ՀՊՄՀ-ի Քարտուղարությունն ինքնուրույն կառուցվածքային ստորաբաժանում է, որն իրականացնում է  Համալսարանի փաստաթղթաշրջանառությունը:
Քարտուղարությունն անմիջականորեն ենթակա և հաշվետու է ՀՊՄՀ ռեկտորին:
Քարտուղարությունն իր գործունեության ընթացքում ղեկավարվում է ՀՀ օրենսդրությամբ, Համալսարանի կանոնադրությամբ, Համալսարանի կառավարման մարմինների որոշումներով, Համալսարանի ռեկտորի հրամաններով, ստորաբաժանման կանոնադրությամբ: Քարտուղարությունը ստեղծվում, վերակազմակերպվում կամ լուծարվում է  ՀՊՄՀ ռեկտորի հրամանով`   Համալսարանի կանոնադրությամբ սահմանված կարգով:
Համալսարանում փաստաթղթերի և հանձնարարականների ժամանակին կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը, փաստաթղթաշրջանառության արդյունավետ կազմակերպումը և միասնական կարգի կիրառումն իրականացնում է Քարտուղարությունը:
Համալսարանում ստացված դիմումները, բողոքները ընդունվում և գրանցվում են Քարտուղարությունում՝ համապատասխան մատյաններում, բացվում են ստացված բոլոր ծրարները, բացի «Անձամբ» մակագրությամբ ծրարներից. դրանք հանձնվում են հասցեատիրոջը:
Ստորաբաժանումն իրականացնում է հրամանների հերթական թվի պահպանման և դրանք ստորագրման ներկայացնելու գործընթացը: Յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում ներկայացված փաստաթղթերը Քարտուղարության պետը ներկայացնում է Ռեկտորին, որոնց վրա Ռեկտորը կատարում է համապատասխան մակագրություն՝ նշելով հանձնարարականի բովանդակությունը և այն անձին, ով պատասխանատու է վերջինիս ընթքացքի համար: Համալսարանի Ռեկտորի կամ պրոռեկտորի կողմից գրությունների պատասխանները ստորագրելուց հետո, վերջիններս ներկայացվում են Քարտուղարություն: Այստեղ ստորագրված պատասխանի վրա դնում է հերթական ելից համարը և ուղարկում է հասցեատիրոջը (փոստով, էլեկտրոնային փոստով կամ առձեռն եղանակով):  Քարտուղարությունում են պահվում պատասխանների պատճենները և հիմքերը /առկայության դեպքում/, համապատասխան հրամանների բնօրինակները նաև հիմքերը /առկայության դեպքում/:

Секретариат АГПУ – самостоятельное структурное подразделение, которое осуществляет документооборот Университета.
Секретариат подчиняется и подотчетен непосредственно ректору АГПУ.
В ходе своей деятельности Секретариат руководствуется законодательством РА, Уставом университета, решениями органов управления Университета, приказами ректора Университета. Секретариат создается, реорганизуется или распускается приказом ректора АГПУ в порядке, установленном Уставом университета.
Секретариат осуществляет контроль за своевременной подготовкой документов и выполнением распоряжений, эффективную организацию документооборота и применение единого порядка.
Полученные в Университете заявления и жалобы принимаются и регистрируются в Секретариате в соответствующих журналах; вскрываются все полученные конверты, кроме тех, что содержат пометку «лично» – они передаются адресату.
Подразделение осуществляет процесс сохранения очередности приказов и их представление на подпись. Полученные за день документы начальник Секретариата ежедневно представляет ректору, и ректор накладывает на них соответствующие резолюции, отмечая содержание распоряжения и того, кто ответствен за ход последнего. После того как распоряжения подписываются ректором или проректором Университета, документы представляются в Секретариат. Здесь на подписанном ответе ставится исходящий номер, и документ отправляется адресату (по почте, электронной почтой) или передается лично в руки. В Секретариате хранятся копии ответов и основания (в случае их наличия), оригиналы соответствующих приказов и основания (в случае их наличия).