ERASMUS+ KPI4HE «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԵՐԱՌԱԿԱՆ, ԹՎԱՅԻՆ ԵՒ ԿԱՆԱՉ ՈՒՂՂՎԱԾՈՒԹՅԱՄԲ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԼԱՎ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԵՒ ՈՐԱԿԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՇՐՋԱՆԱԿԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄ»
«Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածություն ունեցող բարձրագույն կրթության համար լավ կառավարման և որակի հիմնական ցուցանիշների ազգային շրջանակի ստեղծում» (KPI4HE) ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել բարձրագույն կրթության համակարգի կառավարումը, համալսարանի ռազմավարական պլանավորումը և կառավարումը` նպաստելով որակյալ, ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթությանը Հայաստանում՝ բարձրագույն կրթության հիմնական արդյունավետության ցուցանիշների (KPIs) ազգային շրջանակի մշակման, ներդրման և ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների և պլանավորման ծառայությունների (IRPS) գործարկման և պետական ​​ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման ստանդարտների վերանայման միջոցով: NF-KPI.
1. Ստեղծել ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների եվրոպական փորձի (IR) վերապատրաստման փաթեթ՝ բարձրագույն կրթության կառավարման, համալսարանի ռազմավարական պլանավորման և որակի բարելավման համար թվայնացման և կանաչ անցման համատեքստում։
2. Ստեղծել բարձրագույն կրթության KPI-ների ազգային շրջանակ (NF-KPI) և դրա թվային հարթակ, որը հիմնված կլինի համատեքստի վրա և կաջակցի Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ բարձրագույն կրթության անցմանը:
3. Իրականացնել անձնակզմի վերապատրաստում ներգրավված հաստատությունից, որը պատասխանատու է ռազմավարական պլանավորման, տեղեկատվական համակարգի կառավարման, որակի ապահովման, կրթական և վարչական կառավարման համար։

ERASMUS+ KPI4HE “ESTABLISHING A NATIONAL FRAMEWORK OF KEY PERFORMANCE INDICATORS FOR GOOD GOVERNANCE AND QUALITY INCLUSIVE, DIGITAL, AND GREEN HIGHER EDUCATION IN ARMENIA”
The KPI4HE project (“Establishing a National Framework of Key Performance Indicators for Good Governance and Quality in Inclusive, Digital, and Green Higher Education in Armenia”) aims to improve the governance of the higher education system, university strategic planning and management, and to promote high-quality, inclusive, digital, and green higher education in Armenia. This will be achieved through the development and implementation of a national framework of key performance indicators (KPIs) for higher education, the launch of institutional research and planning services (IRPS), and the revision of national standards for institutional accreditation — the NF-KPI.
1. Develop a training package on institutional research (IR), based on European best practices, to support higher education governance, university strategic planning, and quality improvement in the context of digitalization and green transition.
2. Create a national framework for higher education KPIs (NF-KPI) and a digital platform based on contextual needs to support the transition to inclusive, digital, and green higher education in Armenia.
3. Conduct staff training in participating institutions, targeting those responsible for strategic planning, information systems management, quality assurance, and educational and administrative governance.
Yerevan State University (YSU), Armenia
• Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University
• Institute for Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences of Armenia (IIAP)