- Հատուկ և ներառական կրթության ֆակուլտետ > Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոն >
1983 թվականին Տարրական կրթության և դասավանդման մեթոդիկայի ֆակուլտետում ստեղծվեց Արատաբանության ամբիոնը, որի վարիչն էր մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արսեն Մինասյանը:
Տարբեր տարիների ամբիոնը ղեկավարել են մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտներ Հովհաննես Աղավելյանը, Զաբելլա Զոհրաբյանը, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Սպարտակ Փալիկյանը:
2011 թվականին Հատուկ կրթության ֆակուլտետի կազմում հիմնադրվեց Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնը, որի վարիչ նշանակվեց մանկավարժական գիտությունների դոկտոր,պրոֆեսոր Ռոբերտ Ազարյանը, իսկ 2018 թվականին՝ մակավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Թերեզա Յուրիի Ազատյանը:
Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնը պատրաստում է հատուկ մանկավարժներ, սուրդոմանկավարժներ, տիֆլոմանկավարժներ, օլիգոֆրենոմանկավարժներ:
Ամբիոնում աշխատում են հանրապետության առաջատար մասնագետներ` գիտությունների մեկ դոկտոր, մանկավարժական և հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտներ:
Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի դասախոսներից շատերն աշխատում են մասնագիտացված մանկատներում, զարգացման կենտրոններում, կրթական և բժշկական հաստատություններում։
Ամբիոնում մշակվում և գործնականում ներդրվում են հատուկ ծրագրեր, տպագրվում են գրքեր, մենագրություններ, ուսումնական և մեթոդական ձեռնարկներ, որոնք ուղղված են կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց կրթությանը, դաստիարակությանը, ինքնուրույն կյանքին նախապատրաստելուն և հասարակական կյանքի մեջ ներառվելուն:
Ամբիոնի դասախոսներն ունեն հրատարակած գիտական աշխատանքներ ցիտվող միջազգային պարբերականներում:
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը մշտապես մասնակցում է որակավորման բարձրացման դասընթացների, միջազգային գիտաժողովների՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում, վերապատրաստման և որակավորման բարձրացման դասընթացներ է անցկացնում մասնագետների և ուսուցիչների համար:
Մեծամասնությունը պարբերաբար մասնակցում է Erasmus+ դասախոսների փոխանակման ծրագրերին (Պորտուգալիա, Էստոնիա, Չեխիա, Ֆինլանդիա, Իտալիա):
2025 թվականի սեպտեմբերից ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Լիլիթ Գուրգենի Կարապետյանը։
Ամբիոնը պատրաստում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, որոնք իրենց գիտելիքներով և նվիրումով աջակցում են կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների ու անձանց զարգացմանն ու հասարակական ինտեգրմանը։
Ամբիոնի գործունեությունը մշտապես ուղղված է եղել ոչ միայն բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստմանը, այլև կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանն ու նրանց լիարժեք ներառմանը հասարակական կյանքում։
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և մասնագետների հետևողական ու նվիրված աշխատանքի շնորհիվ ձևավորվել է այնպիսի կրթական միջավայր, որտեղ համադրվում են գիտությունը, փորձը և մարդասիրությունը։
Այստեղ կրթություն ստացած մասնագետներն աշխատում են հանրապետության տարբեր կրթական, բժշկական և սոցիալական հաստատություններում։
Ամբիոնը շարունակում է ընդլայնել միջազգային համագործակցությունները, ներդնել նորարարական մեթոդներ և զարգացնել գիտահետազոտական աշխատանքները։
Հատուկ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնը նաև ապագայի հանդեպ վստահության խորհրդանիշ է՝ իր գործունեությամբ նպաստելով ավելի ներառական, մարդակենտրոն և հավասար հնարավորություններ ապահովող հասարակության ձևավորմանը։

Кафедра специальной педагогики и психологии
В 1983 г. при факультете элементарного образования и методики преподавания была создана кафедра дефектологии, которую возглавил кандидат педагогических наук, доцент Арсен Минасян.
В разные годы кафедрой заведовали кандидаты педагогических наук, доценты Ованес Агавелян, Забела Зограбян, а также кандидат биологических наук, доцент Спартак Пайликян.
В 2011 г. при факультете специального и инклюзивного образования была создана кафедра специальной педагогики и психологии, заведующим которой был назначен Роберт Азарян, начиная же с 2018 г. кафедру возглавляла кандидат педагогических наук, доцент Тереза Юрьевна Азатян.
Кафедра специальной педагогики и психологии занимается подготовкой специальных педагогов, сурдопедагогов, тифлопедагогов, олигофренопедагогов.
В профессорско-преподавательский состав кафедры входят ведущие специалисты республики, среди которых один доктор наук, а также кандидаты педагогических и психологических наук, доценты.
Многие преподаватели кафедры работают также и в специализированных домах-интернатах, центрах развития, образовательных и медицинских учреждениях.
На кафедре разрабатываются и внедряются в учебный процесс образовательные программы. Преподаватели кафедры – авторы множества монографий, учебных и методических пособий, посвященных проблемам организации образовательного процесса лиц, нуждающихся в особых условиях получения образования, проблемам воспитания, подготовки к самостоятельной жизни и интеграции в общество упомянутых лиц.
Публикации сотрудников кафедры издаются в международных цитируемых научных журналах.
Профессорско-преподавательский состав кафедры принимает участие в периодических курсах повышения квалификации, международных конференциях как в Армении, так и за рубежом. Преподаватели кафедры задействованы также и в курсах по переподготовке учителей и профильных специалистов.
Наряду со всем вышеперечисленным преподаватели кафедры специальной педагогики и психологии принимают участие также и в программах по обмену Erasmus+ (Португалия, Эстония, Чехия, Финляндия, Италия).
В сентябре 2025 г. врио заведующей кафедрой была назначена кандидат психологических наук, доцент Лилит Гургеновна Карапетян.
Кафедра выпускает высококвалифицированных специалистов, вносящих благодаря своим знаниям, умениям и преданности делу весомый вклад в развитие и интеграцию в общество детей и лиц, нуждающихся в особых условиях получения образования.
Деятельность кафедры традиционно нацелена не только на подготовку специалистов, но и на защиту прав лиц, нуждающихся в особых условиях получения образования, и их полноценную интеграцию в общество.
Благодаря усилиям профессорско-преподавательского состава кафедры сформирована образовательная среда, в которой совмещаются наука, профессиональный опыт и гуманизм.
Выпускники кафедры в настоящее время трудоустроены в различных образовательных, медицинских и социальных организациях.
Вместе с тем кафедра продолжает расширять диапазон международного сотрудничества, внедрять инновационные методы, участвовать в научно-исследовательской деятельности. Кафедра является также и своеобразным символом веры в будущее, так как содействует становлению инклюзивного, человекоцентричного общества, где все имеют равные возможности.