ՀՊՄՀ-ի Քարտուղարությունն ինքնուրույն կառուցվածքային ստորաբաժանում է, որն իրականացնում է  Համալսարանի փաստաթղթաշրջանառությունը:
Քարտուղարությունն անմիջականորեն ենթակա և հաշվետու է ՀՊՄՀ ռեկտորին:
Քարտուղարությունն իր գործունեության ընթացքում ղեկավարվում է ՀՀ օրենսդրությամբ, Համալսարանի կանոնադրությամբ, Համալսարանի կառավարման մարմինների որոշումներով, Համալսարանի ռեկտորի հրամաններով, ստորաբաժանման կանոնադրությամբ: Քարտուղարությունը ստեղծվում, վերակազմակերպվում կամ լուծարվում է  ՀՊՄՀ ռեկտորի հրամանով`   Համալսարանի կանոնադրությամբ սահմանված կարգով:
Համալսարանում փաստաթղթերի և հանձնարարականների ժամանակին կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը, փաստաթղթաշրջանառության արդյունավետ կազմակերպումը և միասնական կարգի կիրառումն իրականացնում է Քարտուղարությունը:
Համալսարանում ստացված դիմումները, բողոքները ընդունվում և գրանցվում են Քարտուղարությունում՝ համապատասխան մատյաններում, բացվում են ստացված բոլոր ծրարները, բացի «Անձամբ» մակագրությամբ ծրարներից. դրանք հանձնվում են հասցեատիրոջը:
Ստորաբաժանումն իրականացնում է հրամանների հերթական թվի պահպանման և դրանք ստորագրման ներկայացնելու գործընթացը: Յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում ներկայացված փաստաթղթերը Քարտուղարության պետը ներկայացնում է Ռեկտորին, որոնց վրա Ռեկտորը կատարում է համապատասխան մակագրություն՝ նշելով հանձնարարականի բովանդակությունը և այն անձին, ով պատասխանատու է վերջինիս ընթքացքի համար: Համալսարանի Ռեկտորի կամ պրոռեկտորի կողմից գրությունների պատասխանները ստորագրելուց հետո, վերջիններս ներկայացվում են Քարտուղարություն: Այստեղ ստորագրված պատասխանի վրա դնում է հերթական ելից համարը և ուղարկում է հասցեատիրոջը (փոստով, էլեկտրոնային փոստով կամ առձեռն եղանակով):  Քարտուղարությունում են պահվում պատասխանների պատճենները և հիմքերը /առկայության դեպքում/, համապատասխան հրամանների բնօրինակները նաև հիմքերը /առկայության դեպքում/:

he ASPU Secretary is an independent structural unit which ensures the document-flow of the University.
The Secretary is directly subordinate to and supervised by the ASPU Rector.
In the course of its activities, the Secretary is guided by the RA legislation, the University’s regulation, decisions of the University’s management, and by the Rector’s orders. The Secretary is created, restructured or dissolved by the order of the ASPU Rector as foreseen in the University’s regulation.
The supervision of timely implementation of documents and assignments, effective organization of document-flow and execution of a unified order is realized by the Secretary.
All applications and complaints are received and registered by the Secretary in corresponding journals, all submitted envelops are opened except for the ones marked “Personal”; the latters are passed straight to the addressee.
The Department implements the process of keeping the serial number of orders and signatures thereof. The Head of Secretary submits the daily presented documents to the Rector, who makes the relevant inscriptions mentioning the content of the assignment and the person responsible for the process thereof.
Upon signing the replies to the letters from the University’s Rector or the Vice-Rector, they are submitted to the Secretary. Here, the serial outgoing code is marked on the signed reply and it is sent to the addressee (by post, e-mail or in person). Copies of replies and their justifications/if available/, originals of relevant orders as well as their justifications /if available/ are also kept at the Secretary.