Թադևոսյան Արթուր Արմենի
Մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի դեկան, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ
Մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետ/Ինֆորմատիկայի և դրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոն
Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Արթուր Թադևոսյանը ՀՊՄՀ Մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի դեկանն է։
Մաթեմատիկ-ինֆորմատիկ է։ Գիտական հետաքրքրություններն են՝ tեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ, ցանցային տեխնոլոգիաներ և դասավանդման մեթոդիկա։
Նա թեկնածուական ատենախոսությունները պաշտպանել է Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում գործող մասնագիտական խորհրդում։
2011 թվականին ստացել է դոցենտի գիտական կոչում:
2013 թվականին հանձնել է Միջազգային որակավորման քննություն, Cisco Certified Network Associate (CCNA) industrial, (Certificate Verification № 415931602425ASCJ)
2004 թվականին արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահի «Մանկավարժության ապագա» մրցանակի, իսկ 2022 թվականին պարգևատրվել է «Մանկավարժական համալսարան» մեդալով:

Tadevosyan Artur Armen
Acting Dean of the Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, PhD in Pedagogy, Associate Professor
Dean of the Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor
F
aculty of Mathematics, Physics and Informatics/Department of Informatics and Its Teaching Methods
Candidate of Pedagogical Sciences Artur Tadevosyan is the Dean of the Faculty of Mathematics, Physics and Informatics of ASPU.
He is a specialist in Mathematics and Informatics. His scientific interests include Information and Communication Technologies, Network Technologies, and Teaching Methods.
He defended his candidate dissertations at the professional council of the Armenian State Pedagogical University.
In 2011 he was awarded the academic title of Associate Professor.
In 2013, he passed the International Qualification Exam, Cisco Certified Network Associate (CCNA) industrial, (Certificate Verification № 415931602425ASCJ)
In 2004, he received the "Future of Pedagogy" Award from the President of the National Assembly of the Republic of Armenia, and in 2022, he was awarded the "Pedagogical University" Medal.