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման հնարավորությունների արդյունավետության բարձրացմանը, իսկ ձեռք բերած արդյունքները ներդնել կրթական համակարգում՝ աջակցելով ՀՀ-ում և սփյուռքի հայկական կրթական հասատություններում պատմության ուսուցման գործընթացների բարելավմանը։
Կենտրոնում ընդգրկված է ՀՊՄՀ-ից 13 մասնագետ․այն ղեկավարում է մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հարություն Պապոյանը։
Հայաստանում և սփյուռքում պատմության ուսուցման հիմնախնդիրների հետազոտության գիտական կենտրոնը յուրաքանչյուր տարի կազմակերպում և անցկացնում է «Պատմության դասավանդման արդի հիմնախնդիրներ» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողով։
Համագործակցելով ֆիլմեր արտադրող «Բանիմացիա» ընկերության հետ՝ կենտրոնի մասնագետների մասնակցությամբ պատրաստվել են հայոց պատմության տարբեր հետաքրքրական թեմաներին նվիրված մեկ տասնյակից ավելի կարճամետրաժ մուլտֆիլմեր։
Կենտրոնի ջանքերով՝ 2024 թվականին հիմնադրվել և տարեկան երկու անգամ հրատարակվում է «Պատմության ուսուցման հիմնախնդիրներ» գիտական հանդեսը, որն իր տեակի և հրապարակումների թեմատիկայի առումով առաջինն ու միակն է Հայաստանում։
Կենտրոնի հետազոտության արդյունքները հրատարկվում են առանձին գրքերով կամ գիտական հոդվածների տեսքով՝ հայաստանյան գիտական հանդեսներում, ինչպես նաև միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարաններում (Web of Science կամ Scopus) ընդգրկված մի շարք հանդեսներում։

Научный центр по исследованию проблем преподавания истории в Армении и Диаспоре
Научный центр по исследованию проблем преподавания истории в Армении и Диаспоре функционирует в составе факультета истории и обществоведения Армянского государственного педагогического университета (АГПУ) с января 2024 года.
Деятельность Центра финансируется в рамках целевых программ научных и научно-технических работ Комитета по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Основная цель Центра заключается в проведении комплексного исследования проблем преподавания истории в армянских образовательных учреждениях Армении и Диаспоры, а также в выявлении и координации существующих вопросов.
Перед Центром поставлены задачи изучения международного опыта и адаптации полученных результатов, содействия повышению эффективности использования современных цифровых и информационных технологий в преподавании истории и внедрения достигнутых результатов в образовательную систему, а также помощи в совершенствовании преподавания истории в армянских образовательных учреждениях Армении и Диаспоры.
В деятельности Центра задействованы 13 специалистов АГПУ, руководит которыми кандидат педагогических наук, доцент Арутюн Папоян.
Ежегодно Научный центр по исследованию проблем преподавания истории в Армении и Диаспоре организует и проводит международную научную конференцию под названием «Актуальные проблемы преподавания истории».
В сотрудничестве с киностудией «Банимация» специалисты Центра подготовили более десятка короткометражных анимационных фильмов, посвященных различным интересным темам, связанным с историей армянского народа.
Научный журнал «Проблемы преподавания истории», основанный в 2024 году усилиями Центра и издаваемый дважды в год, является первым и единственным в своем роде по тематике публикуемых статей.
Результаты исследований Центра публикуются в виде монографий или научных статей в научных журналах Армении, а также в ряде журналов, входящих в международные научно-информационные базы данных (Web of Science или Scopus).