ERASMUS+ KPI4HE «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԵՐԱՌԱԿԱՆ, ԹՎԱՅԻՆ ԵՒ ԿԱՆԱՉ ՈՒՂՂՎԱԾՈՒԹՅԱՄԲ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԼԱՎ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԵՒ ՈՐԱԿԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՇՐՋԱՆԱԿԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄ»
«Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածություն ունեցող բարձրագույն կրթության համար լավ կառավարման և որակի հիմնական ցուցանիշների ազգային շրջանակի ստեղծում» (KPI4HE) ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել բարձրագույն կրթության համակարգի կառավարումը, համալսարանի ռազմավարական պլանավորումը և կառավարումը` նպաստելով որակյալ, ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթությանը Հայաստանում՝ բարձրագույն կրթության հիմնական արդյունավետության ցուցանիշների (KPIs) ազգային շրջանակի մշակման, ներդրման և ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների և պլանավորման ծառայությունների (IRPS) գործարկման և պետական ​​ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման ստանդարտների վերանայման միջոցով: NF-KPI.
1. Ստեղծել ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների եվրոպական փորձի (IR) վերապատրաստման փաթեթ՝ բարձրագույն կրթության կառավարման, համալսարանի ռազմավարական պլանավորման և որակի բարելավման համար թվայնացման և կանաչ անցման համատեքստում։
2. Ստեղծել բարձրագույն կրթության KPI-ների ազգային շրջանակ (NF-KPI) և դրա թվային հարթակ, որը հիմնված կլինի համատեքստի վրա և կաջակցի Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ բարձրագույն կրթության անցմանը:
3. Իրականացնել անձնակզմի վերապատրաստում ներգրավված հաստատությունից, որը պատասխանատու է ռազմավարական պլանավորման, տեղեկատվական համակարգի կառավարման, որակի ապահովման, կրթական և վարչական կառավարման համար։

ERASMUS+ KPI4HE "СОЗДАНИЕ НАЦИОНАЛЬНОЙ РАМКИ КЛЮЧЕВЫХ ПОКАЗАТЕЛЕЙ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДЛЯ ДОСТИЖЕНИЯ КАЧЕСТВА И ХОРОШЕГО УПРАВЛЕНИЯ В ВЫСШЕМ ОБРАЗОВАНИИ С ИНКЛЮЗИВНОЙ, ЦИФРОВОЙ И ЭКОЛОГИЧЕСКОЙ НАПРАВЛЕННОСТЬЮ В АРМЕНИИ"
Программа KPI4HE («Создание национальной рамки ключевых показателей эффективности для качественного управления в инклюзивном, цифровом и экологически ориентированном высшем образовании в Армении») направлена на улучшение управления системой высшего образования, стратегического планирования и управления университетами. Она содействует обеспечению качественного, инклюзивного, цифрового и экологически ориентированного высшего образования в Армении путём разработки и внедрения национальной рамки ключевых показателей эффективности (KPI) высшего образования, создания служб институциональных исследований и планирования (IRPS), а также пересмотра стандартов государственной институциональной аккредитации — NF-KPI.
ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ:
1. Разработать обучающий пакет по институциональным исследованиям на основе европейского опыта (IR) для управления высшим образованием, стратегического планирования университетов и повышения качества образования в контексте цифровизации и зелёного перехода.
2. Создать национальную рамку KPI для высшего образования (NF-KPI) и соответствующую цифровую платформу, основанную на контексте, которая будет поддерживать переход к инклюзивному, цифровому и экологически ориентированному высшему образованию в Армении.
3. Провести подготовку персонала из участвующих учреждений, ответственного за стратегическое планирование, управление информационными системами, обеспечение качества, образовательное и административное управление.